magazine top

Żeby zmierzyć szorstkość nawierzchni betonowych i asfaltowych, potrzeba do tego celu odpowiedniego przyrządu mierniczego - wahadła angielskiego. Stosowane jest powszechnie do tego zadania, dlatego też warto dowiedzieć się na jego temat najważniejszych informacji!

Jak sprawdza się szorstkość nawierzchni?

Szorstkość nawierzchni można ustalić, biorąc pod uwagę siłę tarcia, jaka występuje pomiędzy gumowym ślizgaczem a testowaną nawierzchnią. Symuluje to de facto poślizg opony pojazdu na danej nawierzchni. Wahadło angielskie sprawdza się doskonale do oceny zarówno mokrych, jak i suchych powierzchni na poślizg. Takie badania można przeprowadzać w różnych warunkach - laboratoryjnych i terenowych. W jednym, jak i drugim przypadku wyniki są miarodajne. 

Nieprzypadkowo wahadło angielskie używa się do wielu różnych zadań, gdzie sprawdzenie szorstkości nawierzchni jest kluczowe. Tak jest nie tylko w przypadku nowych materiałów nawierzchni drogowych, ale i podczas badania przejść dla pieszych, analizy warunków, w jakich doszło do kolizji bądź wypadku drogowego czy badaniu szorstkości kruszyw wypolerowanych w aparacie do polerowania kruszywa. 

Wahadło angielskie a bezpieczeństwo w ruchu pieszym

Jak widać, wahadło angielskie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu, w tym pieszych. Bardzo istotnym badaniem, o jakim wspomnieliśmy powyżej, jest ocena zachowana wskaźnika szorstkości malowania oznakowania poziomego pod wpływem wody (na przykład pochodzącej z opadów atmosferycznych). Jak przekonują eksperci, tego rodzaju badania powinny stanowić podstawę badania odbiorczego po tworzeniu bądź odnawianiu tak newralgicznych miejsc, jak przejścia dla pieszych. Wahadło angielskie precyzyjnie określa tu szorstkość nawierzchni, co minimalizuje ryzyko niebezpiecznego poślizgnięcia się i upadku pieszego. A tak mogłoby się stać, gdyby nawierzchnia nie była odpowiednio szorstka. Za pomocą wahadła angielskiego można to zweryfikować. 

Jak wygląda badanie?

Odbywa się ono na małej powierzchni, wynoszące około 0,01 m2. Podczas badania wahadło angielskie symuluje warunki hamowania pojazdu z pełną blokadą kół, wyposażonego w typowe opony, który jedzie z prędkością 50 km/h. Gumowy ślizgacz mierzy straty energii, jakie występują w czasie tarcia elementu gumowego po nawierzchni - suchej lub mokrej. Wynik wyrażany jest w jednostkach SRT.

Wahadło angielskie - dlaczego tak popularne?

Wahadło angielskie używane jest od lat, głównie z tego powodu, że jest bardzo uniwersalne, więc można stosować je do różnych nawierzchni. Zapewnia szybki rezultat pomiaru, bo wynik uzyskujemy bezpośrednio po zakończeniu badania. A co równie ważne, jest zawsze precyzyjny, nie istnieje więc ryzyko, że dojdzie do błędu w pomiarach. Sprzęt, co nie mniej istotne, jest bardzo łatwy w obsłudze, do czego wystarczy praktycznie tylka jedna osoba, wcześniej odpowiednio przeszkolona. Nie można też nie wspomnieć o konkurencyjnej cenie tego urządzenia, ponieważ wahadło jest znacznie tańsze od większości specjalistycznych urządzeń, których głównym zastosowaniem jest pomiar nawierzchni drogowych. 

O czym pamiętać przed kupnem wahadła angielskiego?

Zalety są nie do podważenia, ale jak chcemy mieć pewność, że wahadło angielskie do badania szorstkości nawierzchni spełni swoje zadanie, musimy mieć dostęp do urządzenia z certyfikatem producenta lub wydanym przez akredytowane laboratorium. Co równie istotne, należy zatroszczyć się też o to, aby elementy gumowe, jak płozy kauczukowe, charakteryzowały się odpowiednią twardością, nie przekraczając dopuszczalnego w normach czasu eksploatacji. Może to bowiem źle na nie wpłynąć i zaważyć na wynikach pomiaru. Najlepiej zlecać badania okresowe autoryzowanemu w tym serwisie, co pozwala sprawdzić i w miarę potrzeby wyregulować kluczowe parametry normowe. Regularny serwis opłaca się pod każdym względem, gdyż dzięki temu urządzenie będzie służyć bezbłędnie przez długi czas. 

Nie ma wątpliwości, że wahadło angielskie to świetnie skonstruowany i pomocny przyrząd badawczy. Jego uniwersalność, precyzja i łatwość obsługi sprawiają, że jest bardzo chętnie wykorzystywany do mierzenia szorstkości nawierzchni i wykonywania innych pomiarów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble