magazine top

Belki konstrukcyjne stanowią jedną z najważniejszych części więźby dachowej. Od jakości drewna, z którego zostały wykonane, w dużej mierze zależy trwałość całej konstrukcji. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy warto najpierw dowiedzieć się, który gatunek drewna będzie najlepszym wyborem. Najczęściej wykorzystywane są dwa z nich: świerkowe i sosnowe. Czym się charakteryzują? A może warto postawić na konstrukcyjne drewno klejone?

Na belkach spoczywa ciężar całej konstrukcji

Nie bez przyczyny są więc jej najmasywniejszymi częściami. Ich duże gabaryty czynią je powszechnie wykorzystywanym materiałem do budowy więźby dachowej. W domach drewnianych przyjmują również funkcję budulca ścian, jako podwaliny bale i oczepy. Dlatego drewno użyte do ich produkcji musi odznaczać się konkretnymi właściwościami. Wymaga się od niego przede wszystkim dużej odporności na ściskanie i rozciąganie. Belki konstrukcyjne przed użyciem powinny być też odpowiednio długo sezonowane, aby uzyskały właściwą wilgotność. Pośród rodzimych gatunków drewna dobrze sprawują się: sosna i świerk.

Drewno do produkcji belek – sosna czy świerk?

Sosny to najczęściej spotykane drzewa w polskich lasach. Nic więc dziwnego, że z drewna sosnowego często wykonuje się elementy konstrukcyjne. Odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane cechują się dużą wytrzymałością, sprężystością i mogą przetrwać długie lata. Podobnie do sosny, świerk również wymaga kompleksowych zabiegów pielęgnacyjnych, które przedłużą jego trwałość. Jednak drewno świerkowe zwykle jest bardziej sękate od sosnowego, dlatego stosuje się je w miejscach podlegających mniejszym obciążeniom.

Czym są klasy drewna konstrukcyjnego? Po czym poznać drewno dobrej jakości?

Dobrej jakości drewno równa się solidnej konstrukcji budynku. Ślady grzybów, pleśni i owadów z miejsca powinny je zdyskwalifikować. Dla rozróżnienia klas drewna wprowadzono specjalne oznaczenia. W budownictwie mieszkaniowym zwykle stosuje się drewno konstrukcyjne klasy C24 i C27. Nie należy ryzykować, wybierając drewno gorszej jakości.

Drewno lite czy klejone? Kiedy wybrać to drugie?

Konstrukcyjne drewno klejone jest odporniejsze od drewna litego. Technologia jego wykonania zakłada oddalenie od siebie części drewna o obniżonej wytrzymałości. Dlatego w całym przekroju cechuje się świetnymi parametrami. Sposób jego produkcji pozwala na uzyskanie belek o znacznych długościach. Dzięki temu doskonale sprawdzi się podczas wznoszenia konstrukcji o znacznej rozpiętości. Co więcej, jest atrakcyjniejsze wizualnie. Z tego powodu chętnie wykonuje się z niego widoczne elementy konstrukcji. Drewno klejone dzieli się na dwa typy: KVH oraz BSH.

Jak przechowywać belki konstrukcyjne?

Skompletowanie belek konstrukcyjnych to nic trudnego. Nie trzeba nawet jechać do tartaku. Można skorzystać z usług jego wersji online, np. Woodrive. Trudniej jest zapewnić im odpowiednie warunki na placu budowy. Zwykle mija trochę czasu między dostarczeniem drewna a rozpoczęciem prac. Aby nie obniżyły się jego parametry wytrzymałościowe, należy przede wszystkim odseparować je od podłoża za pomocą podpór. W miarę możliwości zabezpieczyć również przed deszczem. Nie należy jednak mocno „otulać” go folią, ponieważ stale musi mieć zapewniony przewiew. Inaczej mogą zacząć rozwijać się na nim grzyby i pleśnie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble