magazine top

Wózki widłowe wysokiego składowania to urządzenia, które często spotyka się w magazynach i na zapleczach hurtowni, jednak są raczej niewidoczne w sklepach czy marketach. Dlaczego? Co je charakteryzuje i czy warto je kupić? W poniższym artykule przedstawimy 6 najważniejszych informacji, jakie warto wiedzieć o wózkach widłowych wysokiego składowania, zanim zdecyduje się na ich zakup.

Rozważasz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? A może pierwszy raz masz styczność z taką nazwą i chcesz dowiedzieć się do czego dokładnie mogą przydać się tego typu urządzenia? W obydwu przypadkach zapraszamy do dalszej lektury tekstu, w którym zaprezentujemy najbardziej istotne fakty i informacje dotyczące wózków wysokiego składowania.

1.Jak są zbudowane?

Wózek widłowy wysokiego składowania (czyli inaczej wózek Reach Truck) jest zbudowany zupełnie inaczej niż najbardziej popularne i najczęściej wybierane wózki widłowe czołowe. Przede wszystkim, główną różnicę w jego budowie stanowi karetka umiejscowiona prostopadle, a nie równolegle, względem kabiny operatora. Oznacza to, że operator wózka widłowego siedzący w fotelu, ma karetkę oraz widły z boku, a nie z przodu urządzenia.


Ponadto, w wózkach widłowych wysokiego składowania zrezygnowano z dużych opon pneumatycznych, na rzecz niewielkich, ale solidnych pełnych kół. Dzięki temu, wózek nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale także wytrzymuje duże obciążenia, jakie zdarzają się często w pracach magazynowych.
Wózki widłowe wysokiego składowania są bardzo zwinne i kompaktowe, wbrew pozorom, jakie sprawiają przez pełnienie ważnych funkcji w składowaniu wysokim.

2.Do czego służą?

do czego sluza wozi widlowe wysokiego skladowania

Już sama nazwa urządzeń przywodzi na myśl ich zastosowanie, jakim jest wysokie składowanie. Na czym polega ten proces? Wysokie składowanie, podobnie jak składowanie niskie oraz średnie jest czynnością opierającą się na pobieraniu i rozmieszczaniu ładunków na regałach, a następnie także ściąganiu ich z dotychczasowych miejsc i przekazywaniu do wydania lub dalszego transportu. Różnicą jest jednak wysokość, na jakiej pracują dane urządzenia.

Wózki wysokiego składowania obsługują bowiem najwyższe magazynowe regały, sięgające nawet do 10. czy 12. metrów! Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego modelu i typu wózka, jednak prawidłowo dobrany pojazd sprawnie radzi sobie z podnoszeniem ładunków na duże wysokości bez najmniejszego kłopotu!

3.Jak są zasilane?

Napęd w wózkach widłowych to bardzo ważny temat. W dużej mierze od niego zależy moc, wydajność a także produktywność urządzenia. Zwykle wózki widłowe posiadają 2, a nawet jak niektórzy wyróżniają 3, metody zasilania:

  • napęd spalinowy;
  • napęd gazowy (LPG);
  • oraz napęd elektryczny.

Wszystkie wózki widłowe wysokiego składowania, bez względu na model i udźwig, są wyposażone tylko i wyłącznie w napęd elektryczny. Wynika to ze specyfiki ich pracy tych pojazdów.

Elektryczny napęd jest nie tylko bardzo wygodny (pojazdy zasilane są przy pomocy wymiennych, ładowanych baterii), ale także... ekologiczny. Dzięki jego zastosowaniu, wózki nie emitują niebezpiecznych i niezdrowych dla środowiska spalin. Praca na wózkach elektrycznych jest też dużo bardziej cicha, co znacznie wpływa na komfort wykonywania codziennych zadań przez operatorów.

4.Gdzie wykorzystuje się wózki wysokiego składowania?

Ze względu na charakterystyczną budowę oraz wspomniany powyżej napęd elektryczny, wózki widłowe wysokiego składowania wykorzystuje się przede wszystkim w zamkniętych magazynach. Sprawdzają się one idealnie transportując ładunki w ciasnych korytarzach magazynowych, a niewielki promień skrętu umożliwia im sprawną i szybką zmianę kierunku jazdy nawet na niewielkich przestrzeniach.

Stabilne i solidne koła wózków wysokiego składowania zapewniają dobrą amortyzację, jednak ze względu na swoją budowę, sprawdzają się przede wszystkim na płaskich, utwardzonych powierzchniach - czyli właśnie takich jak magazynowe.

gdzie wykorzystuje sie wozki wysokiego skladowania

Cicha praca pojazdów sprawia, że nawet podczas jednoczesnej obsługi ładunków przez kilka urządzeń na hali, hałas powodowany przez maszyny, nie jest nadmierny i nie prowadzi do otumanienia czy zmęczenia.

5.Ile kosztują?

Zakup wózka widłowego wysokiego składowania nie jest małym wydatkiem. Ważne jednak, aby nie starać się na nim zaoszczędzić "za wszelką cenę", gdyż zamiast wydajnego urządzenia, można trafić na awaryjny i niepewny sprzęt.
Nowy, markowy wózek widłowy wysokiego składowania to wydatek rzędu od 150 tysięcy złotych netto wzwyż. Na jego ostateczną cenę ma bowiem wpływ wiele czynników, takich jak choćby:

  • model urządzenia;
  • parametry wózka (maksymalny udźwig, maksymalna wysokość podnoszenia, prędkość jazdy);
  • dodatkowe wyposażenie;
  • dodatkowe usługi wybrane podczas zakupu (jak np. serwis wózków widłowych).

Istnieją różne sposoby na obniżenie płatności za nowy sprzęt. Dla osób, które wolą wydatek rozbić na mniejsze, miesięczne płatności - idealnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia na raty. Natomiast przedsiębiorcy, którzy dysponują już jakimś kapitałem (choć nie do końca wystarczającym) mogą poszukać oferty na używane wózki wysokiego składowania.

6.Jak wyglądają formalności po zakupie wózka widłowego wysokiego składowania?

Każde urządzenie podlegające pod dozór techniczny, w tym m.in. wózki jezdniowe unoszące z napędem, musi być po zakupie zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego. Wózki widłowe wysokiego składowania także podlegają pod ten obowiązek.

Wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w lokalnym oddziale UDT wraz z kompletem dokumentów wózka (m.in. Dokumentacją Techniczno-Ruchową, specyfikacją techniczną, dokumentacją rejestracyjną w dwu egzemplarzach). Wózek wysokiego składowania musi także przejść przegląd. Jeśli wszystkie dokumenty i stan techniczny pojazdu są właściwe - wózek zostaje wpisany do rejestru urządzeń, a na jego właściciela nakładany jest obowiązek prowadzenia księgi rewizyjnej oraz nadzorowania regularnych przeglądów.

Wózki widłowe wysokiego składowania - podsumowanie

wozki wysokiego skladowania podsumowanie

W powyższym artykule skoncentrowaliśmy się na 6 najważniejszych informacjach dotyczących wózków widłowych wysokiego składowania. Omówiliśmy budowę, parametry a także ceny pojazdów. Do tego wskazaliśmy, w jakich warunkach mogą pracować te urządzenia oraz jakich formalności należy dopilnować po zakupie wózka widłowego wysokiego składowania.
Jeśli szukasz markowych, dobrej jakości wózków wysokiego składowania, sprawdź tutaj: www.toyota-widlowe.pl/32-wozki-widlowe-wysokiego-skladowania

 

_______________________________________________________________


seolo magdalena burdakMagdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble