magazine top

Sprawny transport ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wielu dziedzin przemysłu i przetwórstwa spożywczego. To właśnie dzięki niemu możliwe jest dostarczenie świeżych surowców do fabryki, w której powstaną z nich gotowe produkty lub zostaną one zapakowane w opakowania, by następnie trafić do rąk konsumentów. Jednym z najważniejszych rozwiązań stosowanych do transportu półproduktów spożywczych są z cała pewnością cysterny. Co warto wiedzieć o tej technologii? Jakie produkty można i należy w ten sposób przewozić? Jakie czynniki są najważniejsze dla zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych surowców?

  • Transport cysternami. Jakie produkty wymagają takiego przewozu?
  • Cysterny spożywcze. Jak zachować bezpieczeństwo produktów w transporcie?
  • Cysterna spożywcza. Jak wybrać najlepszego przewoźnika? Ważne zasady

Transport cysternami. Jakie produkty wymagają takiego przewozu?

Jak nietrudno się domyślić, w cysternach muszą być przewożone przede wszystkim produkty o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Najczęściej są to:

  • soki oraz ich koncentraty – zarówno z owoców, jak i warzyw, służące następnie do produkcji napojów, przetworów czy wyrobów cukierniczych;
  • wyroby alkoholowe – przede wszystkim wino oraz piwo;
  • mleko świeże – po trafieniu do zakładów przetwórczych, powstają z niego między innymi jogurty, masło czy sery;
  • oleje – np. rzepakowy, lniany czy oliwa;
  • czekolada – zanim trafi do gotowych wyrobów, jest transportowana w postaci gęstej, płynnej masy;
  • produkty cukrownictwa – melasa, fruktoza, glukoza itp.

Poza tym w cysternach przewozi się też produkty sypkie. Tu wspomnieć należy przede wszystkim o ziarnach zbóż, kaszach i otrębach, cukrze, kaszkach i mąkach.

Cysterny spożywcze. Jak zachować bezpieczeństwo produktów w transporcie?

By zachować wszystkie właściwości oraz przydatność do spożycia poszczególnych produktów, transport cysternami powinien odbywać się według określonych zasad. Na pewno kluczowe znaczenie ma tutaj sterylność oraz dokładne czyszczenie cystern po każdym kursie. W przypadku na przykład mleka, czekolady, piwa czy oleju, bardzo istotna jest też właściwa temperatura.

Cysterna spożywcza. Jak wybrać najlepszego przewoźnika? Ważne zasady

Wybierając przewoźnika obsługującego transport cysternami spożywczymi, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest on w stanie zapewnić warunki optymalne do przewożenia danego produktu. Należy więc sprawdzić nie tylko to, jak wygląda przestrzeń załadunkowa, ale też dowiedzieć, jakie procedury stosuje, by zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość przewożonych produktów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble