magazine top

Wszyscy marzymy o wieczorze przy rozpalonym kominku, jednak często obawiamy się instalacji tego rodzaju urządzenia w domu. Zanim jednak zrezygnujemy z relaksu przy własnym palenisku, najpierw sprawdźmy, dlaczego warto rozważyć jego montaż.

Kominek jako urządzenie grzewcze

Wielu z nas decyduje się na instalację domowego paleniska ze względu na możliwość wykorzystania go jako alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania. Jak to zrobić? To proste – wystarczy zainwestować w dobrej jakości kominek z płaszczem wodnym, którego działanie polega na bezpiecznym rozprowadzaniu ciepła do wielu pomieszczeń w domu. Dodatkowo tego rodzaju piec doskonale nadaje się również do podgrzewania wody użytkowej, co znacząco obniża rachunki za ogrzewanie i jednocześnie generuje spore oszczędności.

Serce salonu, czyli kominek jako główny element wystroju

Nie jest tajemnicą, że ze względu na swój elegancki wygląd kominki często pełnią funkcję dekoracyjną – nie bez kozery zazwyczaj instalujemy je w sercu salonu i to właśnie wokół nich organizujemy całą resztę aranżacyjnych zabiegów. Na szczęście sklepy specjalizujące się w sprzedaży palenisk mają w swojej ofercie mnóstwo ciekawych modeli, wśród których znajdziemy zarówno wyjątkowo nowoczesne piece, jaki te nieco bardziej tradycyjne.

Jak najlepiej dobrać palenisko do naszego wnętrza? Zacznijmy od obudowy kominka i postarajmy się, by jej wygląd odpowiadał naszym potrzebom. Jeżeli więc lubujemy się w chłodnych stylizacjach, postawmy na paleniska z elegancką stalową obudową, przy tradycyjnym wystroju wybierzmy klasyczny kominek ceglany, a jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu hygge, zdecydujmy się na piec kaflowy lub oryginalną kozę.

Tańczące płomienie, czyli kominek jako gwarancja przytulnej atmosfery

Kolejnym argumentem za instalacją paleniska domowego jest uzyskiwana za jego pomocą atmosfera. Tańczące płomienie, dźwięk trzaskającego ognia i unoszący się zapach palonego drewna sprawiają, że nasze wnętrze staje się prawdziwą oazą spokoju, w której możemy dogłębnie się zrelaksować. Jeśli jednak wciąż się wahamy i nie jesteśmy przekonani, czy palenisko to dla nas dobry wybór, to wyobraźmy sobie długi zimowy wieczór przy kominku, a na pewno podjęcie tej trudnej decyzji okaże się zdecydowanie łatwiejsze.

Inne zalety paleniska domowego

Oprócz swojej funkcji grzewczej, wyjątkowej prezencji i obietnicy magicznej atmosfery, kominki mają również inne, niemniej istotne zalety. Jakie?

  • Konserwacja: ogromnym atutem palenisk jest fakt, że są niezwykle proste w utrzymaniu. Aby prawidłowo o nie zadbać, wystarczy regularnie usuwać nagromadzony w ich szufladzie popiół, przecierać wewnętrzne ściany wkładu oraz przemywać szybę po każdym użyciu. Dodatkowo warto przyłożyć się również do konserwacji obudowy kominka, która jest jego najbardziej widocznym elementem. Jak zrobić to najlepiej? Wystarczy raz na kilka dni oczyścić ją z kurzu oraz przetrzeć wilgotną szmatką;
  • Trwałość: kolejnym plusem tego rodzaju urządzeń jest ich niezwykła trwałość. Pamiętajmy, że prawidłowo zainstalowany, regularnie poddawany kontroli oraz odpowiednio zadbany piec może posłużyć nam nawet dwadzieścia lat.

fb button

grab my essay banner

logo jooble