magazine top

Wiele firm z dumą wypowiada się o swoim długoletnim doświadczeniu w danej branży, jednak nieliczne przedsiębiorstwa mogą poszczycić się ponad 100-letnią obecnością na gospodarczej mapie Polski. Tym bardziej warto poznać historię jednego z nich. Nieprzerwanie, od 124 lat Fabryka Urządzeń Dźwigowych S.A. produkuje sprzęty dla wielu gałęzi przemysłu i handlu. Dzięki własnej bazie produkcyjnej, posiadaniu swojego biura konstrukcyjnego, firma oferuje bardzo szeroki wachlarz usług i produktów oraz udziela profesjonalnego doradztwa i serwisu, przygotowuje ekspertyzy oraz proponuje szkolenia dla operatorów. FUD jest uznanym producentem m.in. suwnic, żurawi zarówno na lokalnym, jak i globalnym rynku. Wysoka jakość, precyzja i bezpieczeństwo przez długie lata wyznaczały kierunki rozwoju tej firmy.

Wiek pełen zmian
Jeden z największych producentów w branży dźwigowej, swoją historię działalności rozpoczął w 1898 roku, kiedy to powstał zakład budowy mostów i konstrukcji stalowych pod nazwą Konstanty Rudzki i Spółka, założony przez Konstantego Rudzkiego. Fabryka specjalizowała się w konstrukcjach mostowych, wiązarach dachowych, kotłach parowych i w asortymencie odlewów żeliwnych. Końcem XIX wieku opisywana firma była trzecią, co do wielkości fabryką budowy maszyn w Królestwie Polskim. W kolejnych latach zakład wyspecjalizował się w produkcji stalowych konstrukcji mostowych. O prestiżu i wysokich umiejętnościach pracowników świadczył fakt, że przedsiębiorstwo Rudzkiego było jedynym w Cesarstwie Rosyjskim, które wykonywało tego rodzaju zamówienia. Tuż po I wojnie światowej, firma wciąż się rozwijała, wprowadzając nowy asortyment do „swojego portfolio”: turbiny wodne, radiowe wieże stalowe o wysokości ponad 100 metrów. Realizacja następnych nowatorskich urządzeń przypadła na lata 20-ste XX wieku, kiedy wykonano suwnice pomostowe o udźwigu 50 ton i rozpiętości 20 metrów dla elektrociepłowni w Łodzi. Dla powstającego portu w Gdyni zrealizowano portalowe żurawie przeładunkowe. Warto także wspomnieć o budowie pierwszego na świecie mostu drogowego spawanego na rzece Słudwia pod Łowiczem, co miało miejsce w latach 1928-1929. W kolejnej dekadzie przyszedł czas na zagraniczne zamówienia, produkty były eksportowane do Meksyku, Chin i do państw Dalekiego Wschodu. Po zakończeniu II wojny światowej podmiot zyskał nową nazwę – Fabryka Urządzeń Dźwigowych Przedsiębiorstwo Państwowe. W okresie przeobrażeń ustrojowych doszło do następnej zmiany i przekształceń własnościowych. W 1995 roku powołano spółkę akcyjną dla Fabryki Urządzeń Dźwigowych. Obecnie większościowy pakiet akcji należy do polskiego inwestora finansowego.

Ogrom możliwości produkcyjnych
Suwnice i żurawie to nie jedyne produkty realizowane na co dzień w fabryce w Mińsku Mazowieckim. FUD wykonuje także np. konstrukcje stalowe, podtorza suwnic i torów wciągników, torowiska. Realizacja zamówień odbywa się kompleksowo i obejmuje: koncepcję, projekt, budowę, montaż. W zakładzie powstają suwnice o różnych parametrach: jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, bramowe, półbramowe oraz zgodne z indywidualnym zapotrzebowaniem. Ponadto w zakładzie produkowane są konstrukcje stalowe suwnic, żurawi i offshore - wielkogabarytowe, z możliwością obróbki na maszynach, jak i ze wstępnym montażem w wysokich halach. W dostępnym asortymencie nie brakuje części zamiennych dla produktów dźwignicowych. Dla przykładu można wymienić: sprzęgła zębate, koła jezdne, przekładnie zębate, krążki linowe, hamulce, wózki kablowe, zderzaki. Przedsiębiorstwo proponuje również doskonałe i wytrzymałe wciągniki (linowe, łańcuchowe) typu FUD i innych, renomowanych producentów. Oprócz kilku rodzajów żurawi produkowane są także żurawiki warsztatowe, szczególnie przydatne do obsługi stanowisk pracy związanych z montażem czy magazynem. Fabryka wykonuje żurawiki słupowe, naścienne, suwnice konsolowe oraz torowiska. Tak szeroki wachlarz produktowy jest możliwy, dzięki funkcjonowaniu własnego Biura Projektowego w skład, którego wchodzi liczny zespół konstruktorów. Ich doświadczenie oraz nowoczesne technologie pozwalają na przygotowanie i produkcję typowych i nietypowych urządzeń dźwigowych dla polskich i zagranicznych zleceniodawców. Zarządzający FUD mogą pochwalić się jedną z najlepiej przystosowanych do konstrukcji urządzeń dźwigowych hal produkcyjnych w Polsce. Ogromne pomieszczenia pozwalają na realizację zleceń, ich próbny montaż z zachowaniem najwyższej jakości konstrukcji. Przez lata działalności, firma opracowała szereg własnych technologii i rozwiązań produkcyjnych, które gwarantują niezawodność i trwałość produktów. Bogate doświadczenie zespołu także przekłada się na wysoką jakość współpracy z każdym klientem. Wśród partnerów i poddostawców nie brakuje renomowanych firm i ośrodków naukowych o zasięgu światowym specjalizujących się w kwestiach związanych z doborem materiałów czy automatyką. Biuro projektowe współpracuje z uczelniami technicznymi, co pozytywnie wpływa na edukację przyszłych inżynierów w branży dźwignicowej w naszym kraju. Szeroki asortyment wyrobów trafia do podmiotów z branż hutniczej, przemysłowej, budowlanej i górniczej nie tylko w Polsce, ale także na Słowację, Łotwę, Litwę, do Niemiec, Austrii, Francji czy Nigerii.

Profesjonalny zespół godny współpracy
Do największych atutów przedsiębiorstwa zarządzający zaliczyli wieloletnie doświadczenie, zaufanie stałych klientów oraz profesjonalną kadrę. Dzięki znajomości potrzeb rynkowych, FUD proponuje kompletny zakres usług od doradztwa przy wyborze dźwignicy po przygotowanie dokumentacji, aż po zgłoszenie do organów odpowiedzialnych za dozór techniczny. Zamawiający cenią sobie współpracę z tą firmą, gdyż istnieje możliwość kontaktu na każdym etapie realizacji projektu. Zespół pracowników tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin, m.in. personel spawalniczy z dyplomami Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (IWE) oraz uprawnieniami do wykonywania badań nieniszczących, co przekłada się na poprawne wykonanie konstrukcji spawanych o wymaganej, wysokiej jakości.

Ponad stuletnia praktyka w nowoczesnym wydaniu
Bez rozwoju i poszukiwania nowych dróg działalności trudno byłoby przetrwać na rynku gospodarczym ponad 100 lat. Dlatego należąca do Grupy FUD spółka FUD Technologies sp. z o.o. odpowiedzialna za rozwój produktów, prowadzi zaawansowane prace nad nowatorskimi rozwiązaniami dla sektora suwnic i dźwigów. Obecnie są to projekty: „SUWNICA GOLIAT” (dot. pierwszej w Polsce suwnicy bramowej o dużym udźwigu do pracy w trudnych warunkach wietrznych) oraz „SYSTEM FUD-INSPECTOR”®. Do ich realizacji wykorzystano fundusze ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dodatkowo, inwestycje FUD obejmują także park maszynowy, dzięki czemu wszystkie wyroby odznaczają się wysoką jakością. Jej gwarancją są także renomowani dostawcy, FUD do swoich najważniejszych partnerów zalicza: SEW-EURODRIVE Polska sp. z o.o., VITKOVICE STEEL (Ostrawa), Siemens sp. z o.o., TKD-Polska Sp. z o.o.

Certyfikowane usługi i produkty
Przedsiębiorstwo z Mińska Mazowieckiego ma na swoim koncie wiele sukcesów, a patrząc na plany rozwojowe spółki, kolejne już niedługo staną się rzeczywistością. Firma opracowała system inteligentnych suwnic, co stanowi przyszłość dla transportu bliskiego i wraz z rozwojem systemów informatycznych nastąpi automatyzacja procesów produkcyjnych w zakładach przemysłowych. Kolejnym krokiem ku innowacji jest rozwój technologii dźwignicowych dla intermodalnych terminali przeładunkowych, zarówno w portach morskich, jak i kolejowych stacjach przeładunkowych. – Spółka obserwuje dynamiczny rozwój transportu spowodowany głównie globalizacją rynków, co wymaga modernizacji obecnych terminali oraz budowę nowych. Chcę więc czynnie uczestniczyć w tym procesie, poprzez oferowanie swoim klientom nowoczesnych i najwyższej jakości rozwiązań – deklaruje Zbigniew Skrzypkiewicz, członek Zarządu FUD S.A. Firma posiada liczne uprawnienia instytucji dozorowych i towarzystw kwalifikacyjnych oraz certyfikaty i wyróżnienia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej – fud.com.pl

Ambitne plany
Nowe wyzwania sprawiają, że przedsiębiorstwo obecnie przechodzi przez etap reorganizacji. Jednym z jej efektów jest wyodrębnienie części kompetencji i powierzenie ich powołanym spółkom celowym. Poza główną spółką FUD S.A. działają FUD Technologies sp. z o.o. (opracowanie i wdrożenie prac badawczo-rozwojowych), FUD Service sp. z o.o. (posprzedażowe usługi serwisowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu zarządzający firmą liczą na zwiększenie skali działalności i poprawę efektywności pracy całej Grupy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble