Czy opłaca się korzystanie z usług operatora logistycznego?

Share

Prowadzenie działalności gospodarczej, która zakłada transport, a niemal każda jest z tym związana, wymusza także na przedsiębiorcy podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących logistyki. Samodzielne prowadzenie tych czynności może być jednak sporym wyzwaniem – wymaga nie tylko czasu, ale również szerokiej wiedzy, aby poszukiwać optymalnych rozwiązań zgodnie z potrzebami firmy.

Znalezienie odpowiedniej firmy transportowej, magazynu, sporządzanie dokumentacji, przygotowywanie ładunków i ich odbieranie to tylko mały skrawek czynności, które spadają na barki przedsiębiorcy, któremu zależy na realizacji sprawnego łańcucha dostaw towarów od producenta do swojej firmy, a także do odbiorców końcowych. Dlatego też coraz więcej z nich decyduje się na współpracę z operatorami logistycznymi.

Operatorem logistycznym jest firmą, która prowadzi kompleksowe funkcje w ramach logistyki. Obejmują one między innymi obszary takie, jak: transport, magazynowanie, konsolidacja ładunkowa i celna, realizowanie zamówień, zarządzanie transportem, dystrybucja. Z usług operatorów logistycznych korzystają najczęściej te przedsiębiorstwa, w których logistyka nie jest główną usługą oraz mają one rozbudowaną sieć dystrybucji.

Największe zalety współpracy z operatorami logistycznymi to możliwość przekazania im wszystkich czynności związanych z logistyką, a tym samym spedycją i transportem towarów. Wtedy firma będzie mogła skoncentrować się na swoich czynnościach, które będą zmierzały do podniesienia jej konkurencyjności, zwiększenia liczby klientów, a tym samym poprawy zysków. Także oznacza to obniżone koszty, co przekłada się na lepszą pozycję firmy na rynku. Oczywiście, są też minusy. Głównie to mniejszy kontakt z klientem końcowym, mniejsza kontrola nad procesami logistycznymi, także ryzyko gorszej jakości usług świadczonych przez operatora logistycznego.

Oferty operatorów logistycznych można znaleźć online po wpisaniu do wyszukiwarki słów „operator logistyczny warszawa”. Wybór ofert jest spory, co powoduje, że można dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Wszystko zależy też od branży, jaką się zajmujesz. Ważne, żeby firma, którą jesteś zainteresowany spełniała Twoje oczekiwania pod tym względem. Firmą, która świadczy szeroki wachlarz usług w różnych branżach jest np. Trans-Tok pod Warszawą (więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.trans-tok.com.pl/branze).