magazine top

Od 1990 roku Aco Sp. z o.o. Sp. Komandytowa jest jednym z czołowych dostawców technologii dla sektora domowego i budownictwa wielorodzinnego w Polsce. Początkowo specjalizując się w usługach instalacyjnych i konserwatorskich, firma ewoluowała, stając się producentem innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyfrowych systemów domofonowych i wideodomofonowych. Z siedzibą w Suchym Lesie, Aco prowadzi cały proces tworzenia produktu — od projektowania, poprzez realizację, aż do zapakowania końcowego wyrobu. Firma jest obecna w 23 krajach i oferuje różnorodne linie produktów, które są dostosowane zarówno do budownictwa wielorodzinnego, jak i jednorodzinnego. Dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji i doskonałości, Aco stale rośnie, oferując produkty, które są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

W dzisiejszych czasach branża domofonów nie ogranicza się jedynie do prostej komunikacji drzwiowej. Stała innowacyjność, zaawansowane technologie i głębokie zrozumienie potrzeb klienta są kluczem do sukcesu w tej dziedzinie. Aby zrozumieć, jak jedna z czołowych firm w Polsce kształtuje tę przyszłość, rozmawialiśmy z Michałem Śliwińskim, Wiceprezesem Zarządu i Dyrektorem Zarządzającym firmy Aco. W tej rozmowie Pan Śliwiński dzieli się wglądami w strategię firmy, jej dążenia do doskonałości produktowej i zaangażowanie w społeczność lokalną.

Czy mógłby Pan opowiedzieć jak wyglądały pierwsze lata działalności firmy i jakie strategiczne decyzje miały kluczowy wpływ na obecny kształt Aco?

W początkowych latach działalności skupialiśmy się głównie na usługach instalacyjnych i konserwatorskich. Lata 90-te charakteryzowały się brakiem towaru na rynku przy jednoczesnym ogromnym zainteresowaniu ze strony klientów. Wobec tego założyciel firmy, niezwykle mądry i utalentowany człowiek nie tylko w dziedzinie elektroniki, postanowił zbudować pierwszy własny domofon i skierować działalność firmy w stronę produkcji. To strategiczne posunięcie przyczyniło się do naszej obecnej, czołowej pozycji na rynku nowoczesnych systemów domofonowych i wideodomofonowych.

Jakie linie produktów oferuje obecnie Aco i co sprawia, że są one innowacyjne oraz różnią się od konkurencyjnych propozycji?

Najbardziej rozpoznawalna wśród naszych serii to CDN, która przez lata stała się synonimem niezawodności i zaufania wśród naszych klientów. Jednak nie spoczywamy na laurach. Inspiro to nowoczesna i elegancka seria, stworzona z myślą o wymaganiach współczesnego budownictwa wielomieszkaniowego. Z kolei dla tych, którzy szukają rozwiązań do budynków jednorodzinnych czy mniejszych inwestycji, stworzyliśmy serie COMO-PRO i Familio. Ale to, co naprawdę wyróżnia nas na rynku, to uwzględnienie potrzeb wszystkich użytkowników. Nasze domofony nie są tylko praktyczne – są też wszechstronne. Oferujemy modele z klawiaturami wyposażonymi w alfabet Braille’a, kompatybilność ze wszelkimi aparatami słuchowymi i sygnalizacją optyczną, dbając o dostępność i wygodę dla osób z różnymi potrzebami.

Postęp technologiczny stanowi kluczową część strategii Aco. Jakie działania badawczo-rozwojowe podejmujecie w firmie? Jakie najważniejsze innowacje wyróżniają Was na rynku?

Dział Badań i Rozwoju w firmie Aco pełni niezwykle ważną rolę, o której mógłbym długo opowiadać. Skupiamy się nie tylko na aspektach technologicznych. Na przykład, obecnie dużą uwagę przywiązujemy do kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki czemu możemy pochwalić się posiadaniem nowoczesnego laboratorium. Jest nam również niezmiernie bliska idea zielonej energii. Dążymy do tego, by nasze produkty były energooszczędne, co dotyczy zarówno nowych projektów, jak i modernizacji starszych urządzeń. Jednym z naszych najnowszych osiągnięć jest acoGO! – urządzenie (smartdomofon), które przekształca tradycyjny kabel domofonowy w łącze internetowe. Dzięki niemu mieszkańcy mogą odbierać połączenia z domofonu bezpośrednio na swoje smartfony, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Nie możemy też zapomnieć o designie naszych produktów. Stawiamy na estetykę, która komplementuje architekturę budynków, ale również dbamy o funkcjonalność. Nasze produkty są łatwe w czyszczeniu, co okazało się szczególnie ważne w czasach pandemii, gdy dezynfekcja stała się priorytetem.

W jakich typach budownictwa znajdują zastosowanie produkty Aco? Czy mógłby Pan wymienić główne grupy klientów?

Nasze produkty dedykowane są zarówno dla budownictwa wielorodzinnego, jak i jednorodzinnego. Do najbardziej zaangażowanych w współpracę z nami grup należą firmy instalacyjne. To one, ceniąc nasze rozwiązania i darząc nas zaufaniem, wybierają domofony Aco do montażu w obiektach swoich klientów.

Jak ważna jest dla Państwa współpraca na arenie międzynarodowej?

Od lat aktywnie rozwijamy działalność eksportową, która nie ogranicza się jedynie do krajów Unii Europejskiej. Największe rynki zagraniczne, na które dostarczamy nasze produkty, to Wielka Brytania, Niemcy, Malta oraz Grecja. Jednak nie zamykamy się na inne regiony – coraz bardziej aktywizujemy się na rynkach afrykańskich.

Jakie są obecne możliwości produkcyjne firmy? Czy mógłby Pan podzielić się informacjami o najnowszych inwestycjach w infrastrukturę?

Kluczem do naszej działalności jest samodzielna produkcja. Od etapu koncepcji, poprzez projektowanie, aż do finalnego produktu - wszystko dzieje się pod naszym dachem. Posiadamy nowoczesną narzędziownię z zaawansowanymi maszynami CNC, urządzeniami do obróbki blach oraz wtryskarnią. Dodatkowo dysponujemy linią SMD do montażu elektroniki. Nasze inwestycje w technologię trwają nieustannie – nie ma miejsca na stagnację w naszej branży. Aczkolwiek, najważniejszym składnikiem naszych możliwości produkcyjnych są ludzie – specjaliści obsługujący maszyny oraz zespół odpowiedzialny za montaż końcowy.

Jakie procedury i metody kontroli jakości są stosowane w fabryce Aco, aby zapewnić najwyższy standard produktów?

Najwyższy standard jakości jest dla nas priorytetem. Wszystkie nasze produkty podlegają rygorystycznym kontrolom na każdym etapie produkcji. Wykorzystujemy do tego specjalistyczne testery oraz zaawansowane procedury testowania. Niezmiernie ważną rolę w tym procesie pełnią dedykowane osoby z Działu Kontroli Jakości, które gwarantują, że każde urządzenie opuszczające naszą fabrykę spełnia najwyższe wymagania.

Zasoby ludzkie są kluczowym elementem sukcesu firmy. Jak wygląda struktura zatrudnienia w Aco? Jakie role są najważniejsze dla rozwoju przedsiębiorstwa?

Nasz zespół to serce Aco. Każdy pracownik jest tu niezastąpiony i ma swoją ważną rolę do spełnienia. Od Działu Produkcji, przez Działy Badań i Rozwoju, Produktu, Serwisu, Kontroli Jakości, aż po Magazyn, Zakupy czy Zarządzanie Projektami - wszyscy pracują ramię w ramię dla sukcesu naszej marki. Dział Sprzedaży, Biuro Obsługi Klienta i Wsparcie Techniczne dbają o naszych klientów, zapewniając im pełną obsługę na każdym etapie współpracy. Nie możemy również zapomnieć o wsparciu, jakie dostarczają nam Działy Finansowy, Księgowość oraz Marketing i Kadry. Każda osoba w Aco przyczynia się do naszej misji i jest kluczem do naszego sukcesu.

Wysoka jakość wytwarzanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako kluczowi partnerzy?

Przy tak dużej organizacji i tak dużym cyklu produkcyjnym nie da się funkcjonować bez kluczowych, zaufanych partnerów. Współpracujemy z wieloma firmami specjalizującymi się w różnych dziedzinach – od dostarczania surowców po logistykę. Chociaż nie chciałbym nikogo pomijać, muszę przyznać, że lata doświadczeń nauczyły nas, z kim warto tworzyć trwałe relacje. Stabilność tych relacji świadczy o tym, że rzadko kiedy dochodzi do konieczności zmiany partnera czy jakichkolwiek niezgodności.

W jaki sposób firma Aco angażuje się w lokalną społeczność i jakie inicjatywy CSR są dla Was ważne?

Działania CSR podzieliliśmy na wewnętrzne i zewnętrzne. W obszarze wewnętrznym od lat kładziemy nacisk na profilaktykę nowotworową wśród naszych pracowników. Na przykład w tym roku, wspierając akcje Różowy Październik i Movember, organizowaliśmy warsztaty oraz darmowe badania diagnostyczne na terenie firmy. W zakresie działań zewnętrznych każdego roku opracowujemy kalendarz inicjatyw społecznych. Zachęcamy też naszych pracowników do proponowania organizacji, które warto wesprzeć, a następnie wspólnie wybieramy te najbardziej wartościowe.

Czy firma Aco zdobyła jakieś istotne nagrody czy wyróżnienia potwierdzające jej kompetencje i jakość produktów?

Odpowiem, może trochę wymijająco, ale szczerze – nie walczymy szczególnie o wyróżnienia, a naszą najlepszą nagrodą są nasi klienci, którzy doceniają nasze produkty i chcą z nich korzystać. Choć nie skupiamy się na zdobywaniu wyróżnień, doceniamy, gdy nasza praca jest zauważana.

Czy mógłby Pan powiedzieć, jakie są plany firmy na przyszłość? Czy istnieją konkretne cele, które planujecie osiągnąć w nadchodzących latach?

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku, nasza firma ciągle dostosowuje się do nowych wyzwań i możliwości. Nie brakuje nam pomysłów, a dzięki nieustannym innowacjom nie tylko podążamy za trendami, ale często sami je wyznaczamy. Jako dowód naszej innowacyjności może posłużyć produkt acoGO!, który stworzyliśmy z myślą o zwiększaniu komfortu użytkowników. Cele, które stawiamy przed sobą na przyszłość, są starannie analizowane. Wspólnie z naszym zespołem określamy kierunki działań, a każdy wyznaczony cel zamieniamy w konkretny projekt produktowy, wspierający rozwój naszej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble