magazine top

Firma Blejkan od wielu lat świadczy profesjonalne usługi z zakresu renowacji przełazowych kolektorów (przewodów kanalizacyjnych, wodociągowych, ciśnieniowych). Dzięki rozbudowanej bazie sprzętowej i odpowiedniej organizacji pracy wysoko wykwalifikowanych zespołów – firma jest w stanie z powodzeniem prowadzić wiele projektów w tym samym czasie, w Polsce oraz poza jej granicami. Od kilku lat przedsiębiorstwo dynamicznie rozwija swoją działalność zrzeszając polskie i zagraniczne spółki oraz inwestując w najnowocześniejsze technologie. Blejkan Holding Sp. z o.o. jest obecnie jednym z liderów rynku bezwykopowych renowacji i modernizacji kanalizacji w Europie.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu udzielił Tomasz Daniłoś, Prezes Zarządu Blejkan Holding Sp. z o.o. oraz Blejkan S.A.

Spółka Blejkan obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia powstania. Czy mógłby Pan podsumować ten okres działalności firmy?

Historia spółki rozpoczęła się w 2007 roku w Szczecinie. Blejkan zatrudniał w tym czasie kilkanaście osób i zajmował się renowacją kanałów przełazowych powłokami z chemii budowlanej. Firma nieustannie rozwija swoją działalność również poprzez przejęcia innych przedsiębiorstw z branży. Obecnie Blejkan Holding tworzy międzynarodową korporację – w skład, której wchodzą: Blejkan S.A., Marplast Sp. z o.o, POliner Sp. z o.o., Blejkan GmbH (Niemcy) i Blejkan Construct SRL (Rumunia). W ramach holdingu zatrudniamy prawie 250 osób i realizujemy kontrakty we wszystkich dostępnych technologiach renowacji bezwykopowej m.in.: CIPP, Panele GRP, rury spiralnie zwijane, powłoki z chemii budowlanej, relining, sliplining, metoda close fit, kraking, naprawy studni i przykanalików. Renowacji bezwykopowej poddajemy zarówno kolektory kanalizacyjne grawitacyjne i ciśnieniowe, jak również rury wodociągowe i gazowe. Prace realizujemy nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. Z małej firmy staliśmy się liderem branży bezwykopowej w Polsce oraz jedną z czołowych firm w Europie. Od kilku lat jesteśmy również producentem wykładzin CIPP oraz paneli GRP. Warto podkreślić, że jedna z naszych spółek produkcyjnych – POliner Sp. z o.o., jako jedyna w kraju i jedna z trzech w Europie produkuje wykładziny CIPP zarówno z włókna szklanego, jak i z filcu.

Gdzie mają zastosowanie oferowane przez firmę Blejkan bezwykopowe technologie renowacyjne? Kim są Państwa główni klienci?

Proponowane przez nas rozwiązania, czyli wykonanie renowacji przewodów z zastosowaniem metod bezwykopowych, znajdują swoich odbiorców zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Brak wielkich wykopów, rozkopanych ciągów ulicznych, czy zmian w organizacji ruchu to tylko niektóre atuty powodujące, że są one atrakcyjne dla zamawiających i konkurencyjne dla metod wykopowych. Nasze realizacje wykonywane są w głównych ulicach dużych metropolii (np. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, …). Z usług spółki Blejkan korzystały również PP „Porty Lotnicze” Warszawa Okęcie, gdzie renowacji poddawane były kanały pod czynnymi pasami startowymi oraz płytą główną lotniska. Głównymi odbiorcami naszych usług są zakłady wodociągowe, spółki miasta władające kanalizacjami deszczowymi oraz zakłady przemysłowe. Realizujemy również usługi dla małych podmiotów oraz prywatnych odbiorców.
Blejkan świadczy specjalistyczne usługi z zakresu bezwykopowych renowacji różnego typu obiektów infrastruktury podziemnej. Czy mógłby Pan omówić najnowsze stosowane przez Państwa technologie renowacyjne?

Wiodącymi technologiami stosowanymi przez nas są wykładziny CIPP, potocznie nazywane rękawami. Rękawy są szyte na miarę (z uwzględnieniem długości, średnicy i grubości) pod konkretny remontowany odcinek przewodu. Wykładziny wykonane są z włókien szklanych lub z filcu i nasączane żywicą. Miękka forma rękawa wprowadzana jest do przewodu przez istniejące studzienki, a następnie odpowiednio formowana za pomocą powietrza lub wody i utwardzana termicznie albo promieniami UV. Ostatnie lata to również duża aktywność spółki w renowacjach wielkowymiarowych krótkimi panelami GRP (TWS – polska nazwa „tworzywo wzmacniane szkłem”). To tzw. relining. Zazwyczaj 3 metrowe odcinki gotowej rury wprowadzane są do kanału przez punktowe wykopy i spinane ze sobą w miejscu docelowego montażu. Na uwagę zasługuje również coraz częściej stosowana w Polsce rura wykonana z około 10 centymetrowej taśmy tworzywowej. Spiralna taśma podawana jest z bębna przez studzienkę w głąb kanału. Tam za pomocą urządzeń mechaniczno – hydraulicznych spinana jest na specjalnie zaprojektowanej ramie w kształcie docelowego kanału, tworząc rurę. Wolna przestrzeń pomiędzy starą i nową rurą wypełniana jest specjalistycznymi cementowo-mineralnymi masami charakteryzującymi się dużą płynnością i jednocześnie dużą wytrzymałością na ściskanie. Pozostałe techniki i technologie renowacyjne wymienione na wstępie stosowane są rzadziej lub towarzyszą metodom wymienionym powyżej, tworząc w ten sposób kompletny remont układu – studnia, przyłącze, kanał główny.

Firma Blejkan wykonała bardzo wiele trudnych prac renowacyjnych. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów na temat najbardziej wymagających realizacji?

W mojej ocenie najbardziej wymagająca była renowacja kolektora Burakowskiego w Warszawie. Poddaliśmy renowacji ponad 4 km kanału o wymiarach 3000/3020mm panelami GRP. Jest to największy kanał kanalizacyjny w stolicy. Oczywiście były też inne trudne realizacje m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Płocku oraz na Cyprze, gdzie poddawaliśmy renowacji wykładzinami CIPP kanały DN800 i DN1000. Ostatnio na terenie Finlandii, w miejscowości Oulu, zastosowaliśmy pierwszy raz wykładnię CIPP UV DN1400 produkowaną przez firmę POliner.

Co wyróżnia firmę Blejkan spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Przede wszystkim oferujemy szeroki wachlarz usług. Możemy pochwalić się najszerszym zakresem dostępnych na rynku technologii. Dobieramy optymalne rozwiązania (najlepszy sposób renowacji możliwy w danych warunkach), posiadamy doświadczoną i wysoce wykwalifikowaną kadrę pracowników, z których większość pracuje w branży renowacyjnej od kilkunastu lat. Szczycimy się również stale udoskonalaną, nowoczesną flotą. Ponadto, z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy w stanie naprawić każdą „rurę”, zarówno kanalizacyjną, jak i wodociągową oraz gazową od średnicy 100 do 4000, a może i więcej…

Implementowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to istotne źródło przewagi nad konkurencją.

Jako holding stawiamy na nowe technologie. Jesteśmy w trakcie realizacji dwóch projektów badawczo-rozwojowych dofinansowanych ze środków unijnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020:

„Przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w Blejkan S.A. w celu stworzenia spoiwa łączącego rękaw stosowany do renowacji z istniejącą rurą wodociągową w miejscu przyłączy.” oraz „Przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w POliner Sp. z o.o. w celu stworzenia prototypu linii modułowej do automatycznego składania rękawa suchego do renowacji sieci WOD-KAN.”

Staramy się, żeby nas sprzęt był bardzo nowoczesny. Często wyjeżdżamy na różnego rodzaju targi i sympozja, szukamy nowych rozwiązań. Kupujemy to, co najlepsze na rynku. Zdarza się nam być prekursorami. Nie boimy się, wspólnie z naszymi partnerami, wprowadzać prototypów i udoskonalać je w czasie pracy na budowie. Mamy w tym duże doświadczenie. Posiadamy łącznie ponad 200 jednostek sprzętowych. Dokładnej liczby nie podam, bo zmienia się ona w sposób dynamiczny.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów Blejkan?

Jak już wspomniałem wcześniej grupa Blejkan Holding liczy około 250 osób. W Blejkan S.A. zatrudnionych jest na dzień dzisiejszy 125 pracowników. Zawsze podkreślam, że ludzie są najcenniejszym aktywem naszej firmy. Wspólnie przez poprzednie lata pracowaliśmy na to, gdzie dziś jesteśmy i głęboko wierzę, że wspólnie będziemy pracować na kolejne sukcesy spółki. To dla mnie zaszczyt, że zarządzam grupą firm, w której pracują najwyższej klasy specjaliści. Posiadamy szerokie grono wyspecjalizowanych techników, inżynierów, operatorów, serwisantów, brygadzistów, jak również doświadczoną, posiadającą uprawnienia kadrę zarządzającą.

Jakie działania podejmuje firma, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią na długie lata?

Staramy się prowadzić politykę propracowniczą. W spółce funkcjonuje system premiowy. Naszym pracownikom oferujemy możliwość pracy za granicą, brania udziału w ciekawych projektach i szkoleniach. Osoby zatrudnione w Spółce mogą również korzystać z dodatkowych benefitów – począwszy od opieki medycznej, poprzez świadczenia socjalne i możliwość korzystania z kart na zajęcia sportowe.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Współpracujemy z wieloma najlepszymi na rynku dostawcami materiałów. Są wśród nich dostawcy szkła, filcu, żywicy, chemii budowlanej, sprzętu, materiałów BHP i innych. Nie chciałbym wymieniać spółek z nazwy, aby nikogo nie pominąć. Mogę za to zapewnić, że nasi partnerzy dostarczają nam materiały i sprzęt najwyższej jakości na rynku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Staramy się, aby postrzegano nas, jako społecznie odpowiedzialnego lidera polskiego rynku renowacyjnego, który wywiera pozytywny wpływ na partnerów w biznesie, środowisko naturalne i lokalne społeczności. Podstawą naszych działań CSR są wdrożone systemy zarządzania jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z normami 9001; 14001 i 45001. Jako firma chętnie dzielimy się wiedzą poprzez organizowanie webinarów oraz czynne uczestnictwo w zajęciach na technicznych uczelniach wyższych. Warto tutaj wymienić takie nazwy jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie czy Politechnika Warszawska. Ważne jest to, że oprócz wiedzy teoretyczno-praktycznej przekazywanej przez naszego eksperta podczas tematycznych wykładów, dajemy młodym ludziom również możliwość zobaczenia jak wszystko wygląda w praktyce. Zapraszamy ich na nasze budowy, gdzie mogą uczestniczyć np. w pokazie instalacji wykładziny CIPP. Współpracujemy także z zespołem Politechniki Poznańskiej przy realizacji projektu badawczo-rozwojowego. Wspieramy działania klubów sportowych oraz bierzemy udział w akcjach charytatywnych takich jak Świąteczna Paczka, Złombol czy wsparcie dla Ukrainy. Przyjemnym jest móc się zaangażować w realizację inicjatyw i działań naszych pracowników. Wielu z nich bierze udział w charytatywnych biegach czy rajdach rowerowych. Jako Zarząd jesteśmy bardzo zadowoleni, że pracownicy reprezentują naszą spółkę w tych przedsięwzięciach. Lubimy też działać wspólnie, grupowo. W takich działaniach kierujemy się maksymą „razem łatwiej”. We wrześniu tego roku podczas wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego nasz wielonarodowościowy zespół (mieliśmy przyjemność gościć nasze koleżanki i kolegów ze spółki niemieckiej i rumuńskiej) zbudował 18 bud dla psów. Budy wraz z karmą, zebraną wśród pracowników spółki, przekazaliśmy do schroniska w Gaju k. Poznania.

Jak przedstawiają się cele i kierunki rozwoju holdingu na następne lata?

Rozbudowujemy fabryki, tworzymy nowe centrum produkcyjne pod Toruniem. Zdobywamy nowe zagraniczne rynki zarówno dla naszych usług, jak i produktów. Chcemy umocnić naszą pozycję w Niemczech oraz Rumunii, być może poprzez jakąś akwizycję lokalnych spółek…To są nasze cele na najbliższe lata.

fb button

grab my essay banner

logo jooble