magazine top

Wydaje się, że ta współczesna koncepcja eCommerce pojawiła się znikąd. To może sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, kiedy powstał dropshipping? Zebraliśmy krótką historię dropshippingu, aby powiedzieć, gdzie i kiedy się zaczęło i co sprawiło, że ten model stał się tak "gorącym" tematem

Kiedy powstał dropshipping

Prawdopodobnie słyszałeś już cokolwiek o dropshippingu. Jeśli nie, przeczytaj artykuł, co to jest i jak działa dropshipping. Zaczęło się w latach 60. i 70., kiedy firmy wysyłkowe korzystały z katalogów sprzedaży wysyłkowej.

Katalogi wysyłkowe były małymi broszurami, które otrzymywano pocztą, w której reklamowano szereg artykułów. Możesz zamówić produkty bezpośrednio z katalogu przez telefon, a firma dostarczy je pod Twoje drzwi.

W tym czasie firmy wysyłkowe, takie jak JCPenney & Sears, stosowały tę metodę na dużą skalę. Okazało się to dla nich bardzo opłacalne. Jednak w miarę jak się rozrastali, zaczął pojawiać się problem w ich biznesie.

Wraz z szybkim rozwojem firmy JCPenney & Sears starała się nadążyć za poziomem popytu klientów. Wiedzieli, że muszą znaleźć szybszy i skuteczniejszy sposób wysyłania zamówień klientów.

Jako rozwiązanie firma JCPenney & Sears opracowała magazyny realizacji zamówień, które zostały specjalnie zaprojektowane w celu przyspieszenia tego procesu. Były podobne do tego, co Amazon nazywa teraz magazynami FBA (Fulfillment By Amazon).

Ich głównym celem było masowe przechowywanie ogromnych zapasów. Dużą zaletą było to, że można było łatwo zlokalizować i wysłać pojedyncze produkty zamówione przez klientów.

W tym czasie inne ekskluzywne firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową, takie jak CompuCard, zdały sobie sprawę z ogromnej możliwości korzystania z tych magazynów.

Pomyśleli, że mądrze byłoby wystawić przedmioty (w magazynie) na sprzedaż w ich własnym katalogu wysyłkowym za dodatkową cenę.

Następnie, gdy klient zamawiał przedmiot, CompuCard kupował go z centrum logistycznego, a następnie magazyn dostarczył go na adres klienta. Tak powstał model „dropshipping”. I to było genialne!

Ten model został teraz ukoronowany pierwszą formą dropshippingu na dużą skalę. Szybko do przodu o dwadzieścia lat i wszystko zaczęło ewoluować.Lata 90 .: Dropshipping i bańka Dot Com

To właśnie wtedy narodził się internet. Firmy wysyłkowe przeszły od katalogów wysyłkowych do sklepów „e-commerce”. Zakupy online były powoli wprowadzane do powszechnego stosowania.

Konsumenci potrzebowali trochę czasu, zanim przyzwyczaili się do zakupów online. W tamtych czasach podawanie danych karty kredytowej przez Internet było uważane za „podejrzane”.

Ludzie obawiali się, że ich dane zostaną skradzione i uważali, że zdradzanie ważnych szczegółów przez telefon jest głupotą. Nawet jeśli to był dla znanego sklepu.

Jednak z biegiem czasu, wraz ze zmianą nastawienia do internetu, coraz więcej osób zaczęło akceptować tę nową „wirtualną” metodę kupowania przedmiotów.

Wraz z pojawieniem się większej liczby osób w świecie zakupów online, bańka dropshipping „dot com” zaczęła eksplodować, a bańka zaczęła rosnąć.

Bańka „dot com” była okresem, w którym sklepy internetowe o fantazyjnych nazwach pojawiły się znikąd i złożyły ogromne obietnice inwestorom.

Te sklepy internetowe przekonały inwestorów, że przyniosą ogromne zyski z tej nowej „rzeczy” zwanej eCommerce. Inwestorzy zostali “oszukani” przez ten pomysł i stracili miliony dolarów na tej obiecującej inwestycji.

Jeden z tych sklepów internetowych, Pets.com, był w stanie zebrać miliony dolarów od tych inwestorów.

Ale pod koniec ery dot comów nigdy nie przyniosły zysków. I żaden z inwestorów nie osiągnął dobrego zwrotu z inwestycji.

Problemy zaczęły się pojawiać, gdy dropshipping z USA z czasem stał się znacznie droższy ze względu na zwiększone wymagania dotyczące wysyłki. I tak do 2001 roku wiele z tych sklepów zbankrutowało, ponieważ były nierentowne. I pękła bańka „dot com”.Lata 2000: Powstanie Amazon.com i eBay.com

Podczas, gdy kilka firm „zamarzło” w bańce internetowej, były dwie, którym udało się przetrwać: Amazon i eBay .

Amazon i eBay zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie mogli sprzedawać online. Nie musiałeś już przechodzić przez techniczny, kosztowny proces tworzenia sklepu internetowego i reklamowania go. Teraz możesz wystawić swoje przedmioty na ich stronie i pozwolić im generować ruch za Ciebie.

W przypadku dropshippingu był to ogromny boom, ponieważ wcześniej korzystanie z dropshippingu było bardzo drogie.

Dropshippingowcy z USA nie tylko pobierali wysokie opłaty za swoje produkty, ale musieli wydać ogromne pieniądze podczas rozwoju sklepu i fazy reklamowej. Ponieważ do 2007 r. nie było reklam na Facebooku, jedyną realną opcją reklamowania był Google Ads, który był (i nadal jest) bardzo drogi.

Ale teraz Amazon i eBay reklamowały swoją witrynę w imieniu indywidualnych sprzedawców, co oznaczało, że dropshipping był teraz opłacalny dla każdego. Nie tylko dla dużych korporacji.2010-2018: Chińska rewolucja z Aliexpress, Shopify i Oberlo

W 2010 roku dropshipping został na zawsze zmieniony.

Wcześniej praca z chińskimi dropshipperami była skomplikowana, dlatego większość indywidualnych dropshipperów zdecydowała się na współpracę z dropshipperami z USA.

Ale w 2010 roku Alibaba wydała Aliexpress. Na tej stronie osoby fizyczne mogą kupować produkty od chińskich producentów i dropshipperów. Było to tak proste, jak zakup produktu w sklepie internetowym.

To usunęło bariery językowe i kulturowe i sprawiło, że cały proces był jeszcze łatwiejszy niż współpraca z dostawcami z USA - będąc jednocześnie dużo tańszym.

Ponadto w tym czasie powstał Shopify, co znacznie ułatwiło stworzenie sklepu internetowego .

A potem w 2015 roku wyszło Oberlo: aplikacja Shopify, która zamienia sklepy Shopify w półautomatyczne sklepy dropshipping Aliexpress. Było to tak udane, że w 2017 Shopify faktycznie kupiło Oberlo i jeszcze bardziej zintegrowało aplikację.

fb button

grab my essay banner

logo jooble