magazine top

Tradycje i doświadczanie firmy Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego „Pomet” Wronki sięgają lat 50-tych XX wieku. Model biznesowy spółki oparty jest na trzech głównych filarach: spawalnictwie i przemyśle metalowym, generalnym wykonawstwie robót budowlanych oraz prowadzeniu kantyn. P.P.P.M. „Pomet” Wronki dysponuje nowoczesnym zapleczem produkcyjnym oraz wykwalifikowaną kadrą techniczno-inżynieryjną, dzięki czemu jest w stanie sprostać każdemu zleceniu – czy to w obszarze szeroko rozumianej branży metalowej, czy to budownictwie. Wdrożony przez firmą System Zapewnienia Jakości ISO 9001 zapewnia stałą, wysoką jakość produktów oraz usług.

O korzeniach firmy, oferowanych usługach, inwestycjach i innych ważnych aspektach działalności przedsiębiorstwa rozmawiamy z Panem Jakubem Kaczorowskim, Dyrektorem Generalnym P.P.P.M. „Pomet” Wronki.

Czy może Pan pokrótce przedstawić bogatą historię przedsiębiorstwa „Pomet” Wronki? Jaka była jego geneza?

Powstanie przedsiębiorstwa było ściśle związane z resocjalizacją osób pozbawionych wolności poprzez pracę oraz naukę zawodu. Wroniecki „Pomet” został założony 12 marca 1953 roku pod nazwą Przedsiębiorstwo Obróbki Metali Nr 2 (POMET-2). Pierwszym wyrobem z branży osprzętu spawalniczego był wyprodukowany w 1956 roku palnik uniwersalny: NORMUS BIS. Sześć lat później, w wyniku nawiązanej współpracy z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach, powstaje nowy palnik PSC-1 i rozpoczyna się produkcja uchwytów kleszczowych do elektrod. Ważna zmiana nastąpiła w 1997 roku, kiedy do dotychczasowego profilu działalności został dołożony profil kooperacyjny w zakresie przetwórstwa metali. Rok później otrzymaliśmy certyfikat ISO 9001: 2015-10 system zarządzania jakością, który mobilizuje i czyni odpowiedzialnym za wykonaną pracę wszystkich pracowników. W 2012 roku znacząco rozbudowaliśmy park maszynowy, co poszerzyło gamę ofertowanych usług w zakresie przetwórstwa metalowego. W 2021 roku miał miejsce rebranding marki „Pomet”, dostosowując ją do wymagań nowoczesnej komunikacji marketingowej. Dziś jesteśmy gotowi z dumą prezentować ofertę nowym kontrahentom w Polsce, ale spotykamy się także z firmami z Europy.

Działalność przedsiębiorstwa oparta jest na trzech fundamentach: spawalnictwie i przemyśle metalowym, generalnym wykonawstwie robót budowlanych oraz prowadzeniu kantyn. Czy mógłby Pan scharakteryzować ofertę firmy z podziałem na ww. obszary działalności?

Część dotycząca spawalnictwa i przemysłu metalowego jest obszarem typowo produkcyjnym. Produkujemy wszelkiego rodzaju wyroby metalowe, tzw. detale do różnych branż. Oprócz przemysłu spawalniczego możemy tu wymienić chociażby przemysł meblarski w kontekście elementów metalowych wykorzystywanych w meblach. Wspomniana produkcja odbywa się w dwóch naszych zakładach: we Wronkach oraz w Nysie. Od kilku lat realizujemy także generalne wykonawstwo budowlane. Umożliwiają nam to odpowiednie przepisy prawa zamówień publicznych, pozwalające na współpracę z inwestorami resortowymi, jak i prywatnymi firmami. Naszym atutem jest fakt zatrudniania osób osadzonych, a zatem, zgodnie z wytycznymi Państwa odnośnie resocjalizacji osób osadzonych, za którą odpowiada Służba Więzienna, możemy startować w przetargach oraz zapytaniach ofertowych dotyczących generalnego wykonawstwa projektów kubaturowych przede wszystkim na potrzeby Służby Więziennej, ale także Sądów, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. Trzecim elementem jest prowadzenie kantyn, czyli sklepików spożywczych na terenach Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych. Realizowany jest on obecnie w 10. tego typu zakładach na terenie Polski.

Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

Jeżeli chodzi o część produkcyjną to mamy bardzo bogaty park maszynowy. Jesteśmy prawdopodobnie najlepiej wyposażonym producentem osprzętu dla spawalnictwa. Posiadane nowoczesne urządzenia, o których chciałby dokładniej opowiedzieć później, pozwalają Nam na wykonawstwo praktycznie wszystkich elementów zleconych przez klientów, czego nie może w tak dużym spektrum zaoferować konkurencja.

Który sektor działalności aktualnie jest kluczowy, a w którym widzicie największy potencjał na rozwój?

Nie dzieliłbym naszych sektorów na bardziej znaczące od innych. Z naszego punktu widzenia wszystkie są kluczowe. Gdybyśmy mieli rozmawiać o potencjale rozwoju, to na pewno liderem jest część produkcyjno-metalowa oraz generalne wykonawstwo. Kantyny znajdują się na stabilnym poziomie, ponieważ obszar zakładów karnych w Polsce został już podzielony i mamy w nim swoje widoczne miejsce. W tej części rozwój będzie raczej znikomy.

Czy planujecie w najbliższym czasie wprowadzić do oferty nowe produkty, usługi?

Tak, cały czas pracujemy nad tym, aby wyróżniać się na tle konkurencji. W tej chwili przeprowadziliśmy duże, wewnętrzne zmiany w organizacji. Wydzieliliśmy specjalistyczny dział, w którym pracują nasi inżynierowie, konstruktorzy i technolodzy. Zajmują się oni prowadzeniem badań i rozwoju w zakresie poszerzania oferty marki „Pomet” w części spawalniczej i metalowej. W najbliższym czasie zamierzamy produkować nowe rzeczy na bazie naszego nowoczesnego umaszynowienia.

„Pomet” Wronki dysponuje nowoczesną infrastrukturą techniczną pozwalającą na podjęcie współpracy kooperacyjnej m.in. w zakresie obróbki mechanicznej metali oraz produkcji elementów metalowych. Czy fabryki we Wronkach i Nysie wpisują się w trend Przemysłu 4.0 i są zaopatrzone w najnowocześniejsze technologie produkcji?

Nasze zaplecze obejmuje około 120 urządzeń. Pośród tych, które mogę wymienić, jako najważniejsze inwestycje stanowiące o naszej przewadze konkurencyjnej są: tokarka numeryczna „Mazak Quick Turn 200 MSY”, frezarka CNC „MCC635V ECO”, nożyce tnące do grubości 6,3 mm „GS II 630”, japońska tokarka z przechwytem „Star SR32J”, wycinarka laserowa do stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i mosiądzu „Amada LGC 3015AJ”, wycinarka laserowa „Amada FO 3015 MII NT”, trójosiowa frezarka „HAAS ST 20”, prasa mimośrodowa 250 ton „Mecolpress Cles” i wiele innych, których wartość inwestycyjna liczona jest w milionach PLN.

Do kogo głównie kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Elementy metalowe, które produkujemy, mogą być wykorzystywane w bardzo wielu przemysłach. „Pomet” otwarty jest na każdy rodzaj przemysłu. Dla przykładu jest to przemysł meblarski – chociażby stelaże, które są ważnym elementem wielu mebli. Świadczymy usługi także firmom z przemysłu precyzyjnego, czyli pomiarowego. Mamy klientów z zagranicy, którym wykonujemy elementy metalowe do produktów wykorzystywanych w przemyśle niemieckim, który obecnie jest dla Pometu największym obszarem kooperacji. Naszą ofertę spawalniczą kierujemy wszędzie tam, gdzie klienci korzystają z osprzętu spawalniczego i w tym zakresie możemy oferować pełną gamę produktów.

„Pomet” Wronki od wielu lat jest generalnym wykonawcą budowlanym. Czy może Pan powiedzieć kilka słów na temat najbardziej prestiżowych realizacji?

W ostatnich latach naszą największą i prestiżową realizacją była współpraca z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie. Pracowaliśmy w konwencji „zaprojektuj i wybuduj” i budowaliśmy komisariat Policji na terenie województwa warmińsko-olsztyńskiego. Zrealizowany budżet wyniósł około 25 milionów PLN.

Kolejne cztery nasze duże wykonawstwa to:

  • termomodernizacja budynku Zakładu Karnego w Potulicach za prawie 35 milionów PLN,
  • przebudowa obiektu strzelnicy na terenie ośrodka szkoleniowego Służby Więziennej w Kaliszu za 4,6 miliona PLN,
  • termomodernizacja budynków Zakładu Karnego w Gębarzewie za przeszło 9 milionów PLN,
  • budynek penitencjarny Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu za około 5 milionów PLN.

W tej chwili realizujemy inwestycję nowych budynków mieszkalnych na terenie Zakładu Karnego w Łowiczu za przeszło 27 milionów PLN.

„Pomet” Wronki na przestrzeni swojej blisko 70-letniej historii zbudował bardzo duże portfolio zadowolonych klientów. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich kontrahentów?

W głównej mierze nasz sukces zawdzięczamy naszym pracownikom, którzy są fachowcami w dziedzinach, w których działa „Pomet”. Posiadamy znakomitych konstruktorów i technologów, którzy dokładają wszelkich starań, aby profesjonalnie spełnić wymagania naszych klientów. Często są to trudne i skomplikowane projekty w procesie przetwórstwa metalowego. Mają oni wiedzę, która dzisiaj na rynku pracowniczym jest bardzo poszukiwana. Często rozmawiam z dyrektorami szkół, którzy potwierdzają fakt, że dziś niestety mała część młodzieży garnie się do tego, aby nauczyć się naszego zawodu i mieć fach w ręku. Wiedza naszych pracowników jest tym wyróżnikiem, z którego „Pomet” jest znany na rynku. Sprawia to, że nasi klienci chętnie do nas wracają.

Ile osób zatrudnia obecnie Państwa przedsiębiorstwo?

Obecny stan zatrudnienia wynosi 235 osób, z tego 121 osadzonych, którzy przychodzą do nas z Zakładu Karnego we Wronkach oraz naszego oddziału w Szamotułach oraz z Zakładu Karnego w Nysie, w którym udział osadzonych wynosi 70% pracowników. Część osadzonych pracuje dla nas na terenach kantyn we wspomnianych sklepikach spożywczych.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

W przypadku naszego przedsiębiorstwa współpracujemy z różnymi firmami i pewnie nie zdołałbym tu wszystkich wyróżnić. Do tych, z którymi działamy, a które chciałbym wymienić jest nasz dostawca blach stalowych i kształtowników – RBB-Stal S.A. z Jarocina. W tym zakresie korzystamy także z dostaw Thyssen Krupp Energostal S.A. z Poznania, Budmax z Bydgoszczy, Tesko Steel z Rybnika, Polinox Jarosław Paśniewski z Łochowic, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Zielonka z Białe Błota. Wyroby z tworzyw sztucznych dostarcza nam Zakład Chemiczny Asta Plastik Stanisław Czarnota z Bystrej. Dostawcą naszych opakowań z kartonu jest APP Packaging Aneta Peszko z Drezdenka. Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o dostawcy sprężyn – PSI – Spółdzielczy Producent Sprężyn z Siedlec oraz manometrów, firmie Tolin z Fabianek.

„Pomet” Wronki to prężnie rozwijająca się firma. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Generalnie nasze największe inwestycje dotyczą rozwoju parku maszynowego i zakupu laserów, na które wydaliśmy klika milionów PLN. Teraz realizujemy inwestycje związane z przebudową i rozbudową magazynów surowców.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej są również bardzo ważnym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Oczywiście, że tak. Z racji tego, że sam jestem osobą aktywną sportowo, w końcówce lipca 2021 roku, podjąłem współpracę z lokalnym klubem sportowym „Błękitni Wronki”. Sponsorujemy jedną z drużyn młodzieżowych tak, aby lokalnie stać się widocznymi dla mieszkańców Wronek i okolic. Jesteśmy często zapraszani do uczestniczenia w lokalnych spotkaniach biznesowych w ramach współpracy z Urzędem Miasta Wronki.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi najważniejszymi certyfikatami tytułami mogą się Państwo pochwalić?

„Pomet” ma wdrożony system zarządzania jakością wg PN-EN ISO 9001: 2015-10. Posiadamy certyfikację konstrukcji ogólnobudowlanych oraz ich elementów znakiem CE, tj. Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) PN-EN 1090-1+A1:2012. Ostatnim ważnym certyfikatem, którym chciałbym się pochwalić jest PN-EN ISO 3834-2: 2007 – oznaczający, że nasze przedsiębiorstwo spełnia wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. Czy epidemia wpłynęła również na działalność Państwa przedsiębiorstwa?

Tak. Zeszłoroczne obroty i zysk firmy z racji pandemii był niższy. W Polsce miało miejsce mniejsze zapotrzebowanie produkcyjne i sprzedażowe, o czym wszyscy dobrze wiemy. Powoli jednak wracamy do lepszej koniunktury, a ze względu na wiele toczących się projektów budowlanych, ten rok zamkniemy prawdopodobnie z zadowalającym wynikiem, znacznie lepszym niż w zeszłym roku.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata?

Głównym naszym celem jest wzrost przychodów i zyskowności firmy. Tak jak już mówiłem wcześniej jesteśmy obecnie na etapie prowadzącym do podpisywania umów, jako generalny wykonawca na duże inwestycje kubaturowe w Więziennictwie oraz w Policji. Na ten rok planujemy podpisanie kilkuletnich kontraktów na projekty kubaturowe za łączną kwotę 200 milionów PLN.

https://pomet-wronki.pl/

fb button

grab my essay banner

logo jooble