magazine top

Blisko sześćset wystawców, tłumy zwiedzających, cztery hale pełne innowacji w przemyśle, warsztaty i pokazy oraz panele dyskusyjne na trzech scenach - to pierwszy dzień bloku targów ITM INDUSTRY EUROPE w pigułce. Wręczono także Złote Medale Grupy MTP dla najlepszych produktów. Z kolei stoiska, które zostały zaaranżowane ze szczególną wizją otrzymały Nagrodę Acanthus Aureus.

- Chciałem Państwa powitać na targach najbardziej nowoczesnych technologii przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Targom poznańskim wczoraj minęło 101 lat, ale mogę obiecać, że choć mamy dojrzały wiek to cały czas czujemy się na tyle młodo żeby realizować nowoczesne i duże projekty. Przechadzając się po targach byłem uradowany tym co zobaczyłem, oferta 600 wystawców z całego świata, do tego rekordowa liczba zwiedzających przekraczająca pułap edycji 2019 roku sprzed pandemii. Choć wydawałoby się, że czas pandemii mamy za sobą to zawisł nad nami inny czarny łabędź –wojna w Ukrainie. W życiu tak bywa, że życie gospodarcze nie znosi pustki. I tam gdzie jedni mają problemy, drudzy czekają na okazję. Zarówno pandemia jak i wojna bardzo mocno zmieniły układ relacji gospodarczych na całym świecie. Świat dzisiaj w Polsce widzi miejsce gdzie może znaleźć rzetelnego partnera, gdzie może znaleźć dostawcę i producenta wysokiej jakości produktów. Widząc to co dzisiaj jest na stoiskach, na pewno za kilka lat znajdziemy w fabrykach. Proces automatyzacji to nowoczesne technologie oparte o przemysł 4.0. Targi to także konferencje, debaty i strefa startupów. Życzę dobrego czasu w Poznaniu, życzę udanych targów- mówił na inauguracji targów ITM INDUSTRY EUROPE Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Targi w blasku nagród

Pierwszy dzień targów to także święto dla Złotych Medalistów tej edycji. Najlepszym produktom wręczono statuetki. Złoty Medal jest rozpoznawalną marką. Do konkursu są zgłaszane produkty i usługi, które są  prezentowane na stoiskach targowych oraz wyróżniają się na rynku dzięki swojej innowacyjności oraz walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym.

Laureaci posługują się motywem Złotego Medalu w komunikacji skierowanej do kontrahentów, końcowych użytkowników i konsumentów.

Sądy Konkursowe nagradzają produkty, które rozwijają gospodarkę

i kreują trendy.

Nagrody otrzymały:

  1. Aktywna kabina bezpieczeństwa laserowego firmy Füchtenkötter GmbH  zgłoszona przez SAP-WELD Sp. z o.o.
  2. Pionowe frezarskie centrum obróbkowe M1 firmy Famot zgłoszony przez DMG MORI Polska Sp. z o.o.
  3. Prasa i prasoowijarka do zbioru pasz objętościowych w cylindryczne bele z systemem monitorowania i oddziaływania na proces ich tworzenia zgłoszona przez Poznański Instytut Technologiczny
  4.  Sposób łączenia rur dwuwarstwowych (kompozytowych) z wykorzystaniem technologii laserowych zgłoszony przez Instytut Spawalnictwa
  5. Prasa Krawędziowa HRB 1003 ATC firmy AMADA Sp. z o.o.
  6. SINUMERIK ONE  firmy Siemens Sp. z o.o. 
  7. STAR SL-7 Automat tokarski wzdłużny firmy STAR MICRONICS CO.,LTD., zgłoszony przez RANDS Sp. z .o.o Sp.k
  8. Zabudowane przetworniki położenia liniowego FORTiS™ firmy RENISHAW Sp. z o.o.

Złoty Medal Wybór Konsumentów targów ITM INDUSTRY EUROPE otrzymała prasa i prasoowijarka Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

ACANTHUS AUREUS

Statuetka ACANTHUS AUREUS to wyróżnienie przyznawane wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy. Nazwa nagrody jest nieprzypadkowa. Słowo ACANTHUS kojarzy się z klasycznymi wzorcami w architekturze, a słowo aureus z najwyższymi laurami niemal w każdej dziedzinie życia, podkreśla unikatowy charakter tej nagrody. Przyznawane przez Grupę MTP wyróżnienie ma na celu nagradzanie najlepszych rozwiązań architektonicznych i graficznych, które sprzyjają bezpośredniej komunikacji z klientem i podkreślają pozytywny wizerunek firmy, wystawiającej swoją ofertę na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Statuetką Złotego Akanta nagradzane są stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów. Dowiedziono, że wyróżniające się i dobrze przemyślane stoisko zdecydowanie ułatwia pracę i ma kluczowe znaczenie dla pozytywnego efektu marketingowego wynikającego z obecności na targach.

Ten prestiżowy laur przypadł  w tym roku w udziale 6 wystawcom targów ITM INDUSTRY EUROPE oraz jednemu Modernlog:

1.Schwaebische Werkzeugmaschinen Polska Sp. z o.o.

2. DEMATEC POLSKA

3. SIEMENS

4. YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE Sp. z o.o. Oddział w Polsce

5. SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ

6.TRUMPF POLSKA

7.WANZL (Modernlog)

Czas targów to także doskonała okazja do uczczenia jubileuszu. Okrągłe rocznie obchodzi  w tym roku: STALEO SP. Z O.O.  10 LAT, RENISHAW SP. Z O.O. 20 LAT

MITUTOYO POLSKA SP Z O.O. 20 LAT, POLISH SPACE INDUSTRY ASSOCIATION 10 LAT, BRAILLON MAGNETICS 100 LAT, HEG 30 LAT, CLOOS POLSKA 30 LAT, BOSCHERT 15 LAT. 

Dwie Sceny, wiele głosów

Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość ma niebagatelny wpływ na firmy działające w branży przemysłowej. Dlatego tegoroczna edycja Kongresu Industry NEXT jest platformą dyskusji nt. wyzwań, z jakimi musza mierzyć się firmy działające w branżach przetwórstwa przemysłowego m.in. w kontekście perturbacji na rynku surowców. Przedstawiciele ministerstw oraz wiodących organizacji i firm sektora przemysłowego podjęli temat relokacji europejskiego przemysłu i związanych z nią szans dla polskich firm oraz nowych kierunków eksportowych w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. W drugim dniu targów w ramach Kongresu odbędą się praktyczne warsztaty.

W pierwszym dniu targów nie brakowało także ciekawych dyskusji na Scenie trendów dla Przemysłu Jakie rozwiązania wdrożyć na początku drogi do Przemysłu 4.0? Dlaczego automatyczne zbieranie danych produkcyjnych może pomóc zwiększyć konkurencyjność? Jak poprawić efektywność produkcji? To tylko część pytań, na które odpowiadali podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE eksperci COMARCH podczas wykładu pt.: Przemysł 4.0 – trzy praktyczne sposoby digitalizacji firm produkcyjnych?

- Covid nie tyle co nas zmusił, a przyśpieszył proces cyfryzacji. Ciężko jest powiedzieć, że jest jakaś gotowa receptura na wdrożenie mechanizmów przemysłu 4.0. Każda firma jest inna- mówił Sebastian Gleń, Business Development Manager w Cormach.

Na Scenie Trendów pierwszego dnia targów odbyła się także debata ekspertów pt.: Bez danych ani rusz”. Eksperci z firm: SPiID, APA, PF Electronic, Jantar, Evatronix, Aiut i 5sAutomate zrzeszonych w Klastrze Silesia Automotive & Advanced Manufacturing przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. dyskutowali na temat skutecznego planowania procesów zbierania danych z maszyn i ludzi; organizacji sprawnego procesu gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania danych, czy też przebiegu produktu w procesie i automatyzacji współpracy człowieka z maszyną.

- Kwestia organizacji danych to jest kwestia podobna do tej, kiedy przychodzimy jako pacjent do lekarza. Przychodząc do lekarza mówimy co nam potencjalnie może dolegać, gdzie nas boli, jakie elementy w maszynie nam prawdopodobnie przeszkadzają, widzimy jakie symptomy zauważamy, co się dzieje. -mówił dr inż. Sebastian Temich, Data Scientist z APA Sp. z o.o.

Z kolei Mateusz  Pankowski, Sales Engineer z PF Electronic sp. z o.o. zauważył, że pierwszym aspektem, idąc do klienta, jest zadanie pytania: na jakim etapie dana firma jest, w trakcie wdrażania procesu zbierania danych.

-Jest takie powiedzenie: kto ma statystykę ma władzę. Ja bym powiedział, że kto ma dane, to ma władzę. Bo z jednej strony mówimy o tych danych oczywistych – maszyna mówi nam o temperaturze, sposobie pracy, błędach i różnego rodzaju rzeczach, ale podchodzimy w firmie w ten sposób, do różnego rodzaju procesów, że przede wszystkim musimy go poznać i zrozumieć – zauważył Sławomir Krzewiński Auto Id Technical Manager-Jantar Sp. z o.o.

Eksperci zwracali uwagę na fakt, że w Polsce w wielu wypadkach brakuje nie tyle nowych technologii co technologów. Problemem są też niewystarczające regulacje prawne dotyczące cobotów.

Koziołki robotyczne czekają na imiona!

Każdy odwiedzając Poznań powinien choć raz zobaczyć trykające się koziołki na ratuszowej wieży. Te już od jakiegoś czasu noszą imiona: Pyrek i Tyrek.

Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE przez cztery dni Politechnika Poznańska i firma MAB ROBOTICS organizuje pokazy trykających się koziołków. Grupa MTP zorganizowała konkurs na imiona dla tych nowych bohaterów targów. W pierwszym dniu wydarzenia koziołki premierowo wystąpiły na scenie.

Na co dzień PUT wykorzystuje robota w badaniach naukowych, a MAB przy inspekcji podziemnych kanałów. Na czas targów ITM roboty zamieniły się w poznańskie koziołki.
Roboty są niewielkich rozmiarów  mają ~50cm wysokości i masę ~10kg. Jednak w tych niewielkich konstrukcjach ukryty jest ogromny potencjał! Silne napędy pozwalają wykonać salto i biec z prędkością 3m/s, a wbudowane komputery umożliwiają implementację autonomii. Głowy robotów zostały zamodelowane komputerowo i wytworzone przy wykorzystaniu druku 3D.

Robot kroczący Unitree A1 to niewielki czworonożny robot kroczący, który charakteryzuje się zaawansowanym algorytmem dynamicznego zachowania równowagi. Umożliwia to A1 szybkie osiągnięcie równowagi w różnych sytuacjach, takich jak uderzenie lub upadek. Maksymalna prędkość ciągłego biegu na świeżym powietrzu to 3,3 m/s (11,88 km/h), co sprawia, że może być doskonałym towarzyszem do biegania. Dodatkowo potrafi transportować przedmioty nie przekraczające masy 5kg, więc z pewnością chętnie poniesie Twoją wodę podczas sesji joggingu! Na Politechnice Poznańskiej służy głównie do badań nad chodem i mapowaniem otoczenia, a także do odwiedzania eventów takich jak właśnie ITM Industry Europe.

Do wydruku głów koziołków używa się głównie drukarek z zastosowaniem metody FDM, która polega na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie.

Pokazy maszyn i debaty na LOG-Insight

Pierwszy dzień Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu upłynął pod znakiem spotkań biznesowych, prezentacji produktów oraz pokazów maszyn na żywo w strefie In4Log. Maszyny w akcji jak co roku przyciągnęły uwagę gości targowych, którzy mieli okazję nie tylko przyjrzeć się ich pracy, ale także przekonać się o skuteczności rozwiązań automatyzujących procesy logistyczne w magazynach i na produkcji. Pokazy, organizowane wraz z Wydawnictwem Medialog oraz partnerami technologicznymi, odbywają się we wszystkie dni targowe, o każdej pełnej godzinie w pawilonie 6.

O sporym zainteresowaniu można mówić także w przypadku spotkania eksperckiego Log-Insight. O wpływie makrootoczenia na zarządzanie firmą, w tym m.in. wysokiej inflacji, opowiedział na wstępie dr Szymon Strojny z Wyższej Szkoły Logistyki. Następnie na scenie pojawili się przedstawiciele GIGLIKE i PSML, czyli Donata Hermann oraz Tomek Miłosz, aby nakreślić publiczności w jaki sposób przygotować się na elastyczny rynek pracy. Dowiedzieć można się było o tym, jakie oczekiwania posiadają młodzi ludzie wobec pracodawcy. – Obecnie mamy do czynienia nie tylko z pokoleniem nastawionym na pracę zdalną, ale także zjawiskiem job sharing, czyli rozwiązaniem, w ramach którego pracownicy dzielą pracę na jednym etacie – opowiadała Donata Hermann. Nie zabrakło także informacji, jak wdrażać nowoczesne rozwiązania cyfrowe w logistyce, skoncentrowane na potrzebach klienta. Wiedzą na ten temat podzielił się Bartosz Baca z BBSG, również reprezentant PSML.

Natomiast o wartości kierowców w łańcuchu dostaw opowiedzieli uczestnicy debaty, którą poprowadził Mateusz Boruta z ECR. Wzięli w niej udział Agnieszka Skoniecka, Pepsico, Jarosław Maciążek, EPAL Polska, Jakub Zając, Rafał Kukotko, Raben Logistics Polska oraz Dariusz Krasoń, Carlsberg Polska. Prelegenci skupili się na poszukiwaniu rozwiązań, które ułatwią pracę kierowców zawodowych, a także zachęcą do stałej współpracy z daną marką. –W perspektywie najbliższych lat musimy zmienić myślenie o współpracy z przewoźnikami, elastyczna współpraca jest lepsza niż wiązanie się umowami – komentował Dariusz Krasoń.  Agnieszka Skoniecka dodała, że firmy stoją przed koniecznością stworzenia lepszych warunków pracy dla kierowców. – We współpracy z kierowcami istotna jest elastyczność. Warto także skrócić czas załadunku i rozładunku, aby kierowcy mogli wykonywać swoją pracę i faktycznie jeździć, a nie stać i czekać. Dodatkowo należy zadbać o to, aby kierowcy mieli jak najwięcej informacji o miejscu docelowym. Jak wynika z rozmowy, wartość kierowców w łańcuchach dostaw okazuje nieoceniona, należy jednak zadbać o ich komfort pracy, który w efekcie wpłynie na jakość wykonywanych obowiązków. 

Tematem, na który wielu czekało była zielona logistyka. Paweł Brzeziński, ECR Polska, Zbigniew Chęciński, Auchan Retail Polska oraz Justyna Dróżdż, CHEP Polska przedstawili swoje metody na to, jak praktyce pogodzić  ograniczanie emisji CO2 z presją kosztową. Spotkanie Log-Insight zamknęło wystąpienie Marcina Haładudy z Trans.eu o zarządzaniu bazą przewoźników.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbywają się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbywają się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

ZOBACZ FOTORELACJĘ I DNIA TARGÓW!

fb button

grab my essay banner

logo jooble