magazine top

Czym jest repricing i jak wykorzystać go w e-commerce?

W niektórych branżach ceny produktów zmieniają się bardzo dynamicznie, nawet kilka racy w ciągu dnia. Jak w takiej sytuacji dopracować ofertę, żeby była atrakcyjniejsza niż w konkurencyjnym sklepie? Jak być na bieżąco z informacjami na temat konkurencyjnych ofert? Receptą na ten problem jest repricing. Dowiedz się, na czym polega ten model zarządzania cenami i jakie korzyści niesie dla sklepów internetowych.

Co to jest repricing?

Czym jest repricing? Mechanizm ten polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które umożliwiają narzędziu automatyczne ustalanie i wprowadzenie cen do ofert w sklepie internetowym. Każda zmiana oparta o zbierane na bieżąco dane z rynku – algorytmy monitorują działania konkurencji, dostępność produktów i rankingi porównywarek – a także ustalone przez Ciebie reguły, dzięki czemu ustalenia systemu będą zawsze mieściły się w zakresie przyjętej polityki cenowej i granicach opłacalności.

Nawet pomimo ustalenia zasad możesz mieć pełną kontrolę nad zmianami cen w swoim sklepie. Automatyzacja cen nie wiąże się bowiem z oddaniem pełnej kontroli nad e-commercem systemowi, ale umożliwia wybranie opcji, która zakłada konieczność zatwierdzenia każdej zmiany przez użytkownika.

W jakim celu wykorzystuje się repricing?

Celem każdego działania związanego z polityką cenową jest oczywiście zwiększenie zysków ze sprzedaży. To samo dotyczy repricingu – ten zautomatyzowany model ustalania cen w sklepach internetowych może pomóc osiągać go na dwa sposoby.

  • Podniesienie marży – biorąc pod uwagę ogromne znaczenie ceny w e-commerce, podniesienie marży może wiązać się z odejściem klientów do konkurencji. W przypadku zastosowania repricingu takiego ryzyka nie ma, ponieważ system ustala je na takiej wysokości, która nie pogarsza konkurencyjności Twojej oferty – np. w przypadku braku towaru u konkurencji lub istotnej różnicy pomiędzy wysokością ceny w Twoim sklepie a kolejną oferta w rankingu porównywarki cenowej.
  • Zwiększenie wielkości sprzedaży – w tym przypadku możemy mówić np. o obniżce cen produktów, które są często wyszukiwane przez użytkowników sieci. Obniżenie ceny do poziomu, który pozwoli osiągnąć lepsze pozycje w rankingach wyszukiwarek, a tym samym generować więcej wejść i potencjalnych zakupów – nie tylko produktów, których dotyczy zmiana, ale też pokrewnych lub kompatybilnych.

Dlaczego warto korzystać z repricingu?

Repricing to narzędzie skuteczne nie tylko w branżach, w których ceny zmieniają bardzo dynamicznie, ale zawsze, kiedy chcesz ustalać politykę cenową swojego sklepu w oparciu o rzeczywiste i aktualne dane rynkowe. Szybkie działanie pozwoli Ci zawsze być o krok przed konkurencją i skutecznie reagować na jej ruchy cenowe i promocyjne, a także stan asortymentu w jej sklepie. Dzięki temu podniesiesz zyski ze sprzedaży w sposób adekwatny do tego, jaka sytuacja cenowa i asortymentowa panuje akurat w e-commerce’ach, z którymi bezpośrednio konkurujesz. Ponadto masz zawsze pełną kontrolę nad zmianami.

fb button

grab my essay banner

logo jooble