magazine top

palety-drewniane-i-plastikowe

Palety plastikowe i drewniane to niezbędne akcesoria podczas transportu. Dzięki nim można w bezpieczny sposób przewieźć wiele towarów, także tych charakteryzujących się dużym stopniem delikatności. Niektórzy jednak wolą jeden rodzaj tych produktów. Które palety lepiej wybrać do transportowania, plastikowe czy drewniane?

Jakie palety do transportowania wybrać?

Kiedyś jedynym możliwym wyborem były palety drewniane. To jednak zmieniło się, kiedy w latach 80. XX nastąpił rozwój tworzyw sztucznych i ktoś wpadł na pomysł, by produkować z nich także palety transportowe. Dzięki temu, można było używać ich w wielu branżach, także tych farmaceutycznych i spożywczych, w których trzeba spełniać mnóstwo norm, by móc przewozić produkty szczególnego nadzoru.

Palety transportowe plastikowe – wady i zalety

Palety plastikowe mają wiele korzyści wynikających z użytkowania. Przede wszystkim są one bardzo lekkie, co w transporcie ma szczególne znaczenie. Tworzywa sztuczne wyróżniają się wysoką odpornością na działanie różnych substancji chemicznych, co zwiększa wytrzymałość takich produktów. Wiele jest także rozmiarów palet plastikowych, co można zauważyć na stronie jednego z producentów (http://www.erg-system.pl/kategoria/palety-plastikowe). Niektóre firmy dopuszczają także możliwość dopasowania wymiarów do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Palety z tworzyw sztucznych znane są także z długiej żywotności. Mogą one służyć średnio przez 10 lat. Co ważne, na takich paletach bardzo łatwo utrzymać czystość, zazwyczaj wystarczy je zwyczajnie przetrzeć. Wśród zalet na pewno wymienić można jeszcze fakt, że są bezpieczne. Nie mają żadnych drzazg ani gwoździ, jak w przypadku palet drewnianych, którymi można się skaleczyć.

Niestety, palety te mają też swoje wady, chociaż jest ich niewiele. Zazwyczaj wymienia się tu sytuację, kiedy dojdzie do pęknięcia palety. Może być trudno ją naprawić, czasem wiąże się to po prostu z zakupem nowego produktu. Tutaj warto wspomnieć też o cenach. Koszty palet plastikowych są wyższe niż palet drewnianych, jednak śmiało można stwierdzić, że ma to przełożenie na jakość.

Palety drewniane – plusy i minusy

Palety drewniane również mają mnóstwo korzyści wynikających z użytkowania. Przede wszystkim są tanie w wyprodukowaniu, a to ma wpływ na ich ostateczną cenę. Inni wśród największych zalet wymieniają możliwość samodzielnej naprawy, ponieważ można zrobić to za pomocą gwoździ i młotka. Palety z drewna są też ekologiczne, po okresie użytkowania istnieje możliwość przetworzenia ich na papier.

Oczywiście palety drewniane mają też swoje minusy. Bardzo łatwo się nimi skaleczyć, mowa tu o wystających drzazgach lub gwoździach. Dodatkowo, palety te są cięższe od plastikowych, dlatego nie w każdym transporcie będą one mile widziane. Gorzej też zachować czystość na drewnie, co może doprowadzić do rozwoju bakterii na paletach. Nie są też one szczególnie wytrzymałe, w związku z tym trzeba wziąć pod uwagę to, że decydując się na palety drewniane, trzeba będzie często je naprawiać.

fb button

logo jooble