magazine top

MANEX Sp. z o.o. jest renomowanym producentem kabli i przewodów, z szerokim zakresem kompetencji w przetwórstwie miedzi. Od 1987 roku, kiedy został otwarty pierwszy zakład produkcyjny, firma sukcesywnie rozszerzała swoją działalność. Siedziba firmy znajduje się w Krakowie, a produkcja odbywa się w Skawinie. Dzięki bogatemu katalogowi produktów, który obejmuje ponad 1500 pozycji, firma jest czołowym graczem na rynku przemysłu kablowego. W celu zapewnienia najwyższego standardu jakości swoich produktów, MANEX uruchomiła własne laboratorium kontrolno-pomiarowe, co pozwala spełnić międzynarodowe standardy i przepisy dotyczące jakości produkcji, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Firma nieustannie dąży do doskonałości, angażując się w technologiczne i inwestycyjne projekty. Dzięki swojemu doświadczeniu oraz szerokim kompetencjom z powodzeniem wdraża kolejne produkty do swojej oferty, realizując ekspansję oraz zaspokajając potrzeby rynku wspólnie z innymi producentami na całym świecie.

Mamy przyjemność przedstawić wywiad z Maciejem Kowalczykiem oraz Markiem Nowakiem odpowiedzialnymi za procesy handlowe spółki. Rozmawiamy o historii firmy, aktualnych możliwościach produkcyjnych, wdrożonych innowacjach, kierunkach rozwoju oraz wyzwaniach, jakie przyniosły ostatnie lata.

MANEX, będąc firmą z ponad 35-letnim doświadczeniem w przemyśle kablowym jest jednym z liderów w swojej branży. Czy mogliby Państwo podzielić się informacjami o kluczowych wydarzeniach w historii firmy, które były katalizatorami dla osiągnięcia obecnej pozycji na rynku?

Firma MANEX została założona w 1987 roku. Zarząd spółki związany jest od lat 70-tych XX wieku z przemysłem kablowym. Firma rozpoczęła swoją działalność z jednym zakładem produkcyjnym, bazującym na jednej linii wytłaczarkowej własnej konstrukcji. Druga linia wytłaczarkowa została uruchomiona w 1991 roku. W tym okresie głównym produktem firmy były przewody dla budownictwa. W latach 1992-2005 nastąpiła rozbudowa zakładu w Jaworznie. W 1997 roku MANEX zakupiła działkę przemysłową o powierzchni ponad 1 ha wraz z dwoma budynkami o łącznej powierzchni 2700 m2. W ramach dalszego rozwoju, mającego na celu zwiększenie i dywersyfikację produkcji, w 2014 roku MANEX zainwestowała w nowe zaplecze produkcyjno-biurowe. W celu centralizacji procesów produkcyjnych, w 2019 roku przeniesiono do Skawiny wszystkie zasoby z Zakładu Produkcyjnego w Jaworznie.

Przedsiębiorstwo MANEX jest renomowanym producentem kabli i przewodów elektrycznych dla różnych sektorów przemysłu. Czy mogliby Państwo opowiedzieć więcej o obecnej ofercie firmy?

Aktualna oferta firmy jest bardzo obszerna i systematycznie rozbudowywana. Firma produkuje kilkaset typów kabli i przewodów w szerokiej gamie kolorystycznej, z izolacjami z tworzyw takich jak PVC, PE, PP, TPE, TPU, TPV, HFFR. Wykonujemy przewody według norm polskich i międzynarodowych. Co nas wyróżnia na tle konkurencji, to wprowadzanie do produkcji seryjnej nowych, niestandardowych wyrobów wg indywidualnych wymagań oraz uzgodnień z naszymi klientami. Ponadto, świadczymy również szeroki zakres usług z zakresu przetwórstwa miedzi. Nasz asortyment obejmuje żyły miedziane oraz cynowane, jedno- oraz wielodrutowe klasy 1, 2, 5 oraz 6, zgodne z europejskimi standardami, ale również z amerykańskim standardem (AWG). Kompleksowość procesów produkcyjnych pozwala firmie precyzyjnie oraz pełnowymiarowo odpowiadać na nietypowe wyzwania stawiane przez rynek.

Jakie sektory przemysłu są najczęstszymi odbiorcami waszych produktów? Kim są Państwa główni klienci?

Produkty naszej firmy można spotkać w bardzo wielu sektorach przemysłu. Największą część naszych odbiorców stanowi przemysł przetwórczy. Głównie obsługujemy producentów wiązek elektrycznych oraz komponentów do maszyn. MANEX dostarcza wyroby do przedsiębiorstw związanych z motoryzacją oraz szeroko pojmowanym transportem specjalistycznym - drogowym, morskim, a także powietrznym. Nasze produkty można znaleźć również w sprzęcie gospodarstwa domowego, budownictwie, a nawet przemyśle zbrojeniowym czy kosmicznym. Firma MANEX dostarcza kable i przewody również do hurtowni jak i klientów detalicznych.

Na jakich rynkach zagranicznych jest obecna firma MANEX i jak przedstawiają się plany dotyczące ewentualnej dalszej ekspansji?

Firma MANEX z powodzeniem dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie. Głównym rynkiem eksportowym są kraje europejskie, w tym Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Turcja, Serbia, Litwa, ale mamy również zadowolonych odbiorców w USA, Australii, Meksyku czy Chinach. Obecnie, w odpowiedzi na wyzwania związane z przerwanymi łańcuchami dostaw oraz dynamicznie zmieniającymi się warunkami geopolitycznymi, skupiamy się na rozwijaniu eksportu głównie w Europie. Oczywiście, nie przeszkadza nam to w zaopatrywaniu klientów na całym świecie.

Co wyróżnia firmę MANEX spośród innych działających w podobnej branży? W czym upatrują Państwo źródeł sukcesu przedsiębiorstwa?

Produkty MANEX cieszą się dużym uznaniem wśród klientów dzięki ich wysokiej jakości, szybkiej i terminowej realizacji zamówień, a także spełnianiu wysokich, specyficznych, niestandardowych wymagań naszych klientów, a tym samym ich odbiorców. Duża elastyczność w działaniu pozwala naszej firmie realizować zadania, które często są nieosiągalne dla innych producentów.

MANEX to nowoczesna firma z bardzo bogatym zapleczem produkcyjnym. Czy mogliby Państwo opowiedzieć szerzej o możliwościach produkcyjnych przedsiębiorstwa?

Posiadamy wysoko wyspecjalizowany oraz zautomatyzowany park maszynowy, zarówno w procesach ciągarniczych jak i wytłaczania, co pozwala nam realizować zamówienia klientów zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Nasze maszyny zostały wyprodukowane i dostarczone przez najlepsze firmy na rynku, a część zaplecza maszynowego stworzyliśmy we własnym zakresie. Aktualnie jedno- i wielodrutowe linie ciągarnicze mają zdolności produkcyjne na poziomie 600 ton wyrobów gołych Cu na miesiąc w bardzo szerokim asortymencie. Z kolei nasze linie kablowe są w stanie wyprodukować nawet 2000 km kabli na dobę z prędkościami liniowymi do 2 km na minutę. Dodatkowo, zastosowane w liniach produkcyjnych najnowocześniejsze urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalają na weryfikację 100% produkowanych wyrobów pod kątem potencjalnych wad.

Firma MANEX jest znana z nowatorskich rozwiązań i technologii. Czy mogliby Państwo podzielić się z nami informacjami o najnowszych innowacjach wdrożonych przez przedsiębiorstwo?

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, wdrożyliśmy produkcję przewodów ultra elastycznych spełniających coraz wyższe wymagania. Wiedza, doświadczony zespół, nowoczesne zaplecze techniczno-produkcyjne i stała współpraca z ośrodkami naukowymi sprawiają, że jesteśmy w stanie opracować innowacyjny wyrób, który spełni nietypowe wymagania klienta. Charakterystyczne dla takich produktów jest wysoki stopień skomplikowania, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i materiałowym. Są to tak zwane produkty „szyte na miarę”.

Wysoko wykwalifikowany personel to kluczowy składnik sukcesu MANEX. Ile osób jest obecnie zatrudnionych w przedsiębiorstwie? Jak dbacie o rozwój i motywację pracowników?

W MANEX wyznajemy zasadę, że największym kapitałem, bez którego osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe, są pracownicy. To oni budują siłę oraz wartość organizacji. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie blisko 100 wysoko wykwalifikowanych osób. Większość personelu pracuje w firmie od wielu lat, co pokazuje, że oczekiwania pracowników są zaspokajane. Zarówno możliwość ciągłego podnoszenia kwalifikacji, jak i odpowiedni system motywacyjny zwiększa potencjał zawodowy naszych pracowników, co w rezultacie umożliwia poprawę wyników obecnych i lepszą realizację kolejnych zadań. Skutkuje to osiąganiem przez firmę kolejnych sukcesów.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Nasza firma współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi producentami, którzy są w stanie dostarczać produkty najwyższej jakości. Dobieramy tylko kompetentnych, wcześniej sprawdzonych i zakwalifikowanych kontrahentów, którzy są w pełni przygotowani, aby spełnić nasze wymagania bez tworzenia zbędnego ryzyka. Wnikliwa analiza, kontrola, a przede wszystkim relacje z naszymi partnerami biznesowymi, pozwalają nam na ciągłe doskonalenie i odpowiedzialne zabezpieczenie łańcucha dostaw.

Jakie działania podejmujecie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu? Jak wygląda Państwa zaangażowanie w lokalną społeczność i działalność pozabranżową?

Podejmujemy działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu poprzez aktywną budowę lojalności i ciągłe podnoszenie kultury organizacyjnej firmy, a także utrzymywanie pozytywnych relacji ze społecznością i władzami lokalnymi. Stosujemy przejrzyste praktyki biznesowe oparte na szacunku i odpowiedzialności, będąc świadomi nie tylko praw, ale i obowiązków względem społeczeństwa. Prowadzimy ciągłą modernizację parku maszynowego, podnosimy wydajność produkcji, poprawiamy jakość produktów, ograniczamy koszty i wpływ na środowisko. Nasza firma posiada instalację analizatorów mocy poszczególnych maszyn oraz uruchomiła instalację umożliwiającą odzysk ciepła wytwarzanego przez maszyny. Mając na uwadze konieczność działań proekologicznych, dbamy o ciągłą optymalizację procesów oraz poprawę naszych produktów. Badamy i wdrażamy nowe materiały, które znacznie pomagają w redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Aktualnie wiele różnych „czynników zewnętrznych” negatywnie wpływa na prowadzoną działalność gospodarczą. Jak radzicie sobie z przeciwnościami, które co chwila uderzają w przedsiębiorstwa?

Zarówno pandemia COVID-19, jak i konflikt na naszej wschodniej granicy niewątpliwie wpłynęły na nasze życie i realia, które kształtują zasady funkcjonowania. Obecnie stajemy przed wyzwaniami, które często są dla nas trudnym doświadczeniem. Wojna na wschodzie, destabilizacja gospodarcza oraz pogłębiający się deficyt materiałów dostępnych na rynku doprowadziły do przerwania łańcuchów dostaw w wielu sektorach przemysłu na całym świecie. MANEX od wielu lat prowadzi politykę gospodarczo-magazynową, stawiając na pierwszym miejscu naszych klientów. Dzięki temu, mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, udało nam się zachować ciągłość dostaw dla wszystkich naszych odbiorców. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że wzajemne zrozumienie oraz stabilność w relacjach z naszymi dostawcami w kluczowych momentach pozwoliły nam sprostać wyzwaniu i utrzymać w pełni zabezpieczony łańcuch dostaw.

Jakie przedstawiają się plany firmy i kierunki rozwoju na kolejne miesiące, lata?

MANEX będzie niezmiennie realizować strategię zrównoważonego rozwoju, zarówno ekologicznego, jak i społecznego. Nadszedł czas na odpowiedzialne decyzje, które pozwolą osiągnąć cele krótko- i długoterminowe, skupiając się głównie na wykorzystaniu energii, redukcji emisji gazów cieplarnianych, minimalizacji odpadów technologicznych oraz pełnej kontroli i identyfikowalności źródła materiałów, z zachowaniem odpowiednich zasad etyki biznesowej. Firma planuje kontynuować rozbudowę zasobów magazynowo-produkcyjnych oraz modernizować park maszynowy w celu dostosowania się do potrzeb i wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku globalnego.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne