magazine top

Prowadzenie własnej działalności wymaga nie tylko umiejętności i wiedzy, ale również ogromnego zapału i chęci do pracy. Polscy przedsiębiorcy są zobowiązani do tego, aby rozliczać się ze swoich działań w obrębie własnej firmy. Ogrom prac może czasem przytłaczać nawet najbardziej zawzięte osoby, nie wspominając już o prowadzeniu tych wszystkich ksiąg rachunkowych i najróżniejszych ewidencji. Człowiek to tylko człowiek, a co za tym idzie nie posiada wiedzy na każdy temat.

Księgowość – profesja jak każda inna?

Księgowość to trudna profesja, z którą radzą sobie, można by powiedzieć, wybrani. Do tej pracy trzeba mieć swego rodzaju talent oraz dobrze rozwinięte kompetencje twarde i miękkie. Czasem bywa tak, że księgowy, po deregulacji zawodu księgowego, niemal od razu zaczyna świadczyć swoje „usługi”. Nie ma tak dużego doświadczenia, jak księgowy, który pracuje w zawodzie kilka lat, więc można bardzo łatwo naciąć się na taką osobę.

Decydując się na skorzystanie z usług biura księgowego, warto zwrócić uwagę, nie tylko na zakres usług, jakie oferuje, ale też na doświadczenie i kompetencje osób w nim pracujących. Tak, jak już wcześniej wspomniano, kompetencje można podzielić na te twarde, czyli te nabyte poprzez edukację i miękkie, czyli cechy psychofizyczne, zasady i wartości w życiu.

Księgowość wymaga profesjonalnego podejścia do sprawy. W końcu mamy tutaj do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi, a przecież zarządzania własnymi finansami nie powierzymy byle komu. Takimi sprawami powinny zajmować się wyłącznie osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, a także nie były karane żadnym wyrokiem sądu (dotyczy to prawomocnych wyroków za przestępstwo skarbowe, dotyczące papierów wartościowych i tak dalej).

Dobry księgowy – czyli jaki?

Dobry księgowy powinien być zatem osobą, która ma szerokie kompetencje twarde oraz dobrze rozwinięte kompetencje miękkie. Księgowość tego wymaga, to fakt. Nie jest to zawód dla każdego. Kluczowe umiejętności dobrego księgowego to przede wszystkim zdolność do logicznego i analitycznego przetwarzania informacji, dobre przystosowanie do sytuacji stresujących i presji czasu, empatia, rozwaga w działaniu, etyka oraz sprawne korzystanie z nowych technologii.

Do podstawowych usług, świadczonych przez biuro księgowe właśnie, należy między innymi przygotowywanie wniosków do Krajowej Informacji Skarbowej, zakładanie, obsługa i monitoring spółek, audyt podatkowy oraz pełna księgowość. Biura rachunkowe mogą rozszerzać swoje usługi o porady prawne bądź też doradztwo podatkowe. Młodzi, początkujący przedsiębiorcy mogą udać się po pomoc w sprawie własnej działalności w każdej chwili.

Niektóre biura, jak np. biuro rachunkowe PERFEKT w Przasnyszu, oferują również swoje usługi w formie porady online. Co w dzisiejszym mocno zdigitalizowanym świecie, jest niezwykle pomocne w prowadzeniu biznesu. Można w ten sposób dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców, którym zależy nie tylko na bezpośrednim i indywidualnym kontakcie ze specjalistami. Usługi w formie online pozytywnie wpływają na kontakt klienta z biurem. Zapewniają one szybki przepływ informacji oraz sprawną obsługę dokumentów.

Co z ceną?

Jeżeli chodzi o ceny za usługi księgowe, to nie należy się nimi kierować przy wyborze. W firmie chodzi o kwestie finansowe i kadrowe, dlatego najważniejszym czynnikiem decydującym powinny być tutaj kompetencje i umiejętności specjalisty.

Każde biuro ma swój cennik, dlatego warto przed wyborem zapoznać się z nim, a także dopytać o warunki współpracy. Pamiętajmy, kto pyta, nie błądzi, a w kwestii finansów jest to szczególnie ważne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble