magazine top

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto jest bardziej produktywny – pracownik spędzający czas w biurze czy osoba pełniąca obowiązki z zacisza własnego domu. Pandemia choroby spowodowanej koronawirusem podzieliła społeczeństwo na tych, którzy błogosławią konieczność przejścia na tryb pracy zdalnej i tych, którzy ją przeklinają. Jedno jest pewne – każdy, kto pracuje we własnym domu, musi umieć odpowiednio zagospodarować zarówno swój czas, jak i przestrzeń.

Pobudka w południe, śniadanie na tarasie, kilka przerw na ulubiony serial – według niektórych osób tak właśnie wygląda praca z domu. Niestety rzeczywistość nie przedstawia się tak kolorowo. Pracownicy zdalni chcący zachować wysoką efektywność muszą ustalić własny harmonogram dnia podobny do tego, który mieliby w biurze. Co więcej, ich środowisko pracy często jest mało sprzyjające produktywności, a więc wymaga zapewnienia odpowiednich warunków.

Pełnienie obowiązków służbowych we własnym mieszkaniu jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach do pracy, ale co zrobić, by być efektywnym, a jednocześnie zachować zdrowy umysł – szczególnie przy tak wielu rozpraszaczach? Oto kilka wskazówek, które przydadzą się osobom pracującym zdalnie.

Domowe biuro – co zrobić, by sprzyjało koncentracji?

Posprzątaj swój pokój

Pierwsza zasada efektywnej pracy w domu brzmi jak coś, co chyba każdy słyszał w swoim dzieciństwie. Niestety – fakty są takie, że mało kto jest produktywny, gdy wciąż musi szukać czegoś pod stertami dokumentów albo rozpraszają go niepotrzebne przedmioty. Sprzątanie warto zacząć od biurka, przy którym pracujesz. Schowaj ważne dokumenty do odpowiednich teczek i posegreguj długopisy. Przygotuj sobie na później takie przedmioty jak karteczki samoprzylepne czy spinacze, by nie musieć ich potem szukać.

Zajmij się pulpitem

Środowisko cyfrowe jest tak samo ważne, jak przestrzeń, w której spędzasz czas, pracując. Jeśli korzystasz ze swojego osobistego komputera, którego używasz też do rozrywki – posprzątaj pulpit tak, żeby nie rozpraszały Cię niepotrzebne aplikacje. Spróbuj utworzyć osobny profil przeznaczony tylko do pracy.

Pamiętaj też o tym, że korzystanie z sieci podczas pracy niesie ze sobą różne zagrożenia. Złośliwe oprogramowanie czy ataki hakerskie to tylko niektóre z nich. Zadbaj o to, by Twoje oprogramowanie antywirusowe było zawsze aktualne i łącz się z Internetem przez VPN. Dbanie o cyberbezpieczeństwo powinno być priorytetem dla tych, którym zdarza się pracować choćby z kawiarni i łączyć z publicznymi sieciami Wi-Fi.

Zadbaj o ergonomię

Wygodne krzesło to podstawa działalności każdego pracownika zdalnego czy freelancera. Można popracować chwilę, siedząc na kanapie czy nawet leżąc w łóżku, ale nie powinno to stanowić większości dnia. Krzesła ozdobne czy przeznaczone do jadalni są estetyczne, ale nie nadają się do tego, by spędzać na nich kilkadziesiąt godzin tygodniowo.

Równie ważną kwestię stanowi monitor komputera – jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku. Jeśli dużo piszesz w pracy – Twoja klawiatura powinna być tak umiejscowiona, żebyś mógł oprzeć przedramiona na biurku. Nie lekceważ tej zasady – długotrwałe przebywanie w nieergonomicznej pozycji prowadzi do powstawania uciążliwych schorzeń.

Nie lekceważ znaczenia światła

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest ważne zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Jeśli masz taką możliwość – korzystaj z naturalnego źródła światła. Podnieś rolety, przesuń biurko bliżej okna. Pamiętaj także o lampach na wieczory lub pochmurne dni. Dobierz taką barwę i moc żarówek, która będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.

Korzystaj z inspiracji

Jeśli nie masz żyłki do projektowania wnętrz – nie bój się szukać inspiracji na portalach internetowych czy w czasopismach. Być może uda Ci się przenieść kilka funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań do swojego otoczenia. Staraj się jednak traktować zdjęcia z rozsądkiem – wiele z nich przedstawia ładne, ale niezbyt ergonomiczne przestrzenie pełne rozpraszaczy.

Praca w domu – o czym warto pamiętać?

Odpowiednie urządzenie swojego miejsca pracy to istotna kwestia, ale bardzo ważne jest również pielęgnowanie zdrowych nawyków sprzyjających zarówno produktywności, jak i dobremu samopoczuciu. Jak pracować z domu, żeby nie zwariować? Oto kilka cennych rad:

  • Rób regularne przerwy od pracy – wbrew pozorom to jedna z najważniejszych zasad zdrowej pracy. Nikt nie jest w stanie koncentrować się na obowiązkach przez osiem godzin bez przerwy, a jeśli mimo wszystko próbuje – kończy się to bólami stawów, głowy i oczu. Zadbaj o to, by co godzinę wstać od komputera, wyprostować nogi i wyjrzeć przez okno.
  • Wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz – wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest wietrzenie pokojów. Tymczasem warto raz na jakiś czas wpuścić trochę świeżego powietrza, które sprzyja koncentracji oraz niweluje zmęczenie.
  • Pij wodę – przed pracą postaw niedaleko siebie szklankę z wodą i staraj się sięgać po nią raz na jakiś czas. To drobnostka, lecz ludzie mają tendencję do zapominania o całym świecie, gdy skupiają się na jakimś zadaniu.
  • Zachowaj balans między życiem osobistym a pracą – osoby, które pracują w domu, a potem spędzają w nim swój wolny czas, mogą poczuć się jak w klatce. Znajdź czas na relaks. Wychodź na świeże powietrze, spotykaj się ze znajomymi, uprawiaj sporty – biegaj, spaceruj czy podróżuj rowerem. Wszystko to pomoże Ci zachować nie tylko zdrowe ciało, ale i umysł.

fb button

grab my essay banner

logo jooble