magazine top

Firma SPS Construction. Sp. z o.o. specjalizuje się w realizacji robót budowlanych, jako generalny wykonawca. Przedsiębiorstwo od wielu lat buduje nowoczesne osiedla mieszkaniowe, budynki biurowe i centra handlowe. Dzięki bardzo dobrej organizacji pracy oraz kompetentnej kadrze pracowników, SPS Construction wykonuje inwestycje kompleksowo, terminowo, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości. Celem firmy jest zadowolenie klientów, dlatego współpracuje wyłącznie z rzetelnymi i cenionymi w całej Polsce podwykonawcami i producentami materiałów budowlanych. Spółka SPS Construction w historii swojej działalności wielokrotnie została doceniana i znalazła się w gronie laureatów elitarnych nagród.

Specjalnie dla BusinessPL eksluzywnego wywiadu na temat działalności firmy SPS Construction. Sp. z o.o. udzielił Pan Grzegorz Głasek – Prezes Zarządu.

Firma SPS Construction zdołała zbudować bardzo silną pozycję na polskim rynku budowlanym. Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa?

Nasza firma powstała w 2005 roku. Wówczas zaproponowałem stworzenie przedsiębiorstwa dwóm partnerom: Bernardowi Kwapińskiemu oraz Grzegorzowi Etrykowi, mojemu przyjacielowi i zastępcy z poprzedniej firmy. Początkowo planowaliśmy wykonywać średniej wielkości zadania mieszkaniowe (ok. 10÷20 mln zł), głównie dla spółki deweloperskiej Bernarda. W każdym razie takie było założenie, że na początku naszej drogi referencje będziemy zdobywać na „własnym podwórku”. Szybciej niż myślałem okazało się, że również inni inwestorzy chcieli nam zlecać wykonywanie budów, co było jednak przyjemnym zaskoczeniem. Tak też już po dwóch latach staliśmy się firmą średniej wielkości, która zatrudniała 40 inżynierów i 300 pracowników fizycznych, a nasza roczna sprzedaż dochodziła do 100 mln zł. Pracowaliśmy głównie w Warszawie, ale też w Gdańsku, Kielcach, Poznaniu, Przemyślu i we Włocławku. Wówczas naszymi sztandarowymi realizacjami były: osiedle Eko Park w Warszawie, kompleks budynków biurowych Banku Millennium w Warszawie, Galeria Handlowa „Korona” w Kielcach, osiedle w Gdańsku na Wyspie Spichrzów, osiedle w Pruszkowie przy ul. Prusa, osiedle Soho w Warszawie, biurowiec „Dom Plusa”, biurowiec „Celebro” w Warszawie.

W jakiej kondycji jest obecnie rynek budowlany w Polsce? Jakie ma perspektywy rozwoju?

Rynek budowlany jest dziś w dość nietypowym położeniu. Z jednej strony bardzo duża ilość placów budów, a w konsekwencji zleceń dla generalnych wykonawców, natomiast z drugiej galopujący wzrost kosztów. Zatem nie brakuje pracy, lecz marże są bardzo niskie lub niekiedy nawet ujemne. Perspektywy rozwoju będą dobre dla firm, które jakoś dadzą sobie radę i dzięki temu umocnią swoją pozycję na rynku. Jednakże niestety nie wszyscy przetrwają i po prostu znikną. Będą bankructwa i likwidacje. Przykre, ale w pewnym stopniu przyczynia się do takiej sytuacji obecny rząd, który nie potrafi reagować na problemy gospodarcze w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie uważając, że przedsiębiorcy muszą sobie poradzić bez względu na wszystko.

Spółka SPS Construction zajmuje się realizacją różnego typu obiektów budowlanych. Czy mógłby Pan omówić aktualny przedmiot działalności przedsiębiorstwa?

Nasza firma zajmuje się realizacją obiektów kubaturowych, specjalizując się w obiektach mieszkaniowych oraz biurowych. Mam jednak w planach rozwinąć działalność w innych sektorach, jak chociażby w ochronie środowiska. Wiąże się to z pozyskaniem odpowiedniej grupy fachowców.

Co odróżnia firmę SPS Construction od podobnych działających na rynku? Gdzie upatruje Pan przewagę nad konkurencją?

Według mojej subiektywnej oceny mamy dużą przewagę nad konkurencją. Kluczowe czynniki to m.in.:

 • stabilna załoga – awanse w firmie od inżyniera stażysty do kierownika budowy czy nawet dyrektora,
 • ciągłość współpracy z deweloperami – bardzo dobre referencje, nigdy nie płaciliśmy kar,
 • bardzo dobra ocena przez banki – duże limity gwarancyjne,
 • podwykonawcy i dostawcy – niższe ceny, gdyż mamy długoletnie relacje partnerskie,
 • brak spraw sądowych,
 • transparentność (tylko zamówienia prywatne),
 • system organizacyjny i premiowy (precyzyjne zasady kompetencji i wynagrodzenia),
 • dodatni wynik finansowy w każdym roku przez 16 lat
 • empatia i kompromisowe rozwiązywanie spraw,
 • małe koszty ogólne Zarządu (3%),
 • bardzo dobra opinia na rynku,
 • dyspozycyjność Zarządu – szybkie i jednoznaczne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów (a nie pisanie pism).

Do kogo w szczególności kierujecie swoje usługi? Kim są Państwa główni klienci?

Naszymi klientami są głównie prywatne firmy deweloperskie, najczęściej średniej wielkości. Przy tej okazji wymienię je z nazwy: White Stone Development, Mill-Yon, Longbridge, Aurec Capital Poland, Volumetric Polska, Bouygues Immobilier Polska, Budlex, Port Praski, Acciona, J.W. Construction, Soho Development. Są to w większości nasi wieloletni partnerzy, z którymi współpracę bardzo wysoko cenimy.

Jakość realizacji i usług to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan wyróżnić szczególnie któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Wszystkich dostawców i podwykonawców bardzo sobie cenimy. Są to firmy z najwyższej półki, wymienię choćby: Trans-Met Chodkiewicz-Lipiński, Soletanche Polska, Budokrusz, Cemex Polska, Centrostal Kielce, CMC Zawiercie, Ulma Construccion Polska, Herkules, Koss – Service, Technobud, Elektron Szczypek, Otis, Schindler, Kone, Amberline, Proter, BMK Europe, Goran czy Mes.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie spółka? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy SPS Construction?

Mamy nie tylko wykwalifikowany personel. Mamy także pracowników lojalnych, związanych z naszą firmą od wielu lat. Właściwie większość pracowników, którzy dziś zajmują kierownicze stanowiska to nasi wychowankowie, którzy zaczynali ścieżkę kariery od inżyniera budowy. To jest ogromna wartość firmy. Chyba najważniejsza. Dziś pracuje u nas ok. 70 inżynierów, 10 osób w księgowości i administracji oraz 400 robotników. Są to często wybitni specjaliści w dziedzinie organizacji budów czy znajomości nowoczesnych technologii.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych usług są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i referencjami mogą się Państwo pochwalić?

Oczywiście ważną sprawą są nagrody czy wyróżnienia. Są one zwieńczeniem naszej pracy. Miłe jest to, że niezależne organizacje potrafią to docenić. Otrzymaliśmy wiele nagród i certyfikatów, z których najbardziej cenimy:

 • „Symbol Skutecznego Zarządzania 2021”,
 • Nagroda „Budowa Roku 2020” dla budynku przy ul. Sierakowskiego 4 w Warszawie,
 • „Gazele Biznesu 2020” – dla najbardziej dynamicznych średnich firm,
 • „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji 2020”,
 • Certyfikat „Firma VIP-a 2019”,
 • Tytuły: „Lider w Biznesie” i „Lider Społeczny” 2019,
 • Nagroda „Firma dobrze zarządzana” 2019,
 • Nagroda Specjalna w Plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości dla Grzegorza Głaska „Menadżer 15-lecia Polskiej Przedsiębiorczości” 2018,
 • Rekomendowana Marka Polskiej Gospodarki 2017,
 • Lider Regionu Świętokrzyskiego w branży Budownictwo / Produkcja 2016,
 • Nagroda „Diament Polskiej Jakości 2016” i wiele innych.

Od wszystkich naszych Inwestorów otrzymaliśmy też znakomite referencje.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu epidemia Covid-19 wpłynęła na działalność Państwa firmy?

Pewnie, że Covid-19 w istotny sposób zmienił życie, sposób myślenia ludzi, a także w dużym stopniu wpłynął na gospodarkę. Również ucierpiało budownictwo, choć chyba trochę mniej niż branże, które zostały objęte zamknięciem. Musimy radzić sobie z absencjami pracowników, bo niestety co jakiś czas ktoś choruje lub jest na kwarantannie. Po prostu inni muszą wówczas czasowo przejąć ich obowiązki, bo przecież pracy nie można zatrzymać. Nota bene płaci za to pracodawca, a nie ZUS. Pewnym plusem budowlanki jest to, że znaczna część prac jest na „świeżym powietrzu” lub w dużych pomieszczeniach. Może dzięki temu pandemia nie aż tak bardzo wpływa na realizację budów. Choć oczywiście jest znacznie trudniej niż kiedyś.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa organizacji?

Najważniejszym celem jest realizacja budów w założonych budżetach. W zasadzie ze względu na nieprzewidywalną inflację jest to niemożliwe i dlatego bardzo często jesteśmy na „łasce” i „niełasce” naszych inwestorów. Na szczęście zdecydowana większość z nich nas rozumie i stara się pomóc. Chwała im za to. Taka postawa buduje „przyjaźń biznesową” i jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie jest korzystna dla obu stron. Niestety nie wszyscy inwestorzy to rozumieją. Według mojej oceny z nimi w przyszłości nikt nie będzie chciał pracować. Ale każdy postępuje według własnego wyboru i uczciwości.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata?

Nasze najbliższe plany to realizacja wcześniej podpisanych umów (realizacja umów budowlanych to średnio 1,5 roku) w jak najlepszej jakości, ku zadowoleniu naszych partnerów. Dziś nasz portfel zamówień przekracza 400 mln zł i jest najwyższy w historii SPS-u. Kolejne lata? To praca pozytywistyczna, polegająca na spokojnym rozwoju oraz poszerzaniu spektrum działalności.

Czy są inne pozabiznesowe sprawy, które są dla Państwa ważne?

Tak, ważne są też inne kwestie. Dlatego angażujemy się w sport, kulturę i niektóre akcje charytatywne. Przy naszej firmie działa Klub Sportowy „SPS Construction”. Nasi brydżyści to aktualnie brązowi medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski. W naszej drużynie grają m.in. Mistrzowie Świata, bo warto wiedzieć, że Polska to światowa brydżowa potęga. Jesteśmy też m.in. sponsorem jednej z najlepszych na świecie drużyn piłki ręcznej Vive Kielce, sponsorowaliśmy też ekstraklasową drużynę siatkówki mężczyzn. Wspomagamy również kulturę. Sponsorowaliśmy trasę koncertową „Na przekór nowym czasom live” Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego oraz płyty: „Jak tam jest” Seweryna Krajewskiego i „Zimowe piosenki” Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Piasecznego. SPS był między innymi sponsorem przedstawienia „Mały Książę” oraz Konkursu „O dziką różę” dla najlepszych aktorów Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Sponsorowaliśmy także wybudowanie Pomnika 40. Prezydenta USA Ronalda Reagana w Warszawie, za co otrzymaliśmy osobiste podziękowanie od Nancy Reagan. Cyklicznie wspieraliśmy Festiwal muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Sponsorowaliśmy również Festiwal „Kielce Rockują”. Byliśmy także sponsorem książek: „Chłopak z kresów - Pamiętnik lubelskiego kupca”, „Grzegorz Głasek - Moje anegdoty”, „Piłka nożna na Politechnice Świętokrzyskiej w latach 1999-2014”, „Spowiedź świecka”, „Niezłomni”, „Ryszard Waleczne Serce - wspomnienia o Ryszardzie Parulskim” oraz książek dla dzieci: „Skrzaty domowe” i „Wakacje w Pałacu”.

fb button

grab my essay banner

logo jooble