magazine top

Spółka Corleonis jest liderem na rynku usług dźwigowych w Polsce. Firma zajmuje się wynajmem, sprzedażą i serwisem żurawi wieżowych, samojezdnych, oferuje profesjonalne usługi transportu drogowego oraz prowadzi sprzedaż wind towarowo-osobowych.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat firmy Corleonis udzielili:

  • Przemysław Marchlewicz, dyrektor operacyjny
  • Jacek Obrębski, dyrektor ds. handlowych

Czy mogą Państwo przedstawić firmę Corleonis?

Kiedy 20 lat temu Arkadiusz Ertel kupił swój pierwszy żuraw wieżowy, nie marzył nawet, że po latach jego firma będzie realizować najbardziej skomplikowane i wymagające projekty w Polsce oraz stanie się liderem branży. Firma rosła powoli: zakupy nowego sprzętu są bardzo kapitałochłonne, a właściciel nie jest typem ryzykanta. Dziś Corleonis to firma, która nie tylko posiada w swojej flocie ponad 170 urządzeń, ale dzięki swojemu zespołowi obsługujemy w zakresie transportu pionowego najbardziej ambitne projekty w Polsce i za granicą.

Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest świadczenie kompleksowych usług związanych z wynajmem, sprzedażą i serwisem żurawi wieżowych. Czy mogą Państwo opowiedzieć szerzej o ofercie firmy oraz zapleczu techniczno-sprzętowym spółki?

Działamy na dosyć specyficznym, niszowym rynku. W naszej ofercie znajduje się szeroki przekrój żurawi wieżowych, dzięki którym możemy precyzyjnie dobrać urządzenie do indywidualnych warunków na inwestycji oraz wymagań Klienta. Możemy pochwalić się najmocniejszym żurawiem wieżowym w Polsce o maksymalnym udźwigu 40t. We flocie posiadamy również żurawie samojezdne klasy od 40 do 350t oraz najszybsze w tej części Europy windy towarowo-osobowe do obsługi wysokościowców oraz zestawy transportowe.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich, od małych przedsiębiorców do największych firm budowlanych. Wyróżnia nas na tle konkurencji duża różnorodność sprzętu i usług, co pozwala nam na realizację zarówno małych projektów jak i najbardziej wymagających oraz skomplikowanych inwestycji, takich jak budowa farm wiatrowych, chłodni kominowych czy wysokościowców. Naszą ofertę kierujemy szczególnie do klientów ceniących sobie jakość usług.

Corleonis posiada nowoczesny sprzęt, którym obsługuje najbardziej wymagające inwestycje. Czy mogą Państwo opowiedzieć kilka słów o najbardziej prestiżowych realizacjach, w których braliście udział?

Możemy pochwalić się realizacją projektu The Warsaw Hub – kompleks biurowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej 113.000 m2. Do realizacji tego projektu dostarczyliśmy łącznie 7 żurawi wieżowych, z których aż 5 osiągnęło wysokość ponad 150 m. Dzięki naszej ciężkiej pracy realizujemy sporo prestiżowych projektów wysokościowców w obrębie nowej dzielnicy Warszawy - bliskiej Woli, wzdłuż ul. Prostej. Poza Warsaw Hub to Warsaw Unit, gdzie stały nasze żurawie o wysokości ponad 200 m, Art Norblin, Skysawa, Generation Park. Cieszymy się, że nasze żurawie na trwałe wpisały się w krajobraz dynamicznie rozwijającej się Warszawy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom opracowanym przez Corleonis mogliśmy uczestniczyć w projekcie budowy Elektrowni Turów, nasze żurawie obsługiwały całość prac żelbetowych w tym najbardziej skomplikowane chłodnie kominową, pylony komunikacyjne, oraz eurosilos. Na potrzeby tej inwestycji wspólnie z firmą Terex dokonaliśmy zmian w konstrukcji żurawia CTT332-16 co pozwoliło dostosować do bardzo wysoko postawionych wymogów technologii budowy chłodni kominowej.

Corleonis jest wiodącą w Polsce spółką działającą w branży usług dźwigowych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Oczywiście kluczowym potencjałem są nasze urządzania – żurawie wieżowe, samojezdne, oraz windy towarowo-osobowe a potencjał takich firm jak nasza jest mierzony ich ilością i udźwigiem: w tym zakresie jesteśmy jedną z dwóch największych firm w Polsce. To, co nas wyróżnia to unikalny na rynku know how w zakresie projektowania specjalistycznych rozwiązań z zakresu transportu bliskiego: coś, co wzięło się z autentycznej pasji naszego wspaniałego i starannie dobranego zespołu, który jest najważniejszym dla nas strategicznym potencjałem.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy Corleonis?

Przez lata udało się nam stworzyć wspaniały zespół ludzi: dysponujemy własnymi, niezależnymi ekipami montażowymi, a także zapleczem serwisowym i warsztatowym. Operacyjnie jesteśmy dzisiaj samowystarczalni. Zespół Corleonis składa się z profesjonalistów, którzy swoje doświadczenie zdobywali na całym świecie. Nasz dział szkoleniowy sukcesywnie wypuszcza na rynek nowych operatorów, którzy swoje doświadczenie praktyczne zdobywają na placu szkoleniowym Corleonis. Mamy również bardzo dobry, wykwalifikowany zespół zarządzający na czele z właścicielem firmy, który jest z nami od początku.

Jakość oferowanego sprzętu to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Naszym najważniejszym partnerem jest firma Terex – producent żurawi wieżowych, którego jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce i ponad 80% naszej floty, w tym największe żurawie, to maszyny marki Terex. Istotną część biznesu firmy stanowi sprzedaż nowych i używanych żurawi. Warto wspomnieć, że dzisiaj 70% nowych żurawi sprowadzanych do Polski to właśnie „nasze” Terexy. Jeśli chodzi o windy towarowo- osobowe współpracujemy również jako wyłączny dystrybutor z firmą Alimak Hek.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa Corleonis miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Cały czas głównie inwestujemy w nowe żurawie. Dzięki temu flota urządzeń transportu bliskiego jest sukcesywnie wymieniana. Jest w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia: przeciętny wiek żurawi wieżowych w Polsce to grubo ponad 15 lat, a z czasem te urządzenia stają się nie tylko bardziej awaryjne, ale również mogą zagrażać bezpieczeństwu. Już dzisiaj możemy się pochwalić najmłodszą flotą w Polsce. W ostatnich latach zrealizowaliśmy także budowę nowej siedziby w Rumi, co pozwoliło na powiększenie naszej kadry specjalistów oraz dostosowanie zaplecza warsztatowego do najwyższych, unikalnych na polskim rynku, standardów. Kolejnym krokiem było otwarcie oddziału w Warszawie, co znacznie usprawniło obsługę inwestycji w centralnej Polsce.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Nie jest tajemnicą, że kryzys spowodowany epidemią COVID -19 dotyka także branży budowlanej: ceny najmu sprzętu spadły, a inwestorzy są ostrożni z rozpoczynaniem nowych projektów. My jednak widzimy w tym szanse: na rynku zostaną tylko firmy z ugruntowanym potencjałem i nowoczesną flotą.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność prospołeczna. W jaki sposób angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jesteśmy bardzo związani z miastem naszej siedziby – Rumią: to stąd pochodzi większość naszych pracowników i w miarę możliwości staramy się oddawać lokalnej społeczności coś od siebie. Wspieramy więc różne lokalne inicjatywy społeczne i kluby sportowe. Rokrocznie pomagamy szpitalowi w pobliskim Wejherowie. Nasi pracownicy angażują się w akcje wolontariackie i sami uprawiają aktywnie sport. Nasza reprezentacja licznie uczestniczy w różnych trójmiejskich imprezach biegowych do których przygotowuje się również biegając wspólnie, bladym świtem przed rozpoczęciem pracy. Sponsoringowo jesteśmy zaangażowani w rajdy samochodowe oraz w dosyć niszową dyscyplinę sportową jaką jest siłowanie na rękę. Wspieramy również Rugby Club Arka Rumia. Włączyliśmy się także do lokalnej inicjatywy prospołecznej „Dziś dla jutra” związanej ze wsparciem w walce z pandemią COVID-19 m.in. poprzez zakup pompy infuzyjnej czy tabletów dla gdyńskich szkół.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

W ciągu minionych lat otrzymaliśmy wiele prestiżowych nagród. Do tych najważniejszych należą:

  • Wyróżnienie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i nominacja do galerii przedsiębiorców w kategorii „Biznes. Dobry Wybór”
  • „Gryf Gospodarczy” otrzymany w 2012 oraz 2016 roku w kategorii Małe Przedsiębiorstwa
  • Wielokrotny tytuł „Sponsora Roku” nadawany przez Burmistrza Miasta Rumia.

Jeżeli chodzi o posiadane świadectwa to najistotniejszym jest certyfikat ISO 9001: 2015 w zakresie usług szkoleniowych z obsługi transportu pionowego.

Corleonis w tym roku świętuje jubileusz 20-lecia powstania firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni? Czy ta rocznica jest dla Państwa wyjątkowym wydarzeniem i szczególnie obchodzona?

Jesteśmy dumni z tego, że nasza firma rozwinęła się organicznie od jednego żurawia do lidera branży w Polsce. Niestety przez pandemię musieliśmy zrezygnować z hucznych obchodów dwudziestych urodzin i ograniczamy się tylko do spotkań w gronie firmowym. Po prostu „business as usual”.

fb button

grab my essay banner

logo jooble