magazine top

TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce założony w 1993 roku, stanowi integralną część renomowanej, wielowiekowej japońskiej korporacji budowlanej. Z główną siedzibą w Bielanach Wrocławskich, polski oddział tej firmy jest jednym z najliczniejszych i najszybciej rozwijających się w Europie. Zatrudniając ponad 120 specjalistów – firma projektuje i realizuje innowacyjne projekty budowlane dla międzynarodowych klientów, zwłaszcza w sektorach zakładów produkcyjnych i biurowców. Działa w myśl koncepcji „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że kontroluje cały proces inwestycji. Dzięki zaawansowanym technologiom i ekspertom w różnych dziedzinach, TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce aspiruje do roli lidera w branży.

W tym wywiadzie Monika Balak, Business Promotion Manager w Takenaka Europe GmbH, omawia unikalne podejście firmy do budownictwa, które odzwierciedla jej bogatą, 400-letnią tradycję. Z okazji 50-lecia działalności europejskiego oddziału i 30-lecia obecności w Polsce, poznajemy zrealizowane projekty, bieżące wyzwania oraz cele na przyszłość. Pani Monika dodatkowo dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi społecznej odpowiedzialności biznesu i relacji z kluczowymi partnerami.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć jak zaczęła się historia TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce i jakie znaczenie dla firmy ma rok 2023?

Działalność projektowo-budowlaną w Polsce rozpoczęliśmy 30 lat temu jako oddział Takenaka Europe z siedzibą Düsseldorfie. Od tego czasu zrealizowaliśmy w Polsce ponad 100 różnorodnych projektów. Naszymi klientami są głównie firmy z branż: automotive, spożywczej oraz elektronicznej. To właśnie dzięki ich zaufaniu, Takenaka z roku na rok rozwija doświadczenie i umacnia swoją pozycję w coraz to nowszych sektorach. Rok 2023 jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ będziemy obchodzić okrągłą rocznicę działalności nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, gdzie istniejemy już od 50 lat! Jest to okazja do podsumowań, świętowania, wymiany doświadczeń z kolegami z innych oddziałów i oczywiście stawiania nowych wyzwań na przyszłość.

Jak wygląda skala i zakres działalności grupy TAKENAKA na świecie?

Jesteśmy międzynarodową firmą rodzinną, zrodzoną w Japonii, z 400-letnim doświadczeniem w budownictwie. Europejski oddział Takenaka został założony w 1973 roku w Niemczech. W kolejnych latach sukcesywnie rozszerzaliśmy obszar naszej działalności, otwierając oddziały w 13 europejskich krajach. Aktualnie jesteśmy obecni m.in. w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Węgrzech, Włoszech, Czechach, Słowacji, Rumunii i Serbii. Na globalnym poziomie zatrudniamy ponad 9000 profesjonalistów i osiągamy obrót na poziomie ponad 10 miliardów EUR rocznie. Takenaka Corporation jest jednym z największych i najstarszych graczy w inżyniersko-budowlanej branży na świecie. Co więcej, zostaliśmy nagrodzeni przez magazyn „Forbes” jako najbardziej ceniona marka w sektorze budowlanym, co jest dla nas ogromnym powodem do dumy.

Jakie kluczowe obszary działalności oferuje Państwa firma?

Jako Takenaka w Polsce świadczymy kompleksowe usługi – od consultingu, poprzez projektowanie, aż do realizacji budowy oraz serwisu. Nasza oferta obejmuje wybór i analizę techniczną terenów pod inwestycje, koncepcję projektową, projekt budowlany z uzyskaniem wszelkich niezbędnych pozwoleń, jak również zarządzanie samą budową i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Korzystając z naszego bogatego doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy, gwarantujemy optymalne połączenie efektywności inżynieryjnej, czasu realizacji, kosztów oraz jakości, aby w pełni sprostać oczekiwaniom naszych klientów.

TAKENAKA jest znane z realizacji zaawansowanych projektów, zwłaszcza w sektorach zakładów produkcyjnych i biurowców. W czym tkwi wyjątkowość Państwa projektów i jakie korzyści przynosi współpraca z Wami dla klientów?

Nasza wyjątkowość polega na zintegrowanym podejściu do inwestycji budowlanych – od etapu planowania, poprzez projektowanie, aż po budowę i utrzymanie. Dzięki wiedzy naszych japońskich i polskich managerów oraz doświadczonych inżynierów gwarantujemy optymalizację zarówno czasu, jak i kosztów. Jednym z kluczowych atutów, który oferujemy naszym klientom, jest skoordynowane podejście do realizacji. Jako generalny wykonawca odpowiadamy za całość procesu, zapewniając koordynację wszystkich prac budowlanych, identyfikując potencjalne wyzwania oraz eliminując błędy. System „Design & Build”, który stosujemy, pozwala inwestorowi na pozbycie się konieczności angażowania dodatkowej firmy nadzorującej projekt – wszystkim zajmujemy się my. Klient otrzymuje gotowy obiekt i może natychmiast rozpocząć swoją działalność.

Czy są projekty, które w szczególny sposób wyróżniają się w Państwa portfolio?

Z dumą możemy się pochwalić wieloma realizacjami dla inwestorów, którzy znacząco wpłynęli na rozwój polskiej gospodarki. Jednym z takich kluczowych klientów jest Toyota Manufacturing Poland z fabrykami w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach. Nasza współpraca zaczęła się na początku lat 2000 z budową pierwszej fabryki w Wałbrzychu. Mimo upływu ponad 20 lat, relacje między Takenaka a Toyotą są wciąż silne i dynamiczne, co objawia się w licznych nowych budowach, rozbudowach czy też modyfikacjach istniejących obiektów. Z większością naszych inwestorów utrzymujemy długofalową współpracę. Często nasze ekipy i inżynierowie są na stałe obecni na miejscu inwestycji, aby szybko reagować w przypadku decyzji o nowych projektach.

Jakie nowoczesne technologie i sprzęt wykorzystuje firma w swojej działalności? Czy były jakieś znaczące inwestycje w ostatnim czasie, które wpłynęły na rozwój firmy?

Innowacyjność odgrywa kluczową rolę również na rynku budowlanym. W ramach naszego zintegrowanego podejścia do podnoszenia jakości i efektywności działań stosujemy metodologię BIM (Building Information Modelling), co w tłumaczeniu oznacza „Modelowanie Informacji o Budynku”. W modelach BIM przedstawiamy graficzne odzwierciedlenie obiektu, wzbogacone o dodatkowe informacje, takie jak relacje przestrzenne. Dzięki wdrażaniu BIM kilka lat temu, skracamy czas potrzebny od uzyskania zlecenia do rozpoczęcia realizacji inwestycji. Pozwala nam to obsługiwać klientów na najwyższym poziomie, redukować koszty budowy, ograniczać opóźnienia i minimalizować błędy. Mamy bogate doświadczenie w tworzeniu projektów budowlanych przy użyciu technologii BIM, np. przy rozbudowie fabryki AKS Precision Ball w Żarowie czy Donaldson Poland w Skarbimierzu. Jesteśmy dumni z inwestycji, które bazują na odnawialnych źródłach energii, przyczyniając się do tworzenia ekologicznych miejsc pracy.

Klucz do osiągnięć firmy leży w jej kadrze. Ile osób zatrudnia firma i jak wygląda struktura zespołu TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce? Jakie kwalifikacje i doświadczenie posiadają pracownicy?

Zgadza się, pracownicy są naszym najważniejszym atutem. Obecnie zatrudniamy około 120 specjalistów, w tym architektów, inżynierów budowy, specjalistów od instalacji elektrycznych i sanitarnych. Oczywiście posiadamy także zespoły odpowiedzialne za administrację i promocję. Kluczowe stanowiska zajmują osoby zarządzające procesami budowlanymi oraz koordynujące pracę podwykonawców. Posiadają one uprawnienia budowlane niezbędne do kierowania pracami na placu budowy.

Jakie benefity i możliwości rozwoju daje praca w TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce?

Dbamy o to, by nasi pracownicy czuli się doceniani. Benefity pozapłacowe są dodatkiem wpływającym na zadowolenie, narzędziem budującym zaangażowanie i lojalność pracowników oraz wspierającym strategię employer branding. W związku z tym oferujemy naszej kadrze dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie karty sportowej, ubezpieczenie na życie, szkolenia doskonalące ich umiejętności, platformy do nauki języków obcych oraz codzienny dostęp do świeżych owoców.

Czy długotrwałe relacje z partnerami są dla Państwa kluczowe w kontekście realizowanych projektów?

Jako japońska firma kładziemy szczególny nacisk na jakość i zadowolenie klienta. Wieloletnie relacje z niektórymi z naszych partnerów, trwające czasami nawet kilkanaście lat, są najlepszym potwierdzeniem tego, że stawiamy na wysoką jakość i zaufanie. Na każdym z naszych placów budowy współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i zaufanymi podwykonawcami oraz dostawcami. Współpracujemy na różnych projektach i w różnych regionach kraju, co stanowi dodatkowe potwierdzenie naszego zaangażowania w jakość i trwałość partnerstwa.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest istotnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabiznesową?

Aktywnie uczestniczymy w różnorodnych inicjatywach społecznych, takich jak coroczny Bieg Firmowy. Naszym głównym celem jest wsparcie Fundacji Everest, która pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Oprócz wsparcia finansowego, chcemy także promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród naszych pracowników i ich rodzin. Co roku to wydarzenie cieszy się dużą popularnością i szerokim zaangażowaniem ze strony naszego zespołu. O naszych aktywnościach pozabiznesowych informujemy również na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Dodatkowo, co roku w grudniu, angażujemy się w akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Jest to dla nas okazja, by pomóc najbardziej potrzebującym rodzinom. Radość i wdzięczność, którą widzimy na twarzach obdarowanych, są dla nas bezcenne i motywują nas do dalszych działań w tym zakresie.

TAKENAKA Europe GmbH Oddział w Polsce istnieje już od 30 lat. Jakie są najważniejsze wyzwania i cele, które firma stawia przed sobą na kolejne lata?

Aktualnie naszym nadrzędnym celem jest pozyskanie kolejnych projektów, które zapewnią kontynuację wysokiej jakości naszych usług projektowych i budowlanych. Ostatnie lata, a w szczególności obecny rok, pokazały jak dynamiczny i nieprzewidywalny może być rynek budowlany. Zmiany te są podyktowane różnymi czynnikami, począwszy od wpływu pandemii COVID-19 na społeczno-gospodarcze warunki, aż po rosnące napięcia geopolityczne i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Te wydarzenia wpłynęły znacząco na naszą działalność, dlatego zamierzamy skoncentrować się na umacnianiu naszych dotychczasowych strategii. Rok 2023 jest dla nas początkiem nowej fazy działań, zainicjowanej hasłem „Bądź najlepszym partnerem dla społeczeństwa i klientów”. To hasło jest częścią KROKU 4 naszej długoterminowej strategii rozwoju. Zdajemy sobie sprawę, że zarówno społeczeństwo, jak i nasi klienci mają bardzo wysokie oczekiwania wobec branży budowlanej, zwłaszcza w kontekście inicjatyw środowiskowych takich jak dekarbonizacja. Dlatego inwestujemy w rozwijanie naszej wiedzy i technologii, aby móc sprostać tym wyzwaniom, nie tylko w zakresie tradycyjnego budownictwa. Oczywiście, kolejnym istotnym celem, który pozostaje z nami niezmiennie od lat, jest rozwijanie i poszerzanie naszego portfolio realizacji. Chcemy również pokazać nowym inwestorom, że Takenaka jest solidnym i zaufanym partnerem w sektorze inwestycji budowlanych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble