magazine top

Stanisław ZacharaWywodzący się ze Szwecji koncern Alfa Laval jest światowym liderem w branży specjalistycznych urządzeń i rozwiązań inżynierskich wykorzystywanych niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Na rynku polskim firma może poszczycić się blisko 100 letnią tradycją. Alfa Laval Polska zajmuje się dystrybucją innowacyjnych urządzeń i kompletnych linii technologicznych dla kluczowych dziedzin przemysłu, jakimi są wymiana ciepła, oddzielanie i filtracja oraz zarządzanie przepływem. Ponadto przedsiębiorstwo oferuje doradztwo techniczne, usługi serwisowe oraz szkolenia. Korporacja zapewnia swoim klientom możliwość nieustannego optymalizowania procesów produkcyjnych, wdrażania najnowszych rozwiązań proekologicznych oraz podwyższania wydajności.

O działalności firmy Alfa Laval Polska rozmawiamy z Panem Stanisławem Zacharą – Regional Sales Manager Poland, Ukraine and Baltic States, Business Division Energy.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania spółki Alfa Laval Polska i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Pierwsza firma została założona w Polsce już w 1924 roku. Dwa lata później powstał oddział w Poznaniu, natomiast w 1964 roku rozpoczęło działalność biuro techniczne w Warszawie. Obecna spółka Alfa Laval Polska powstała w 1991 roku. Przez następne lata powstał oddział morski w Gdyni oraz przejęliśmy firmę Heating&Cooling. W 2000 roku otworzyliśmy duże centrum serwisowe w Łodzi. W 2005 roku rozpoczęliśmy proces łączenia rynków Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a w 2017 roku dołączona została Ukraina.

Alfa Laval Polska jest częścią światowej korporacji Alfa Laval. Czy może Pan krótko przedstawić całą organizację? Jaką pozycję zajmuje w niej polski oddział?

Nasza światowa organizacja posiada 39 fabryk oraz przedstawicielstwa handlowe w ponad 100 krajach. Posiadamy również centralne zasoby w zakresie ekspertów aplikacyjnych, R&D, serwisu, centrów testowych, logistyki. Alfa Laval Polska jest dystrybutorem produktów z kilku fabryk, pomagamy w doborze urządzeń lub całych instalacji. Projektujemy urządzenia pod konkretne procesy klientów, wspierając nie tylko proces sprzedaży, ale także obsługę gwarancyjną i po-gwarancyjną.

Czy mógłby Pan scharakteryzować ofertę firmy Alfa Laval Polska?

Tak, jak zostało wspomniane we wstępie poprzez trzy główne działy firmy tj. Energy, Food&Water oraz Marine dostarczamy dedykowane produkty w zakresie wymiany ciepła, separacji oraz zarządzania przepływem. Są to nie tylko pojedyncze urządzenia jak wymienniki ciepła czy pompy, ale także całe systemy jak np. system oczyszczania wód balastowych czy kompleksowe instalacje do zagęszczania ługów sodowych. Zarówno na krajowym, ale także na globalnym rynku Alfa Laval dostarcza produkty z segmentu premium wraz z kompleksową obsługą konsultacyjną.

Alfa Laval Polska dostarcza innowacyjne urządzenia oraz technologie dla wielu branż. Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

W zasadzie dostarczamy produkty wszędzie tam gdzie coś jest przetwarzane. Każdy zakład produkcyjny lub przetwórczy, duża maszyna czy statek jest naszym obiektem zainteresowania. Energetyka, rafinerie, przemysł chemiczny, przetwórstwo spożywcze, oczyszczalnie ścieków – to tylko niektóre branże, w których możecie Państwo znaleźć nasze produkty. To, co nas wyróżnia na tle konkurencji to najwyższa jakość i wiele opatentowanych rozwiązań w połączeniu z pełnym, lokalnym wsparciem serwisowym. Rocznie wprowadzamy na rynek około 100 innowacji oraz 35-70 patentów.

Urządzenia i rozwiązania inżynierskie oferowane przez korporację Alfa Laval znajdują uznanie wśród najbardziej wymagających kontrahentów. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Nasza główna misja to ciągła optymalizacja procesów klientów. Jesteśmy spółką handlową, ale z podejściem konsultacyjnym. Oznacza to, że nie doradzamy tylko, które urządzenie technicznie wykona pracę, ale pokazujemy, co można zmodyfikować w procesie, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, ograniczyć koszty produkcji czy nawet poprawić warunki pracy w zakładzie. Chcemy być pierwszym wyborem naszych klientów, gdy potrzebują pomocy w skomplikowanych zadaniach.

Tak jak Pan wspomniał, co roku koncern Alfa Laval wprowadza na rynek około 100 innowacyjnych produktów. Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu badawczo–rozwojowym firmy?

Nasz dział R&D stanowi bardzo ważny element naszej misji. Co roku przeznaczamy na badania badawczo-rozwojowe 2,5% wartości sprzedaży netto. Zbudowaliśmy nawet kilka centrów testowych, aby móc dokładnie symulować procesy klientów.

Jakie nowe produkty i rozwiązania wprowadziła na rynek w ostatnich latach korporacja Alfa Laval? Czy mógłby Pan zaprezentować przykłady proekologicznych rozwiązań i zastosowań?

Nawiązując do głównej misji naszej firmy wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu oszczędzić lub odzyskać energię, zmniejszyć emisję CO2 lub oczyścić media produkcyjne. Większość z tych procesów ma miejsce w zakładach i nie możemy o tym mówić. Są też jednak zastosowania, obok których przechodzimy każdego dnia. Pierwszym z nich jest innowacyjny układ oczyszczania wód balastowych PureBalast, który dostarczyliśmy na Dar Młodzieży przed rejsem z okazji rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Układ oczyszcza wodę pobraną do balastowania, aby zapobiec przenoszeniu materiału biologicznego przez setki kilometrów, co wpływa niekorzystnie na lokalne ekosystemy. Drugą taką referencją jest układ wymienników do HVAC w najwyższym budynku Europy-Varso Place zbudowanym przez HB Reavis. Dzięki najbardziej wydajnym wymiennikom ciepła udało się zredukować zużycie energii o niemal 23% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Trzecia ciekawa referencja to niedawno oddana Oczyszczalnia Ścieków Muszyna, którą wraz z naszym wieloletnim partnerem firmą Schwander wyposażyliśmy w wirówki dekantacyjne oraz membranowe reaktory biologiczne. Dzięki połączeniu elementów klasycznej technologii osadu czynnego oraz filtracji na membranach mikrofiltracyjnych, ścieki oczyszczone w reaktorach MBR spełniają najwyższe normy jakości, zarówno pod względem fizyko-chemicznym, jak i mikrobiologicznym.

Alfa Laval Polska do przemysłu dociera poprzez swoich sprawdzonych i wieloletnich partnerów handlowych.

To prawda, niektórymi projektami zajmujemy się sami, ale posiadamy też sieć dystrybucji HVAC, produktów dedykowanych do przetwórstwa spożywczego, a także wykonawców EPC. Myślę, że każdy z naszych partnerów reprezentuje niezwykle wysoki poziom specjalizacji w swojej branży. Właśnie ta wąska specjalizacja jest ważnym parametrem, który ich wyróżnia. Dzięki temu wspólnie możemy sprostać każdemu kompleksowemu wyzwaniu.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy może Pan powiedzieć kilka słów na temat specjalistów firmy Alfa Laval?

Myślę, że niezwykle wysoka retencja pracowników świadczy sama za siebie. Cenimy sobie dywersyfikację naszych umiejętności i kultur. Stawiamy na rozwój pracowników poprzez ciągłe szkolenia, wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami Alfa Laval na całym świecie, ale przede wszystkim bardzo profesjonalny proces wdrożenia, któremu towarzyszy mentoring.

Alfa Laval stawia na nieustanny rozwój. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Rozwój nowych produktów bezpośrednio przekłada się na urządzenia i fabryki. W ciągu ostatnich 10 lat w zasadzie podwoiliśmy ilość zakładów produkcyjnych. Nawet nasz rodzimy zakład w Krakowie bardzo się rozrósł i stał się jedną z najważniejszych fabryk wirówek i dekanterów w regionie. Kolejnym ważnym krokiem była inwestycja w centrum testowe w Aalborg w Danii, co umożliwiło symulację systemów morskich na lądzie. Posiadamy też kilka bardzo ważnych kontraktów badawczych z firmą Malta, Stena recycling czy Easymining. Wszystkie te kontrakty prowadzą do wspólnych inwestycji w badania nad oszczędnymi systemami do produkcji i magazynowania energii czy zmniejszenia odpadów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Jesteśmy aktywni w wielu Izbach gospodarczych zdobywając różne nagrody i nie sposób ich tu wymienić. Zostaliśmy również uhonorowani umieszczeniem na liście diamentów Forbes

Według Pana opinii, na jakim etapie rewolucji przemysłowej 4.0 jest obecnie polski przemysł w porównaniu do innych krajów europejskich? Czy pandemia COVID-19 przyspieszyła wzrost inwestycji firm w nowoczesne technologie optymalizujące procesy produkcyjne?

Prawdą jest, że pandemia COVID-19 przyspieszyła wiele inwestycji odkładanych przez lata. Okazało się również, że wiele rzeczy można zrobić zdalnie. To znacznie przyspieszyło digitalizację procesów, automatyzację oraz pokazało nowe sposoby na wykonanie pracy. W mojej ocenie w porównaniu do innych krajów mieliśmy opóźniony start. Mimo tego, ze względu na międzynarodową współpracę nadgoniliśmy część straconego czasu. Spotykamy coraz więcej zakładów, które posiadają bardzo wysoki poziom automatyzacji. Niemniej jednak jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w tej kwestii.

Jak Pan ocenia perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach?

Ze względu na dużą dywersyfikację naszych odbiorców notujemy stały wzrost naszych obrotów. Przewidujemy dalszy rozwój, w który nieustannie inwestujemy. Szczególnym zainteresowaniem naszej firmy będą nowe źródła energii, oraz szeroko pojęty proces wprowadzania ekonomii cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju produkcji naszych klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble