magazine top

A. Berger Polska Sp. z o.o. jest częścią koncernu Berger Holding GmbH, którego główna siedziba mieści się w Niemczech. Grupa Berger to rodzinne przedsiębiorstwo działające globalnie w obszarze technologii obróbki skrawaniem. Firma od ponad 65 lat zaopatruje światowe koncerny w wysokoprecyzyjne toczone, frezowane oraz szlifowane części, jak również gotowe do montażu podzespoły. Wytwarzane przez holding części znajdują swoje zastosowanie w szerokiej gamie marek samochodów osobowych, ciężarowych, w lotnictwie i elektronarzędziach. Zakład w Polsce jest aktualnie jednym z 10 zakładów grupy Berger i specjalizuje się w precyzyjnej obróbce skrawaniem metali. Przedsiębiorstwo przywiązuje bardzo dużą wagę do postępu technologicznego oraz inwestycji w kadrę. Fabryka w Kędzierzynie-Koźlu zatrudnia aktualnie ponad 360 osobowy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Specjalnie dla BusinessPL obszernych informacji na temat działalności firmy udzielił Pan Przemysław Bania, dyrektor fabryki A. Berger w Kędzierzynie-Koźlu.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa A. Berger w Polsce?

Historia A. Berger Polska sięga już 2000 roku, kiedy to Pan Alois Berger zdecydował się ulokować swój kapitał w Polsce i dokonał zakupu działki przemysłowej o powierzchni 10 ha. Rok później została założona Spółka. Produkcję rozpoczęliśmy w 2003 roku w niewielkiej wynajmowanej hali w centrum Kędzierzyna. Tam początkowo na trzech maszynach produkowaliśmy pierwsze detale. Po niespełna roku przenieśliśmy się już do własnej hali o powierzchni 3000 m2. Wtedy nasz rozwój przyspieszył. W latach 2005-2006 uzyskaliśmy certyfikaty jakości ISO 9001 oraz ISO TS 16949, niezbędne w produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego. W 2007 roku zatrudnienie osiągnęło pułap 100 osób. Kolejne powierzchnie produkcyjne zostały dobudowane kolejno w latach 2011 oraz 2018. Nie można zapominać też o ciągłym rozwoju technologii. Aktualnie nasza powierzchnia produkcyjna wynosi 11.000 m2, a poziom zatrudnienia ponad 360 osób.

A. Berger Polska oferuje szeroką gamę usług związanych z precyzyjną obróbką metali i produkcją precyzyjnych części toczonych. Czy mógłby Pan omówić bardziej szczegółowo przedmiot działalności firmy?

Rzeczywiście, naszą główną działalnością jest obróbka skrawaniem metali. W początkowej fazie naszej działalności było to głównie toczenie oraz szlifowanie. Teraz wśród naszych procesów znajduje się również frezowanie oraz przeciąganie. W 2016 roku uruchomiliśmy proces hartowania indukcyjnego, a dwa lata później proces hartowania w piecach komorowych. Od niespełna dwóch lat funkcjonuje u nas akredytowane laboratorium czystości technicznej. W ostatnim czasie inwestujemy również w różne automatyzacje służące do montażu i kontroli niewielkich komponentów.

Jak wygląda obecnie rynek i konkurencja w usługach precyzyjnej obróbki metali? Czy istnieją jakieś przewagi konkurencyjne wyróżniające Państwa firmę na tle innych podmiotów?

Rynek jest aktualnie bardzo niepewny i wymaga wielkiej elastyczności od przedsiębiorców. Na tle konkurencji wyróżnia nas krótki czas dostawy nowego produktu oraz szybko wprowadzane zmiany w bieżących już procesach produkcyjnych zgodnie z wymaganiami klienta. Ciągłe dążenie do poprawy efektywności produkcji pozwala nam na oferowanie klientom konkurencyjnych cen, co przekłada się na nowe zamówienia klientów. Kładziemy wielki nacisk na naszą jakość. Naszą dewizą jest „precyzja w perfekcji”.

Do jakich firm i branż w szczególności kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni klienci?

Naszymi głównymi klientami są firmy z branży automotive, ale również z sektora elektronarzędziowego. Nasi klienci to wiodący dostawcy rozwiązań i technologii systemowych dla branży motoryzacyjnej, elektronarzędziowej, elektromobilności, jak i budowy maszyn. Nasze produkty są montowane m.in. w samochodach: BMW, Mercedes, Volvo, Ford, VW, Audi, Porsche a także McLaren i Ferrari.

Grupa Berger oferuje kompleksowe, innowacyjne rozwiązania dobierane indywidualnie dla danego klienta i zamówienia. Czy mógłby Pan opowiedzieć o możliwościach technologicznych firmy?

Do obróbki metali wykorzystujemy maszyny jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe maszyny sterowane krzywkowo lub CNC, które dobierane są do produkcji, przy uwzględnieniu geometrii, wielkości oraz wielkości partii produkcyjnej elementu. Jako grupa dysponujemy parkiem maszynowym liczącym 1000 maszyn, służących do wykonywania różnych procesów obróbki metali, na całym świecie. Dzięki temu możemy zaspokajać różne potrzeby naszych klientów. W naszej ofercie znajdują się także procesy nanoprecyzji, w których obrabiamy maleńkie elementy o średnicy poniżej 0,5 mm. Rozwijamy również innowacyjną technologię precyzyjnej obróbki elektrochemicznej (PECM) dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczać naszym klientom rozwiązania niedostępne dla standardowej obróbki skrawaniem. Jesteśmy również międzynarodowym dostawcą usług w zakresie obróbki cieplnej dostosowanej do potrzeb klienta. Nie tylko hartujemy części, które sami wyprodukowaliśmy, ale również działamy jako hartownia kontraktowa. Obrabiamy stal do nawęglania, do ulepszania cieplnego, łożyskową, sprężynową, narzędziową, nierdzewną, jak i stopy aluminium.

W jakim obszarze szeroko rozumianego rynku obróbki metali widzi Pan potencjał na dalszy rozwój?

Dalszy nasz rozwój widzimy w procesach toczenia, szlifowania, frezowania, a także obróbki cieplnej, zarówno w piecach komorowych jak i hartowania indukcyjnego oraz późniejszej obróbki już ulepszonych cieplnie elementów takich jak np. toczenie na twardo. Dobrze znajdujemy się w złożonych z kilku etapów procesach produkcyjnych, w których powstają bardzo wymagające wyroby.

Czy zakład w Kędzierzynie Koźlu wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska?

Aby móc szybko reagować na zmiany, posiadamy zintegrowany system zarzadzania produkcją, który pozwala nam w czasie rzeczywistym obserwować to co aktualnie dzieje się na hali produkcyjnej a także pozwala skutecznie planować produkcję. Poprzez inwestycje w automatyzacje oraz nowoczesny park maszynowy jak najbardziej wpisujemy się w trend Przemysłu 4.0. Dodatkowo w wielu miejscach w firmie udało nam się już całkowicie wyeliminować papierową dokumentację na rzecz cyfrowych odpowiedników. W celu osiągnięcia optymalnej doskonałości operacyjnej korzystamy z narzędzi Lean – Six Sigma, dzięki czemu stale ulepszamy nasze procesy.

A. Berger Polska konsekwentnie umacnia swoją czołową pozycję producenta części precyzyjnych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Naszym strategicznym potencjałem jest nasza kadra pracowników, którzy są profesjonalistami w tym co robią. To oni swoją wiedzą i pracą zapewniają utrzymanie najwyższych wymagań jakościowych, a jako dostawca komponentów do motoryzacji, musimy być ich gwarantem. Wysokie znaczenie mają dla nas zadowolenie naszych pracowników, klientów, a także dbałość o przestrzeganie przepisów prawa oraz o środowisko naturalne.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy A. Berger Polska?

Zatrudniamy obecnie 360 osób plus dodatkowo 30 uczniów w formie praktycznej nauki zawodu, którzy edukację pobierają w szkole branżowej, w zawodzie operatora obrabiarek skrawających. W naszym zespole w Polsce pracują osoby, które aktywnie podejmują działania usprawniające nasze procesy. Wierzymy, że najwięcej wiedzy na temat naszej produkcji mają nasi operatorzy i to ich zaangażowanie w ciągłe doskonalenie prowadzi nas do sukcesu zapewniając obustronne korzyści. Nasi pracownicy to prawdziwi specjaliści w zakresie obróbki skrawaniem, obróbki cieplnej, a także kontroli jakości. Bez nich uzyskanie innowacyjnych procesów, wysokiej jakości i utrzymanie ciągłego postępu technologicznego nie byłoby możliwe. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się uruchomić tzw. „szkołę przyzakładową”. Corocznie rozpoczyna u nas praktykę 10 uczniów klasy pierwszej szkoły branżowej, którzy po jej ukończeniu są wykwalifikowanymi operatorami maszyn do obróbki skrawaniem, którzy w większości znajdują zatrudnienie w naszej firmie.

Oprócz działalności biznesowej równie ważna jest aktywność w zakresie employer brandingu. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Naszym pracownikom oprócz stabilnego zatrudnienia, które staramy się utrzymać, czy koniunktura nam dopisuje, czy też nie, oferujemy szeroki pakiet benefitów pracowniczych. Dla każdego znajdzie się coś, co mu się spodoba. Mówię tu o benefitach od ubezpieczeń zdrowotnych poczynając, poprzez karty sportowe, owocowe dni tygodnia, na dofinansowaniu pasji pracowników kończąc. Bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć naszym pracownikom bezpieczne i przyjazne środowisko pracy. Jesteśmy otwarci na sugestie załogi dotyczące poprawy, czy też zmian w benefitach, organizacji pracy, itp. Jednym z bardzo istotnych dla nas benefitów jest dostępność szkoleń dla wszystkich zatrudnionych osób, nie tylko tych zawodowych, ale również np. językowych. Rozwój umiejętności naszych pracowników jest kluczem do sukcesu firmy.

A. Berger Polska to ciągle dynamicznie rozwijająca się firma, która ciągle poszerza swoje możliwości produkcyjne. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat? Czy planujecie w najbliższym czasie nowe modernizacje?

Na przestrzeni ostatnich lat zainwestowaliśmy w kolejną halę produkcyjną, w której ulokowaliśmy wcześniej już wspomniane procesy obróbki cieplnej: hartowania indukcyjnego oraz w piecach komorowych. W tym samym czasie poszerzyliśmy naszą ofertę również o proces przeciągania, który stosuje się do obróbki otworów o rozmaitych kształtach, jak i powierzchni zewnętrznych. Proces pozwala na uzyskanie bardzo dużych dokładności i gładkości obrabianych powierzchni. Zakupiliśmy również rzadko spotykane wielowrzecionowe maszyny o możliwości obrabiania prętów do 67mm średnicy. Wciąż rozwijamy nasz park maszynowy między innymi o kolejne szlifierki numeryczne, które gwarantują utrzymanie tolerancji rzędu 0,004mm na wymiarach średnicy zewnętrznej oraz walcowości średnicy w tolerancji 0,003mm. Systematycznie też odmładzamy nasz park maszynowy, wymieniając najstarsze maszyny, na najnowocześniejsze obrabiarki dostępne na rynku. Nasi konstruktorzy bezustannie pracują nad automatyzacją linii produkcyjnych, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Takie roboty wyręczają naszych pracowników od monotonnych czynności. Stosujemy manipulatory w celu zwiększenia efektywności produkcji oraz systemy wizyjne w celu potwierdzania zgodności wyrobów.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Cenimy wszystkich naszych dostawców. Wszyscy posiadają certyfikaty jakościowe i należą do światowych czołówek w poszczególnych branżach.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Staramy się aktywnie wspierać lokalną społeczność. Dotujemy okoliczne przedszkola i szkoły. Wspieramy szkółki piłkarskie, pływackie i inne drużyny sportowe. W zeszłym roku w sposób szczególny wsparliśmy szkołę oraz przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych psychoruchowo.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Posiadamy trzy certyfikaty, na których opiera się nasza działalność: ISO 9001:2015, IATF 16949:2016, a także ISO 14001:2015. Ponadto uzyskaliśmy akredytację naszego laboratorium czystości technicznej zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Należymy do Business Centre Clubu i we wrześniu 2021 otrzymaliśmy prestiżową nagrodę „Ambasador Polskiej Gospodarki” w kategorii „Najwyższa Jakość”.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Największym wyzwaniem jest dla nas aktualnie dostosowanie się trendu, jakim jest elektromobilność. Aby móc dalej pewnie funkcjonować na rynku, musimy zwiększyć ilość odbiorców naszych produktów, którzy działają w branży elektromobilności, tzn. producentów samochodów elektrycznych, rowerów elektrycznych, itp.

A. Berger Polska działa z dużymi sukcesami nieprzerwanie od 2000 roku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć firmy są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni przede wszystkim z naszego zespołu, dzięki któremu dziś znajdujemy się w tak dobrej sytuacji. Gdyby nie nasi pracownicy, osiągnięcie takiego sukcesu nie byłoby możliwe. Powodem do dumy jest również stabilność biznesu jaką osiągnęliśmy, a także to, że w burzliwym świecie VUCA jesteśmy w stanie wciąż dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych. Jest to możliwe dzięki ciągłemu automatyzowaniu i doskonaleniu procesów produkcyjnych, ich dywersyfikacji oraz wdrażaniu nowinek technologicznych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble