magazine top

  

Ponad 300 inwestycji na rynku nieruchomości wypoczynkowych

Rynek second home i condo obiektów w Polsce rozwija się w ostatnich latach dość dynamicznie.

Tworzą go jednak nie tylko obiekty realizowane przez największych deweloperów, ale także dziesiątki inwestycji budowanych przez lokalne firmy. I choć od czasu, do czasu media obiegają informacje o spadkach cen i zastoju, patrząc na liczbę nowych inwestycji oraz wyniki sprzedaży nie można mówić o stagnacji w tej części rynku.


– Ten segment nieruchomości dynamicznie rośnie, i będzie rozwijał się w najbliższych latach. Powstanie naszego portalu jest właśnie odpowiedzią na zainteresowanie klientów inwestycjami sprzedawanymi w systemie condo oraz nieruchomościami określanymi jako second home - wyjaśnia Grzegorz Kosiura, założyciel i dyrektor zarządzający portalu www.inwestycjewkurortach.pl jedynego w Polsce skupiającego wiedzę o całym rynku inwestycji realizowanych z myślą o wypoczynku.

W chwili obecnej w bazie portalu znajduje się już ponad 300 inwestycji. – A wiemy, że to jeszcze nie wszystkie. Wprowadzamy kolejne – zaznacza Grzegorz Kosiura.

Gdzie się buduje?
Najwięcej inwestycji powstaje nad Bałtykiem - ponad 190. Drugą pod względem liczby kategorię stanowią obiekty planowane, budowane lub zrealizowane w górach – jest ich 69. Połowę mniej, 36 inwestycji, powstaje w sąsiedztwie jezior. W otoczeniu lasów lub pięknie położonych terenów poza miastem, które portal kategoryzuje jako country, powstaje ponad 20 projektów.

Jeśli spojrzymy na rozłożenie inwestycji w województwach wyraźnie widać największą aktywność na północy i południu Polski.

Z kolei patrząc na poszczególne miasta najwięcej buduje się w Trójmieście – aż 85 inwestycji, z czego 9 w Sopocie, najbardziej znanym polskim kurorcie. Wiele obiektów powstaje także w Zakopanem – 37. Na wybrzeżu spory wybór apartamentów, które można kupić od deweloperów, jest także w Kołobrzegu, gdzie powstaje 14 kompleksów typu second home oraz w Świnoujściu – 9 inwestycji. W górach, poza Zakopanem, aktywność deweloperów skupia się także w Karpaczu (4 inwestycje) oraz Szklarskiej Porębie (5 inwestycji). W rejonie jezior mazurskich najaktywniej wygląda rynek
w Ostródzie (8 inwestycji).

Co się buduje?
Wielkość, standard i ceny apartamentów second home są bardzo zróżnicowane. Także same obiekty mają różną wielkość. Według analizy portalu www.inwestycjewkurortach.pl w chwili obecnej na rynku jest 56 obiektów, w których zaplanowano nie więcej niż 60 apartamentów. Nieco mniej – 49 inwestycji – to obiekty większe, posiadające od 60 do nawet 400 lokali w ramach budynku.

Najwięcej realizowanych i planowanych apartamentów ma małe lub średnie metraże 18 – 40 m kw. Wynika, to głównie z faktu, że lokale typu studio lub apartamenty dwupokojowe są najchętniej wynajmowane przez turystów. Deweloperzy myślą jednak także o grupie najbardziej wymagających i zamożnych klientów, którzy poszukują rozległych, komfortowych rezydencji wypoczynkowych. Ponad 60 inwestycji ma w swojej ofercie lokale o powierzchni powyżej 100 m kw.

Wybór na rynku spośród gotowych lub będących na ukończeniu inwestycji jest spory. Ponad 120 obiektów jest już zrealizowanych, a kolejne 18 ma być ukończona i oddana w najbliższym czasie. W trakcie realizacji jest ok. 150 obiektów, a w planach deweloperów jest następnych 26 projektów.

Zobacz ile inwestycji można już poznać z bliska: www.inwestycjewkurortach.pl

 

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne