magazine top

Firma Efekt Plus to krajowy lider w produkcji folii stretch i jeden z czołowych producentów folii w Europie. Zakład Produkcji Folii Efekt Plus Sp. z o.o. zajmuje się produkcją wysoko rozciągliwych folii metodą wylewu Cast. Folia stretch jest najtańszym i najskuteczniejszym sposobem pakowania towarów. O firmie rozmawiamy z Dyrektorem firmy Efekt Plus – Panią Anną Radoń-Cholewą.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju?

Początki Efekt Plus sięgają jeszcze lat dziewięćdziesiątych, gdzie firma zajmowała się konfekcjonowaniem folii stretch. W roku 2006 zakupiono pierwszą linię do produkcji folii. Kolejne lata – rok 2009, 2011, 2013 i następne – to intensywne działania inwestycyjne prowadzone przez firmę pod kątem rozwijania działalności produkcyjnej związanej z wytwarzaniem folii stretch.

Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, najnowszej generacji innowacyjne linie produkcyjne oraz bogato wyposażone laboratorium do badań pozwalają wam na wytwarzanie szerokiej gamy produktów. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Specjalizujemy się w produkcji wysokorozciągliwych folii poliolefinowych typu stretch. Firma cały czas prowadzi prace związane z ciągłym rozwojem i udoskonaleniem swoich produktów. Swoje marki i KNOW-HOW chronimy zgłoszeniami patentowymi (w tym również międzynarodowymi) oraz zastrzegamy znaki towarowe. Nasze zaplecze produkcyjne zlokalizowane jest w Parku Naukowo – Technologicznym AEROPOLIS – SSE Rogoźnica. Jednak z uwagi na ciągłe zainteresowanie naszymi produktami i stale rosnące zapotrzebowanie na folię stretch podjęliśmy decyzje o budowie kolejnego zakładu produkcyjnego. Takie możliwości produkcyjne, jakie obecnie posiadamy pozwalają na wytworzenie szerokiej gamy folii takiej jak : jumbo, maszynowa, ręczna, o różnych grubościach, kolorach i szerokościach i standardach. Owocem aktywnie prowadzonych przez Efekt Plus działań B+R są m. in.: folia 50-cio warstwowa, siedmiowarstowa folia mikrostrech czy folia typu High Slip. Należy zaznaczyć, że jako pierwsi w Europie rozpoczęliśmy produkcję pięćdziesięciowarstwowej folii stretch. Efekt Plus, jako pierwsza firma w Europie zaoferowała również folię stretch ULTRA o podwyższonych cechach użytkowych. Produkt ten, dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologiczno - recepturowych osiąga wysokie parametry jakościowo-wytrzymałościowe, w szczególności dotyczące rozciągu gwarantowanego. Innym innowacyjnym produktem firmy Efekt Plus folia „mikrostrech”. Nowa technologia umożliwia produkcję folii od 8 µm grubości o poprawionej barierowości i wytrzymałości. Możliwość produkcji tak cienkich folii, które spełniają parametry jakościowo-wytrzymałościowe zbliżone do folii z zakresu 15- 17 µm, to dla klienta finalnego możliwość zmniejszenia do 60% kosztów pakowania. Daje to niewątpliwie znaczącą przewagę tego rodzaju folii nad foliami typu : pre-stretch. Kolejnym innowacyjnym produktem firmy Efekt Plus jest folia „High Slip”, którą cechuje wysoka przejrzystość oraz poślizg warstwy wewnętrznej, co jest rozwiązaniem problemu tzw. „czepiania się” palet względem siebie, podczas systemowego magazynowania oraz transportu. W swojej ofercie firma posiada jeszcze wiele innych innowacyjnych produktów i właśnie wszystko to sprawia, że marka Efekt Plus jest rozpoznawana w całej Europie i nie tylko.

Dzięki dużej elastyczności w działaniu i dopasowaniu produktów do potrzeb rynku, z roku na rok swoim zaufaniem obdarza was coraz większa liczba klientów i partnerów biznesowych zarówno w kraju jak i na świecie. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Niewątpliwie na sukces firmy złożyło się klika czynników tj. odważne decyzje zarządzających firmą, inwestycje w nowoczesne technologie, uzyskanie wsparcia z funduszy europejskich na finansowanie przedsięwzięć oraz ekspansja na rynki międzynarodowe. Na powodzenie przedsięwzięcia wpływ miała również współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi, laboratoriami producentów surowca oraz intensywne prace badawczo – rozwojowe, które zaowocowały w postaci KNOW-HOW firmy. Wszystkie te działania przełożyły się bezpośrednio na produkty jakie oferuje Efekt Plus czyli – wysokiej jakości folie stretch. Docenili to kontrahenci firmy - nie tylko krajowi ale również, albo w szczególności, klienci z grona firm zagranicznych.

Jako lider innowacji w dziedzinie folii łączycie wieloletnie doświadczenie z nowoczesnym zapleczem technicznym. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Potencjałem strategicznym naszej firmy jest: zaawansowane technologicznie zaplecze produkcyjne wraz z zapleczem badawczym, wykwalifikowana kadra pracowników, posiadająca wiedzę i doświadczenie, bogata i innowacyjna oferta produktowa. To właśnie połączenie tych 3 zasobów gwarantuje firmie sukces.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Obecnie firma zatrudnia około 150 stałych pracowników. Jest to jak na tak duża skalę produkcyjną – niewielka ilość pracowników. Utrzymanie takiego poziomu zatrudnienia możliwe jest tylko dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych i procesu pakowania produktów gotowych.

Zatrudniacie doświadczoną i wysokokwalifikowaną załogę. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Na uwagę zasługują wszyscy nasi pracownicy. Oczywiście w swoich szeregach mamy pracowników, którzy realizują nawet bardzo skomplikowane projekty tj. kadra zarządzająca, technolodzy, automatycy, laboranci, handlowcy, planiści, logistycy i wielu innych. Nasi pracownicy to przede wszystkim doświadczona kadra, znająca świetnie zagadnienia związane z przetwarzaniem tworzyw sztucznych. Nasi specjaliści uczestniczą w pracach badawczych, rozwojowych dla firmy, są również twórcami patentów.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

W gronie swoich dostawców mamy firmy z którymi współpracujemy od lat, nie tylko na zasadzie dostarczania nam surowców do produkcji, ale również w zakresie testowania nowych rozwiązań. Są to głównie najwięksi na świecie producenci surowców do produkcji tworzyw sztucznych. Posiadamy również alternatywnych dostawców i współpracujemy z światowymi laboratoriami producentów surowców używanych do produkcji.

Posiadacie nowoczesny i komplementarny park maszynowy. Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Od roku 2009 firma intensywnie inwestuje w zaplecze technologiczne. Obok oddziału w Rzeszowie, posiadamy również zakład produkcyjny, który znajduje na terenie Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Rogoźnicy k. Rzeszowa. Nasz park maszynowy wyposażony jest w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne oraz roboty pakująco-paletyzujące. Na uwagę zasługuje nasza najnowsza linia produkcyjna, która jest największą tego typu instalacją na świecie. Na chwilę obecną moce produkcyjne Efekt Plus wynoszą około 120 000 ton rocznie.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Tak jak wcześniej zaznaczaliśmy – rozpoczęliśmy prace związane z budową nowego zakładu produkcyjnego o powierzchni około 15 tysięcy m2. Budynek będzie pełnił funkcję biurową oraz produkcyjno-magazynową. W tym nowym obiekcie zaplanowaliśmy uruchomienie jednej z linii technologicznej na koniec 2019 roku. Ta nowa linia produkcyjna zwiększy wydajność produkcji folii o około 25000 ton rocznie. Inwestycja ta powstaje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Parku Naukowo – Technologicznym Rzeszów-Dworzysko.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Wszyscy klienci są dla nas ważni i wszystkich klientów traktujemy jednakowo – nie kategoryzujemy ich, staramy się spełniać ich wszystkie oczekiwania i potrzeby. To klienci zapewniają nam zbyt naszych produktów, to oni również oceniają nasze produkty. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby każdy nasz klient był zadowolony z obsługi, współpracy oraz produktów oferowanych przez naszą firmę.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Firma angażuje się głównie w lokalne akcje charytatywne. Wspiera inicjatywy mieszkańców, na terenie gminy w której prowadzi działalność produkcyjną, wspiera również lokalne akcje prowadzone m. in przez służby mundurowe, docenia również sztukę i współfinansuje m.in. festiwal talentów itp.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Firma od lat jest laureatem i zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Możemy się pochwalić m. in. wielokrotnymi Diamentami Forbesa, Gazelami Biznesu, Dynamiczną Firmą, Rzetelną Firmą, certyfikatem ImProve oraz wieloma innymi nagrodami i wyróżnieniami.

www.folia-stretch.pl

fb button