magazine top

Transport technologiczny to jeden z kluczowych procesów biznesowych w przemyśle. Wielu przedsiębiorców nie poświęca mu jednak należytej uwagi, nie zdając sobie sprawy z tego, jak duże tkwią w nim rezerwy. Ich uwolnienie może diametralnie poprawić pozycję przedsiębiorstwa w branży, zwiększyć jego wydajność i obniżyć koszty działalności. W naszym artykule bliżej przyglądamy się roli transportu technologicznego w nowoczesnym przemyśle, a także podpowiadamy, co można w tym obszarze poprawić.

Co trzeba wiedzieć o transporcie technologicznym?

Transport technologiczny to obszerny termin, który najczęściej rozumie się jako transport wewnętrzny realizowany w obrębie jednego przedsiębiorstwa – w tym pomiędzy poszczególnymi budynkami.

Transport wewnętrzny, nazywany również transportem bliskim, to bardzo ważny proces towarzyszący m.in. produkcji oraz logistyce magazynowej. Polega na przenoszeniu różnego rodzaju ładunków np. z magazynu do sekcji montażowej czy z linii produkcyjnej do sekcji kontroli jakości, pakowania i wysyłki.

Ważny trend – automatyzacja transportu wewnętrznego

Żyjemy w epoce Przemysłu 4.0. Ta rewolucja skupia się na automatyzowaniu poszczególnych procesów przemysłowych i wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań IT, dzięki którym można znacząco zwiększyć wydajność zakładu, przyspieszyć produkcję, obniżyć jej koszty oraz zagwarantować powtarzalną jakość.

Dobrym przykładem realizacji tej koncepcji jest zautomatyzowany system transportu wewnętrznego. Wdraża się go w celu wyeliminowania lub przynajmniej znaczącego ograniczenia udziału ludzi w procesie przenoszenia różnych towarów w obrębie zakładu.

Automatyczne linie transportowe można zastosować od linii produkcyjnej, po rampę załadowczą/wyładowczą. Wszystko jest kwestią doboru odpowiednich urządzeń, które dopasowuje się pod kątem rzeczywistych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Popularnymi elementami wchodzącymi w skład systemów transportu wewnętrznego są:

 • przenośniki,
 • windy przemysłowe,
 • przesuwnice,
 • stoły obrotowe,
 • obrotnice,
 • stoły podnoszone,
 • sztaplarki,
 • naczepy samozaładowcze,
 • stacje dokowania automatycznego.

Dobór konkretnych urządzeń jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wielkości zakładu, charakteru jego działalności, rodzaju transportowanych ładunków itd. Warto tutaj zdać się na doradztwo renomowanego producenta zautomatyzowanych systemów transportu wewnętrznego.

Szczególnie dobrze ocenianym partnerem jest spółka PROMUS Katowice, która od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji linii transportowych na potrzeby przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów przemysłu, w tym automotive czy producentów mebli. Z pełną ofertą PROMUS Katowice można się zapoznać na stronie internetowej spółki - promuskatowice.pl.

Korzyści z wdrożenia automatycznego systemu transportu technologicznego

Transport technologiczny ma bardzo istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie zakładu, zwłaszcza produkcyjnego, jak i dowolnego przedsiębiorstwa dysponującego własnym zapleczem magazynowo-logistycznym. To dostateczny powód, aby przynajmniej rozważyć inwestycję w automatyzację procesu transportowania towarów na bliskie odległości.

Wdrożenie takich rozwiązań przynosi wymierne korzyści, w tym:

 • Przyspieszenie transportu towarów, co może mieć bezpośrednie przełożenie na tempo produkcji i ogólną wydajność zakładu;
 • Ograniczenie udziału ludzi w procesie transportu wewnętrznego, co stanowi dobrą odpowiedź na problemy kadrowe (odczuwane przez większość przedsiębiorstw działających w poszczególnych sektorach przemysłu);
 • Obniżenie kosztów funkcjonowania zakładu(chodzi tutaj nie tylko o niższe koszty pracy, ale też koszty operacyjne oraz zakupu energii – automatyczne systemy transportowe mogą pracować o dowolnej porze, również w nocy, gdy ceny prądu są niższe);

Więcej o roli transportu technologicznego we współczesnym przemyśle możesz przeczytać w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/transport-technologiczny-jak-rozwiazac-problem-nadmiernych-kosztow-pracy-magazynu/.

fb button

grab my essay banner

logo jooble