magazine top

CERATIZIT od ponad 100 lat produkuje zaawansowane rozwiązania z zakresu materiałów twardych i ochrony narzędzi przed zużyciem. Jako lider technologii spółka nieprzerwanie inwestuje w nowe prace badawczo-rozwojowe i jest właścicielem już ponad 1000 patentów. Innowacyjne rozwiązania CERATIZIT z zakresu technologii materiałów twardych są wykorzystywane w różnych sektorach, w tym w przemyśle mechanicznym, narzędziowym, motoryzacyjnym, lotniczym, naftowym, gazowym i medycznym. Obecnie przedsiębiorstwo posiada 30 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w różnych regionach świata i oferuje ponad 75.000 artykułów dla branży obróbki skrawaniem. CERATIZIT Polska Sp. z o.o. jest częścią Grupy CERATIZIT. CERATIZIT Polska wraz z wiodącymi markami Cutting Solutions by CERATIZIT, WNT, KOMET i KLENK jest kompleksowym dostawcą dla branży obróbki skrawaniem i oferuje jeden z najbardziej rozbudowanych programów narzędzi skrawających oraz usług. Firma zapewnia swoim klientom kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru optymalnych rozwiązań narzędziowych, profesjonalne wdrożenia oraz stałą opiekę. Prezesem spółki CERATIZIT Polska od momentu jej powstania jest Zbigniew Wawrzyniak. Oprócz działu sprzedaży CERATIZIT GROUP w Polsce posiada również nowoczesny zakład produkcyjny w Kędzierzynie-Koźlu (CERATIZIT K-K Sp. z o.o.), który obecnie zatrudnia ponad 250 osób.

O historii firmy, oferowanych produktach i wielu kluczowych aspektach działalności opowiada Zbigniew Wawrzyniak, Prezes Zarządu CERATIZIT Polska Sp. z o.o.

Czy mógłby Pan przedstawić historię firmy CERATIZIT Polska Sp. z o.o.? Jaka była geneza powstania spółki?

Spółka Ceratizit Polska (początkowo pod nazwą „WNT Polska”) powstała w 2005 roku w Krakowie, jako firma handlowa, zajmująca się dystrybucją narzędzi produkowanych przez Ceratizit. Początkowo firma zatrudniała 10 pracowników i koncentrowała się na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się obróbką skrawaniem. Spółka, zupełnie nieznana na rynku obróbki metali w Polsce, dzięki wysokiej jakości oferowanych narzędzi oraz niezrównanej do dziś logistyce rozwijała się bardzo dynamicznie, zdobywając coraz większe grono klientów. Aktualnie, po 17 latach obecności na rynku, zaliczana jest do największych firm w branży obróbki skrawaniem w Polsce. W 2015 roku firma przeniosła się do nowego biura w Krakowie i oprócz doradców technicznych zatrudnia również inżynierów wdrażających rozwiązania narzędziowe bezpośrednio u klienta, posiada również dział projektowy. Firma zatrudnia obecnie ponad 40 pracowników i obsługuje ponad 2.000 klientów w całej Polsce.

CERATIZIT Polska Sp. z o.o. jest częścią globalnej organizacji. Czy mógłby Pan w skrócie przedstawić Grupę CERATIZIT naszym czytelnikom?

Od ponad 100 lat CERATIZIT opracowuje i produkuje zaawansowane rozwiązania z zakresu materiałów twardych i ochrony narzędzi przed zużyciem: od wysoko wyspecjalizowanych narzędzi skrawających, płytek wymiennych i prętów z węglików spiekanych po nowe gatunki węglików i cermetali do obróbki drewna oraz kamienia. Stała innowacyjność w zakresie materiałów i zastosowań praktycznych pomaga zarówno nam, jak i naszym klientom w tworzeniu wielu nowych maszyn, narzędzi, aplikacji i artykułów powszechnego użytku, które kształtują nasze najbliższe otoczenie i są częścią naszego codziennego życia. CERATIZIT prowadzi produkcję na całym świecie, w ponad 30 zakładach produkcyjnych w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Są to również zakłady produkcyjne naszej spółki joint-venture CB-CERATIZIT, która jest ważnym elementem naszej obecności w Azji.

Czy mógłby Pan przybliżyć nam ofertę CERATIZIT Polska oraz wiodących marek Cutting Solutions by CERATIZIT, WNT, KOMET i Klenk?

Grupa Ceratizit dzieli się na dwa główne działy – dział Cutting Tools Solutions, który specjalizuje się w obróbce skrawaniem i jest kompleksowym dostawcą systemów narzędzi wysokiej jakości. Drugim działem jest dział Hard Materials Solutions, dostarczający wysokiej jakości materiały do procesów produkcyjnych, wytwarzania narzędzi i ochrony przed zużyciem. Team Cutting Tools łączy pod jednym dachem cztery silne marki: Cutting Solutions by CERATIZIT, która specjalizuje się w płytkach wymiennych do procesów toczenia, frezowania i rowkowania, KOMET – będącą znakiem jakości efektywnego wiercenia, WNT – będącą ekspertem w dziedzinie narzędzi obrotowych, uchwytów narzędziowych i rozwiązań do mocowania oraz markę KLENK, specjalizującą się w narzędziach skrawających dla przemysłu lotniczego. W chwili obecnej jesteśmy firmą o najszerszej ofercie narzędzi skrawających i naszym klientom możemy zaoferować rozwiązania, które spełniają większość ich potrzeb w zakresie obróbki skrawaniem.

CERATIZIT specjalizuje się w produkcji narzędzi z węglika spiekanego. Czym jest ten materiał i dlaczego jest tak wyjątkowy?

Wyjątkowe w przypadku CERATIZIT jest to, że spółka zarządza całym łańcuchem procesu produkcji węglików spiekanych i realizowanych z nich komponentów, od przygotowania proszku węglikowego po formowanie, spiekanie, wykańczanie i obróbkę powierzchniową. Półwyroby poddawane są szlifowaniu, polerowaniu i obróbce elektroerozyjnej oraz, o ile konieczne, pokrywane innowacyjną powłoką, zapewniającą wymaganą wytrzymałość na zużycie. Dzięki temu nasze produkty z węglików spiekanych posiadają właściwości wymagane w zastosowaniach przemysłowych. Węglik spiekany to dwufazowy materiał proszkowo-metalurgiczny, składający się z fazy twardego materiału oraz fazy spoiwa metalicznego. Faza twarda zapewnia wymaganą twardość (czyli odporność na zużycie), a metalowe spoiwo gwarantuje odpowiednią wytrzymałość oraz dobre przewodnictwo elektryczne i cieplne. W przypadku węglików spiekanych, przeznaczonych na narzędzia skrawające i ochronę przed zużyciem, generalnie stosuje się węglik wolframu (WC) jako twardą fazę węglikową, oraz kobalt (Co) jako spoiwo metaliczne (faza spoiwa). Powodem tego jest fakt, że taka właśnie kombinacja zapewnia najlepsze właściwości fizyczne i mechaniczne.

Co wyróżnia CERATIZIT na tle innych firm, działających w podobnej branży?

Jak już wspomniałem wcześniej, dysponujemy najszerszą ofertą narzędzi skrawających na rynku i jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązanie na każde życzenie klienta. Kontrahenci mogą zamawiać produkty online w naszym sklepie internetowym, w którym znajdą 60.000 artykułów, a 99% naszych produktów jest na stałe dostępne z magazynu. Staramy się pomagać naszym klientom w ich pracy, oferując wsparcie techniczne – nasi doradcy służą pomocą i poradą telefoniczną, w naszej firmie, a w razie potrzeby nawet bezpośrednio u klienta. Realizujemy szkolenia techniczne dla naszych pracowników i klientów, tak by mogli na bieżąco zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i narzędziami skrawającymi. Ciężko pracujemy i jesteśmy dumni z naszej obsługi klienta. Nie tylko doradcy techniczni, ale także nasi regionalni kierownicy handlowi regularnie odwiedzają klientów, informując ich o nowościach naszej oferty i specjalnych ofertach cenowych, lub by przetestować nasz produkt na obrabiarkach klienta. Nasze Centrum Obsługi Klienta, przyjmujące zamówienia do realizacji na następny dzień, jest otwarte w każdy dzień roboczy od godziny 7.30 do 19:00. Jesteśmy dla klientów dostępni nawet 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, jeżeli zdecydują się na nasz system wydawania narzędzi Tool-O-Mat. Staramy się ułatwiać pracę naszym klientom i chcemy być ich niezawodnym partnerem.

Stale rozwijający się rynek przyczynia się do poszukiwania i wprowadzania przez spółkę coraz to nowszych rozwiązań w zakresie obróbki skrawaniem. W jaki sposób oferta firmy jest rozbudowywana? Jakie nowe produkty spółka wprowadziła ostatnio do katalogu?

Wspomniałem już, że w dziale R&D pracuje ponad 200 pracowników. Staramy się rozwijać i wprowadzać innowacje do naszych produktów, aby dać naszym klientom wysokiej jakości narzędzia, które ułatwią im pracę. Nasze najnowsze produkty prezentujemy dwa razy w roku w dodatkowym katalogu UP2DATE, publikowanym w styczniu i wrześniu każdego roku. Na przykład w 2022 roku były to: system bezpośredniego chłodzenia do uchwytów obrotowych – MaxiLock – S-DC – uchwyt obrotowy z bezpośrednim chłodzeniem, nowe gatunki ISO-P z warstwą wskaźnikową do wysokowydajnych procesów toczenia, nowy frez tarczowy MaxiMill – Slot SX – najlepsze narzędzie do frezowaniu rowków. Ten rok zaczęliśmy od nowych gatunków ISO-P do naszego wielofunkcyjnego narzędzia EcoCut. Podobnie rozszerzyliśmy ofertę naszych produktów z zakresu techniki mocowania o stacjonarny uchwyt 3-szczękowy, aktualnie dostępny również dla elementów o przekroju okrągłym, zoptymalizowany CentriClamp – ZSG, oraz imadło PolyClamp Verso, elastyczne w zastosowaniu urządzenie uniwersalne. Nowością jest to, że po raz pierwszy przygotowaliśmy katalog UP2DATE w interaktywnej wersji elektronicznej. Tak, więc, teraz na naszej stronie internetowej klienci mogą przeglądać katalog online, przeglądać filmy i zdjęcia produktów, wyszukiwać artykuły według ich kodów i nazw, a także mogą przejść bezpośrednio z katalogu do naszego sklepu internetowego i złożyć zamówienie. W ten sam sposób zostanie przygotowany nasz główny katalog, który zostanie opublikowany w lipcu. Wielką zaletą elektronicznej wersji katalogu jest fakt, że jest on zawsze aktualny. Jeżeli do naszego produktu wprowadzimy niewielkie zmiany, klienci natychmiast to zobaczą.

CERATIZIT w Polsce to nie tylko lokalny dystrybutor, ale również obszar produkcyjny, reprezentowany przez CERATIZIT K-K. Co mógłby Pan powiedzieć o zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Kędzierzynie-Koźlu?

CERATIZIT K-K Sp. z o.o. to firma z wieloletnim doświadczeniem, funkcjonująca na rynku od 2003 roku. W chwili obecnej zakład w Kędzierzynie-Koźlu zatrudnia około 250 pracowników. CERATIZIT K-K specjalizuje się w produkcji precyzyjnych narzędzi z pełnego węglika oraz rozwiertaków, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Nasze rozwiązania spełniają najbardziej zaostrzone wymagania jakościowe i są stosowane na całym świecie w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, mechanicznym, zbrojeniowym i wielu innych.

CERATIZIT z roku na rok powiększa grono zadowolonych klientów w Polsce. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem firmy i kluczem do sukcesu?

Oczywiście podstawą są wysokiej jakości produkty, innowacyjność i rozwój. Ścisła współpraca z klientami i ich pozytywne doświadczenia, którymi chętnie dzielą się z innymi, także pomagają nam iść do przodu. Ja jednak powiedziałbym, że najważniejszym aktywem spółki są nasi pracownicy. Ich jakość, wiedza techniczna, entuzjazm, ciężka praca i duch zespołowy przynoszą wspaniałe rezultaty.

Sprawy pozabiznesowe są również ważne dla spółki CERATIZIT, czego dowodem jest sponsorowanie drużyny kolarskiej Ceratizit-WNT Pro Cycling. Czy zechciałby Pan nam nieco przybliżyć te działania spółki, które znajdują się poza sferą biznesu?

Związki CERATIZIT z kolarstwem łatwo wyjaśnić z perspektywy narzędzi, które oferujemy oraz firm, które ich używają przy produkcji różnych elementów do roweru. Ale innym równie dobrym punktem odniesienia są wartości akceptowane przez wszystkich pracowników CERATIZIT. Wszelkie nasze działania są przepojone duchem rywalizacji, pracą zespołową i postawą sportowca. Nigdy się nie poddajemy i dajemy z siebie wszystko, aby sprostać wyzwaniom, które przed nami stoją. Ściśle ze sobą współpracujemy, wspólnie dążymy do tego samego celu, wzajemnie się wspieramy i szanujemy naszych rywali. Gramy fair play i zachowujemy się odpowiednio zarówno, gdy wygrywamy, jak i gdy przegrywamy. Odnosząc te wartości do kolarstwa możemy łatwo dostrzec, że to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. W kolarstwie liczy się bojowość, ale jednocześnie ten sport cechuje się dużym szacunkiem do zdrowej rywalizacji. W kolarstwie, zwłaszcza wyścigowym, musisz myśleć jak Twój kolega, albo odwrotnie – jak Twój konkurent. Nowe technologie produkcji elementów do rowerów wymagają nowych rozwiązań w zakresie obróbki skrawaniem i jest to duże wyzwanie dla CERATIZIT. Z dumą ogłaszamy, że w składzie naszej kolarskiej ekipy Ceratizit-WNT Pro Cycling znalazła się również Marta Lach, mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym w roku 2020 w wyścigu ze startu wspólnego, członkini narodowej kadry na Igrzyska Olimpijskie w Tokio i uczestniczka pierwszego w historii wyścigu Tour de France dla kobiet, który odbył się w 2022 r. Pracownicy Ceratizit Polska również aktywnie trenują jazdę na rowerze, a firma organizuje coroczne rajdy rowerowe dla pracowników i klientów uprawiających kolarstwo.

Pandemia koronawirusa, a teraz wojna na Ukrainie odcisnęły swoje piętno na wielu branżach. Jak sobie radzicie w tych warunkach?

Tak, ma Pan rację. Najpierw COVID, który przez prawie trzy lata negatywnie wpływał na rynek, na naszą firmę i na naszych klientów, a potem, gdy już myśleliśmy, że sprawy zaczynają przybierać lepszy obrót, przyszła inwazja na Ukrainę. Z wszystkimi tego konsekwencjami. Rosnące ceny energii, wysoka inflacja, braki w zaopatrzeniu i wysokie ceny surowców. Obserwujemy spadek zamówień w zależności od sytuacji klientów i branż, w których prowadzą działalność. Zmieniło się również podejście klientów, którzy teraz z większą ostrożnością podchodzą do inwestycji i wydatków. Cena stała się bardzo ważnym parametrem, zarówno produktu, jak i usługi. Staramy się jak najlepiej wspierać klientów jakością produktów i wiedzą techniczną – nasi doradcy techniczni są dla nich dostępni praktycznie non stop, a także szkoleniami technicznymi dla ich klientów. Opracowujemy nowe rozwiązania, które pomagają naszym klientom usprawnić procesy oraz zaoszczędzić pieniądze i czas. Na przykład nasze rozwiązania cyfrowe – ToolScope i LiveTechPro, czy nasz system wydawania narzędzi 24/7 Tool–O–Mat wprowadzane w dużych i małych przedsiębiorstwach. Klienci nie muszą już czekać na dostawę potrzebnych narzędzi. Mogą je pobierać bezpośrednio z naszego automatu narzędziowego. Dzięki rozwiązaniom wydawania narzędzi w trybie 24/7 spółka CERATIZIT znalazła sposób na pełną automatyzację procesów zaopatrzenia swoich klientów w narzędzia. Najnowsza generacja systemu wydawania narzędzi – Tool-O-Mat 840 – oraz indywidualne rozwiązania Tool Supply 24/7 zapewniają, że obecnie żadna firma produkcyjna nie jest pozostawiona sama sobie, jeżeli chodzi o narzędzia. Odpowiada za to zaawansowane oprogramowanie, które kontroluje procesy i natychmiast powiadamia nas, gdy narzędzia się kończą. W takim przypadku oddelegowany pracownik serwisowy CERATIZIT uzupełnia system wydający narzędzia. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga żadnej aktywności ze strony klienta. Oznacza to, że cały proces zaopatrzenia w narzędzia bierze na siebie CERATIZIT, od codziennego zarządzania zapasami po ich uzupełnianie, gwarantując 100-procentową dostępność potrzebnych narzędzi. Co więcej, system Tool-O-Mat jest wyjątkowo pojemny i może wydawać do 840 produktów. Na tym nie kończą się jego zalety: zapasy w systemie to towar konsygnacyjny, to jest taki, który do momentu pobrania pozostaje własnością CERATIZIT. A to oznacza, że klient nie ponosi żadnych kosztów zaopatrzenia i magazynowania, oraz nie musi się martwić o składanie zamówień na narzędzia. Staramy się być przygotowani na każdą sytuację i na bieżąco informować naszych klientów.

Jakie są kierunki dalszego rozwoju firmy?

Oczywiście będziemy dalej ciężko pracować. Nie tylko nad przygotowaniem nowego katalogu, szkoleniami technicznymi, opracowaniem nowych rozwiązań produktowych i cyfrowych, czy udziałem w targach, jak EMO w Hanowerze. Na targach AMB w zeszłym roku zaprezentowaliśmy naszą ambitną strategię dojścia do „neutralności pod względem emisji CO2” do 2025 roku, „zerowego poziomu netto emisji CO2” do 2040 roku. Naszą wizją jest zajęcie pozycji lidera zrównoważonego rozwoju w branży metali twardych i narzędzi skrawających do 2025 roku. Wiele kolejnych działań, takich jak rozwój nowych produktów i rozwiązań, będzie szło w parze z tą strategią – zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych do ponad 95%, przestawienie zasilania wszystkich zakładów na zieloną energię elektryczną z wiatru, słońca i wody w ciągu najbliższych kilku lat, wykorzystanie wodoru do produkcji proszku wolframowego itp. Na targach AMB zaprezentowaliśmy również nasze pierwsze pręty Green Carbide i wielokrotnie nagradzany frez z formułą zrównoważonego rozwoju.

fb button

grab my essay banner

logo jooble