magazine top

Suwnice to popularne urządzenia dźwignicowe, jakie wykorzystuje wiele przedsiębiorstw przemysłowych. Dzięki nim możliwe jest przemieszczanie wielkogabarytowych, ciężkich ładunków wewnątrz zakładów, jak i na placach budowy. Dla wydajnej pracy ważne jest jednak, aby suwnice, z których korzystają firmy, były nowoczesne i odpowiadały na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Co cechuje innowacyjne dźwignice i na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

Cechy nowoczesnych suwnic

Innowacyjne suwnice to urządzenia, które powstają w odpowiedzi na bieżące, zmieniające się potrzeby przedsiębiorstw. Rozwój technologii sprawia, że wymagane są coraz to nowsze narzędzia.

Urządzenia dźwignicowe to nie tylko maszyny, które przenoszą ładunki w postaci stałej, ale także:

 • materiały sypkie (suwnice czerpakowe),
 • płynne metale (suwnice lejnicze).

Co więcej, nowoczesne dźwignice umożliwiają wykonywanie pracy spoza kabiny operatora i przystosowane są do pracy w najróżniejszych środowiskach, np. w:

 • hutniczych, gdzie wystawione są na działanie wysokich temperatur i duże zapylenie;
 • motoryzacyjnych, które potrzebują specjalistycznych chwytaków przy produkcji paliw;
 • górniczych, w jakich narażone są na wilgoć, korozję, pył ścierny i palne opary.

Zalety korzystania z nowoczesnych suwnic

Montując suwnice zautomatyzowane, pomostowe lub inne urządzenia z wciągnikami i wciągarkami, można znacznie usprawnić pracę w różnych przedsiębiorstwach. Obecność tych dźwignic wpływa na zwiększenie wydajności przy przeładunkach, rozładunkach i załadunkach towarów i materiałów. Dzięki nim możliwe jest przyspieszenie procesów w halach produkcyjnych, magazynowych, jak i przy pracach montażowych.

Dobór suwnicy to podstawa

Nowoczesne suwnice spełnią swoje funkcje jedynie wtedy, gdy zostaną dobrane do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. Jest wiele rodzajów urządzeń dźwignicowych i każdy z nich sprawdzi się w określonych sytuacjach.

Dźwignice proste dzieli się m.in. na suwnice:

 • pomostowe (zwykle znajdują się wewnątrz budynków),
 • procesowe (korzysta się z nich przy konkretnych procesach technologicznych),
 • uniwersalne (mają ogólne zastosowanie).

Suwnice wyposaża się w elementy przemieszczające i chwytające ładunki. W zależności od przeznaczenia spotkać się można z wciągarkami i wciągnikami. I tak np.:

 • suwnice z wciągnikiem łańcuchowym montuje się tam, gdzie z różnych powodów nie jest możliwe korzystanie z urządzeń o napędzie elektrycznym;
 • suwnice z wciągnikiem linowym wykorzystuje się do transportu przedmiotów o mniejszej wadze;
 • suwnice z wciągarkami łańcuchowymi sprawdzają się w miejscach, w których potrzebny jest transport jedynie na kilka metrów,
 • suwnice z wciągarkami linowymi znajdują zastosowanie w zakładach, gdzie przemieszcza się ładunki do 4 ton i na duże odległości.

Jednym z czynników, którym należy się kierować przy wyborze konkretnego rodzaju i modelu suwnicy, jest specyfika materiałów, jakie mają być przemieszczane przy użyciu dźwignic. Inne urządzenie będzie potrzebne przedsiębiorstwu transportującemu płynne metale, inne – do towarów sypkich.

To, co jeszcze należy brać pod uwagę, wybierając suwnice dla własnego zakładu, to:

 • częstotliwość użytkowania urządzenia,
 • maksymalna waga ładunków (potrzebna do doboru wartości udźwigu suwnicy),
 • powierzchnia, w obrębie której będą przemieszczane towary (niezbędna do określenia rozpiętości dźwignicy).

Aby odpowiednio dobrać suwnice do zakładu przemysłowego, portu lub placu budowy, warto skorzystać z pomocy doświadczonych firm. Podczas konsultacji specjaliści z branży podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najlepsze i co przedsiębiorca dzięki niemu zyska.

Suwnice od najlepszych

Szukając nowoczesnych urządzeń dźwignicowych, które będą długofalową inwestycją w rozwój przedsiębiorstwa, najlepiej korzystać z ofert dostępnych u doświadczonych producentów z branży. Suwnice zautomatyzowane, pomostowe czy suwnice z różnymi rodzajami wciągarek i wciągników znaleźć można na stronie firmy Konecranes, która od ok. 100 lat dostarcza klientom rozwiązania usprawniające prace przedsiębiorstw.

fb button

grab my essay banner

logo jooble