magazine top

Samochód wykorzystywany jako taksówka powinien nie tylko posiadać odpowiednie oznaczenia, ale także być właściwie wyposażony i przystosowany do wykonywania przewozów pasażerskich. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie taksówek, czy posiadanie taksometru jest konieczne, ile kosztuje przegląd taksówki i na co zwracać uwagę, przystosowując pojazd do odpłatnego transportu pasażerów.

Jakie jest niezbędne wyposażenie taksówki?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym taksówka jest pojazdem samochodowym o odpowiednim wyposażeniu, przystosowanym do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą. Ta prosta definicja nie wskazuje jednak wprost, jakie wyposażenie musi mieć auto używane jako Taxi. Więcej szczegółów określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 w sprawę warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z jego treścią obowiązkowe wyposażenie taksówki obejmuje:

- minimum 2 miejsca dla pasażerów,

- co najmniej dwoje drzwi z obu stron lub z prawej strony,

- pomieszczenie na bagaż pasażerów,

- apteczkę pierwszej pomocy,

- koło zapasowe (dojazdowe lub pełnowymiarowe) wraz z narzędziami do jego zmiany,

- gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Taksówka musi być oznakowana umieszczonym na dachu napisem TAXI (białe lub żółte światło i czarny napis widoczny z przodu i z tyłu). Prawo dopuszcza również stosowanie dodatkowych oznaczeń, m.in. nazwy przedsiębiorstwa, numeru kontaktowego, adresu strony www czy nazwy miejscowości. Tak oznaczone taksówki możesz spotkać w każdym dużym mieście, np. zamawiając Taxi w Warszawie, ale także w mniejszych ośrodkach, gdzie usługi taksówkarskie cieszą się równie dużym powodzeniem.

Przegląd taksówki – wymagania i koszty

Podobnie jak samochód osobowy, również auto użytkowane jako taksówka musi posiadać aktualne badania technicznie. W trakcie jego wykonywania diagnosta sprawdza elementy mające wpływ na bezeceństwo przewożonych pasażerów. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie wszystkich obowiązkowych elementów wyposażenia takiego pojazdu. Jeśli auto przejdzie przegląd, z zaświadczeniem wystawionym przez stację kontroli pojazdów należy udać się do wydziału komunikacji, by uzyskać adnotacje TAXI w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli okresowe badanie techniczne samochodu jest ważne, koszt dodatkowego, pierwszego przeglądu pod kątem taksówki wyniesie 42 zł. Jeśli auto nie ma przeglądu, trzeba doliczyć 98 zł za standardowe badanie.

W sytuacji, gdy pojazd jest już zarejestrowany jako taksówka i użytkowany np. jako Taxi w Warszawie, badanie techniczne kosztuje 99 zł (98 zł + 1 zł CEPIK) lub 162 zł w przypadku aut z instalacją LPG.

Przystosowanie samochodu do taxi – co z taksometrem?

W myśl znowelizowanych przepisów, do naliczania pasażerom opłat za przewozy taksówką nie są już wymagane taksometr oraz kasa fiskalna. Ich miejsce mogą zająć aplikacja mobilna oraz eKasa. Oznacza to, że w trakcie badania diagnosta nie może odmówić przeglądu ze względu na brak kasy oraz taksometru, ale sprawdzi fakt posiadania mobilnej aplikacji oraz eKasy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble