magazine top

PalettenWerk Kozik Sp.j. to jedna z największych firm w branży produkcji drzewnej na rynku polskim oraz w Europie Środkowej i Wschodniej. Najnowszym rozdziałem w historii rozwoju firmy jest HausWerk, czyli marka dedykowana budowie domów prefabrykowanych w ramach działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo PalettenWerk.

O firmie opowiadają Panowie: Tomasz Kozik – Właściciel Hauswerk Palettenwerk Kozik Sp. J. oraz Grzegorz Niewitała – Dział Handlowy Hauswerk.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy HausWerk i jak przedstawiają się najważniejsze momenty rozwoju marki do dnia dzisiejszego?

Firma Hauswerk powstała jako marka handlowa działająca formalnie pod firmą Palettenwerk Kozik Sp. J. po to, aby po pierwsze odróżnić produkcję domów prefabrykowanych od produkcji palet, a po drugie, aby Klienci wiedzieli jednoznacznie czym firma się zajmuje. Docelowo plan przewiduje samodzielność formalną, prawną i finansową dla firmy Hauswerk jako osobnego podmiotu. Firma Palettenwerk istnieje od 30 lat, zatrudnia 300 pracowników i posiada 20 rynków zbytu. Marka handlowa Hauswerk natomiast pojawiła się oficjalnie we wrześniu 2019 roku, wtedy kiedy firma uzyskała prawo do działalności komercyjnej. Wcześniej bowiem firma nie mogła produkować i budować domów na sprzedaż, ponieważ realizowała badawczo rozwojowy projekt unijny, w ramach którego działalność komercyjna nie była możliwa. Projekt został zrealizowany jeszcze pod marką Palettenwerk we współpracy z Politechniką Krakowską w latach 2017-2019. Palettenwerk na realizację projektu otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 8 milionów złotych sama inwestując drugie 8 milionów. Środki unijne zostały przeznaczone na badania i rozwój technologii prefabrykowanych. Przedsiębiorstwo jest wyposażone w najnowocześniejsze maszyny marki Weinmann – lidera wśród producentów maszyn do prefabrykacji domów drewnianych. Efektem tego projektu było wypracowanie optymalnych rozwiązań przy produkcji domów, które dają z jednej strony gwarancję stabilności i trwałości konstrukcji – jak w budynkach murowanych, a z drugiej strony energooszczędność, która wykracza znacznie poza obecnie przyjęte normy przenosząc nas do roku 2021. Jednoczesne badania nad optymalizacją kosztów produkcji pomogły zredukować koszt domu dla finalnego odbiorcy do wartości poniżej ceny rynkowej. Za swoje działania na polu nauki i przedsiębiorczości firma Palettenwerk została wyróżniona na tle innych projektów badawczych licznymi nagrodami oraz uznana jako jeden z najlepiej zrealizowanych projektów tego typu.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o zapleczu produkcyjnym firmy i samej produkcji oraz technologiach i oferowanych produktach?

Tak jak mówiliśmy wcześniej - innowacja wynika wprost z nowoczesnego zaplecza produkcyjnego, wykwalifikowanego personelu projektowego i produkcyjnego oraz z przeprowadzonych przez dwa lata trwania projektu licznych badań naukowych i empirycznych nad wyborem najbardziej optymalnej technologii produkcji domów z prefabrykatów drewnianych. Co do produkcji, to cały proces zaczyna się na komputerach naszych projektantów, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania CADWORK wprowadzają dane z projektu architektonicznego i konstrukcyjnego tworząc kod, który następnie właściwie odczytają maszyny. W wyniku tego powstaje tzw. projekt warsztatowy, czyli elektroniczna instrukcja dla maszyn jak mają tworzyć konstrukcję danego budynku. Następnie maszyna - wielofunkcyjny robot (tzw. most WMS), który ma w sobie 12 różnych narzędzi, docina, nawierca oraz mocuje za pomocą gwoździ i grubych zszywek elementy poszycia do skręconej wcześniej konstrukcji drewnianej. W naszym przypadku poszycie stanowi odporna na ogień i wilgoć płyta konstrukcyjna Fermacell. Po zakończeniu tej operacji ściana zostaje obrócona o 180 stopni i położona na drugim stole odbiorczymi gdzie uzupełniana jest materiałem izolacyjnym, czyli np. wełną mineralną. Ściana następnie jest obkładana jednostronnie folią paroizolacyjną oraz montowany jest ruszt drewniany pod przedściankę instalacyjną. Kolejnym elementem procesu produkcji ściany jest przymocowanie przez maszynę drugiej płyty Fermacell, wycięcie otworów na okna i drzwi oraz usunięcie nadmiaru poszycia. Taka ściana jest gotowa do następnego procesu obróbki czyli zamontowania w niej okien fasadowych oraz przyklejenia zewnętrznej warstwy izolacji termicznej w postaci styropianu lub wełny kamiennej. Tak przygotowane ściany są transportowane na miejsce budowy, gdzie montowane są na przygotowanym wcześniej fundamencie. W kolejnym procesie montuje się dach, dachówki, wykonuje się obróbki blacharskie, montuje rynny, drzwi zewnętrzne, kładzie elewację a następnie montuje instalacje wewnętrzne.

Do kogo szczególnie kierujecie waszą ofertę?

Naszą ofertę kierujemy głównie do ludzi, którzy nie mają czasu sami zająć się budową domu, ponieważ dużo pracują, a czas wolny wolą przeznaczyć dla rodziny, na swoje zainteresowania czy rozrywkę. My jako firma Hauswerk jesteśmy Generalnym Wykonawcą i możemy wziąć na siebie cały proces budowy od przygotowania projektu architektonicznego włączenie z uzyskaniem pozwolenia na budowę aż do wybudowania domu do standardu deweloperskiego. Zaangażowanie Klienta może być minimalne, zwłaszcza, że dzięki technologii prefabrykatu drewnianego cały dom do standardu deweloperskiego możemy wybudować w 3 miesiące. Nasze domy wcale nie są droższe od murowanych, a poprzez szybkość budowy i bezcenny czas, który zyskują Inwestorzy okazują się per saldo dużo tańsze. Kolejna grupa Klientów, do których chcemy trafić z naszą ofertą to Inwestorzy, którzy cenią sobie niskie rachunki za ogrzewanie domu. Nasze domy bowiem w podstawowej wersji już spełniają normę NF40 czyli zużywają ok. 40kWh/m2/ rok co oznacza, że średnie rachunki za ogrzewanie gazem nie przekroczą 2000 zł rocznie (dla domu ok 120m2), a za ogrzewanie pompą ciepła – 1000 zł rocznie. Budujemy również domy pasywne i zero-energetyczne, gdzie przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych rachunki rocznie mogą wynieść 0 zł. Następna grupa potencjalnych Klientów to pasjonaci ekologii, zdrowego trybu życia i bliskości natury. Nasze domy są zbudowane z materiałów naturalnych i odnawialnych. Około 50% masy domu stanowi specjalnie przygotowane konstrukcyjne – lite drewno KVH, które poprzez swoją obróbkę fizyczną i termiczną jest materiałem bardzo trwałym i stabilnym – wg polskiej normy trwałość domu z prefabrykatów jest liczona na co najmniej 100 lat. Pozostałe materiały pochodzą również z natury – tj.np. izolacja termiczna – wełna mineralna, wełna skalna. W naszych domach ściany mogą „oddychać”, przez co panuje w nich zdrowy mikroklimat. Dzięki rekuperacji oddychamy w domu czystym powietrzem wymienianym w całości raz na godzinę, a dzięki filtrom pozbawionym smogu i alergenów. Hałas jest jednym z ważniejszych przyczyn stresu w obecnych czasach. Dlatego zadbaliśmy o to, aby w naszych domach móc skutecznie wypoczywać po pracy i cieszyć się ciszą. Jest to możliwe dzięki znakomitej izolacji akustycznej z zewnątrz i wyciszeniu pomieszczeń we wnętrzu domu. Tak naprawdę te trzy grupy Klientów łączy jeden cel – wybudować sobie szybko, energooszczędny i zdrowy dom za rozsądne pieniądze, który stanie się ich wymarzonym miejscem na ziemi. Łączy ich jeszcze jedno: otwartość na nowości, entuzjazm i odwaga w działaniu oraz racjonalność podejmowanych decyzji. Z takimi Klientami najczęściej właśnie współpracujemy.

Gdzie Państwo budują swoje domy?

Jeśli chodzi o Polskę to nie ukrywamy, że najwięcej zwolenników naszej technologii znajduje się w zachodniej i centralnej Polsce oraz oczywiście w Małopolsce gdzie mieści się nasza fabryka. Budujemy również w Europie Zachodniej i Północnej. Mamy na koncie budowy w Niemczech, Francji oraz w Szwecji.

Jakie atuty posiadają budynki wytwarzane w systemie prefabrykacji konstrukcji drewnianych w porównaniu do tradycyjnych budowli?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, domy w technologii ciężkiego prefabrykowanego szkieletu niemieckiego są w porównaniu do tradycyjnych domów murowanych szybkie w budowie, niskoenergetyczne – bez dopłat (standard roku 2021) oraz ekologiczne i bardzo zdrowe. Dzięki tym trzem cechom i zaletom naszej technologii nasi Klienci są w stanie zaoszczędzić na samej budowie około 30.000 – 50.000 złotych (NF 40 w standardzie) oraz na ogrzewaniu około 100.000 zł w ciągu 25 lat mieszkania (średnio 4000 zł rocznie). Nasze zdrowie i dobre samopoczucie nie ma ceny więc to jest bonus, który dostajemy od naszego domu. Dotyczy to zarówno procesu szybkiej i bezstresowej budowy jak oraz wielu lat późniejszej eksploatacji domu. W naszych domach jest również znacznie ciszej niż w domach murowanych, ponieważ wewnątrz ścian i stropów mamy izolację akustyczną.

Czy mogą Państwo opowiedzieć kilka słów o Państwa najważniejszej inwestycji deweloperskiej?

Oczywiście, nasza inwestycja pn. „Domy Przyszłości” jest zlokalizowana w miejscowości Libertów - 10 km od centrum Krakowa. Obecnie jest tam wybudowanych już 8 z 40 docelowych domów. W tych ośmiu domach w ramach projektu naukowo – badawczego zastosowano najnowocześniejsze technologie w zakresie samej budowy domów oraz instalacji. Wszystkie domy spełniają bowiem standardy pasywne dla ścian i okien oraz izolacji termicznej. Wyposażono je również w pompy ciepła, rekuperacje oraz ogrzewanie podłogowe. Dotychczas zbudowane domy powstały na przestrzeni 6 miesięcy 2019 roku i 6 z nich zostało sprzedanych właściwie od razu po wybudowaniu. Pozostałe dwa domy wyposażone pod klucz (gotowe do zamieszkania) zostały kupione przez firmę Hauswerk i są naszymi domami pokazowymi, gdzie demonstrujemy naszym Klientom jak taki dom wygląda i jak się w nim mieszka. Domy już sprzedane są sukcesywnie wykańczane przez nowych właścicieli do stanu pod klucz, a na ich przykładzie możemy z kolei pokazywać szczegóły naszej technologii. W następnych kilku latach planujemy wybudować kolejne 32 damy i zapraszamy naszych klientów do skorzystania również w tym względzie z naszej oferty – tj. zakupu gotowego domu na przygotowanej działce. Na ten moment wszystkie domy mają swój zatwierdzony projekt architektoniczny i pozwolenia na budowę, więc wystarczy podpisać z nami umowę i za 3 miesiące cieszyć się swoim nowym domem w stanie deweloperskim.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym strategicznym potencjałem jest dobrze opracowana technologia, która nie sprawi niespodzianki naszym Klientom nawet za 30 lat. Tyle też lat udzielamy gwarancji na konstrukcję budynku. Nowoczesny park maszynowy, hale narzędziowe, magazyny i cały specjalistyczny sprzęt do produkcji domów sprawiają, że domy z naszej fabryki są zmontowane precyzyjnie co do milimetra oraz dzięki zastosowanym materiałom z górnej półki są też odporne na ogień, wodę i huragany. Budowa domu na zbrojonym, betonowym fundamencie płytowym, bardzo dokładny sposób montażu oraz dbałość o detale w zakresie montażu okien, drzwi, elewacji i dachu sprawiają, że nasze domy sa bardzo stabilne i trwałe. Są przez to w stanie przetrwać różne warunki atmosferyczne przez co najmniej 100 lat. No i chyba najważniejszy nasz potencjał czyli ludzie, którzy są prawdziwym kluczem do sukcesu naszej firmy.

Właśnie. Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie jest możliwe bez wykwalifikowanej kadry. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy HausWerk?

Nasz zespół tworzy 30 doświadczonych pracowników. Osoby na produkcji są związane z branżą drzewną od wielu lat, ale zatrudniliśmy też specjalistów od technologii oraz montażu i budowy domów prefabrykowanych. Poza pracownikami produkcji i budowy mamy też specjalistów w swoich dziedzinach w dziale projektowym, w dziale zamówień czy choćby w dziale obsługi Klienta. Kadra zarządzająca to również doświadczeni menedżerowie, a sam właściciel firmy Hauswerk posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie technologii produkcji domów gotowych wspartą zresztą wcześniejszą praktyką również w produkcji palet.

Jakość oferowanych produktów to dla Państwa priorytet, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi kontrahentami? Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Dostawcy materiałów do produkcji domów to Hasslacher, SIG, Baustoff. Jeśli chodzi o maszyny do produkcji to chcielibyśmy wyróżnić firmę Wienmann, dzięki której mamy tak nowoczesny park maszynowy, w tym: robot wielofunkcyjny - most WMS, WPS - pilarkę wielofunkcyjną czy stoły samojezdne. Korzystamy też z elektronarzędzi: Wurth, Milwuakee, Festool, oraz środków ochrony osobistej – firmy 3M. Wszystkie te firmy wytwarzają profesjonalne narzędzia oraz elementy ubioru i zabezpieczania pracowników, dzięki którym możemy dobrze budować nasze domy.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Polska, o dziwo jest jednym z największych w Europie producentów domów drewnianych, jednak póki co większość z nich trafia do Europy Zachodniej. Co do budowy tego typu domów i budynków w Polsce to przyszłość branży rysuje się bardzo dobrze. Obecnie w ramach budownictwa szkieletowego budowanych jest w Polsce około 4000 tego typu budynków, co stanowi ponad 5% całego rynku. Należy tu wspomnieć tylko o Skandynawii, w tym głównie Szwecji gdzie udział w rynku tej technologii to 95% wszystkich nowo budowanych domów. Dynamika wzrostu tego rynku jest szacowna na około 10% rocznie, z czego wynika, że za kilka lat udział w rynku się podwoi. Plany w perspektywie najbliższych 3 lat to realizacja około 150-200 rocznie. W dłuższej perspektywie chcemy być jednym z liderów rynku.

Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Skupiamy się przede wszystkim na wsparciu społeczności lokalnej, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na naszych pracowników, którzy stanowią klucz do naszego sukcesu. W ostatnim czasie wykonaliśmy remont Szkoły Podstawowej w Jordanowie. Wśród realizowanych ostatnio projektów można również wymienić wsparcie dla DPS Zgromadzenia Panien Prezentek, w ramach którego odnowione zostały dwa pokoje w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jordanowie. Wspieramy też na bieżąco lokalne kluby sportowe i różnego rodzaju inicjatywy społeczne, z którymi zwracają się do nas nasi pracownicy i współpracownicy, wiedząc że zawsze mogą na nas liczyć w słusznym celu.

Jakimi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

W 2017 roku firma Palettenwerk otrzymała POLSKĄ NAGRODĘ INTELIGENTNEGO ROZWOJU za jeden z najlepiej zrealizowanych projektów unijnych pn. „Opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego prefabrykowanego na bazie drewna przez Palettenwerk Kozik Sp. j.” PalettenWerk Kozik Spółka Jawna znalazła się również na prestiżowej liście 10 laureatów wyróżnienia Lider Małopolski 2019, pośród takich podmiotów jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Tatry Super Ski czy 4F. Ponadto firma może pochwalić się certyfikatem ISO, który daje gwarancje wysokiej jakości i powtarzalności wytwarzanych produktów. Posiadamy również certyfikat PEFC (Programme for Endorsement of Forest Certification Scheme) oraz jesteśmy również upoważnionym przedsiębiorcą AEO (Authorized Economic Operator). Firma Hauswerk jest również członkiem Stowarzyszenia Energooszczędnych Domów Gotowych, w ramach którego prowadzona jest działalność edukacyjna na temat możliwości alternatywnego budowania domów energooszczędnych.

Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

PalettenWerk istnieje od 1990 roku i obecnie jest jednym z największych producentów palet drewnianych w Europie. Roczna produkcja to 7 milionów palet, do produkcji których zużywa się blisko 300 tysięcy metrów sześciennych drewna. Produkty są eksportowane do prawie wszystkich krajów w Unii Europejskiej. Prawie 30 lat działalności pozwoliło firmie zyskać bogate doświadczenie w produkcji i dostawach palet dla niemal wszystkich branż i gałęzi przemysłu. Za sukcesem przedsięwzięć firmy stoi doświadczony zespół, w skład którego wchodzi dziś ponad 300 osób. Firma prowadzi swoją działalność w zakresie produkcji palet drewnianych w 3 zakładach produkcyjnych: w Sędziszowie (woj. świętokrzyskie), Jordanowie (woj. małopolskie) i na Ukrainie. Poza działalnością związaną z produkcją palet jesteśmy dumni z projektu unijnego, który firma zrealizowała z sukcesem oraz z tego, że po fazie projektowej dynamicznie zaistnieliśmy na rynku komercyjnym budując miedzy innymi leśniczówki dla Lasów Państwowych w tempie, które zadziwiło wszystkich.

fb button

grab my essay banner

logo jooble