magazine top

Blachodachówka, blacha trapezowa, rynny, parapety, ale także elementy obudowy artykułów AGD i RTV, a nawet całe taśmy produkcyjne. To wszystko produkty, których powstanie nie byłoby możliwe bez precyzyjnego gięcia blach. Ta właśnie technologia plastycznej obróbki metalu zajmuje szczególne miejsce w funkcjonowaniu przede wszystkim branży budowlanej, ale także niemal w każdej innej. Jaka obecnie metoda sprawdza się jednak najlepiej? W jaki sposób dobrać sposób gięcia blach, aby uzyskać pożądany efekt finalny? Podpowiadamy.

Gięcie CNC

Gięcie blach to wydajna, szybka i precyzyjna metoda plastycznej obróbki metalu. Polega ona na odkształcaniu materiału tak, że zmienia się jego krzywizna. A dzieje się to poprzez oddziaływanie na materiał odpowiednią siłą, w konkretny sposób. Proces gięcia zawsze składa się z trzech etapów, tj. gięcia sprężystego, plastycznego oraz dotłaczania. Wśród najpopularniejszych obecnie metod gięcia blach należą z pewnością gięcie CNC oraz postępowe krokowe.

Gięcie CNC najczęściej odbywa się za pośrednictwem pras krawędziowych ze sterowaniem komputerowym CNC. Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie i zaopatrzone w funkcję laserowego pomiaru kąta gięcia, umożliwiają osiągnięcie większej powtarzalności w zakresie wykonywanych działań (dokładnie chodzi tutaj o możliwość uzyskania powtarzalnego kąta gięcia). Ta metoda zdaje egzamin zwłaszcza w przypadku dużych serii produkcyjnych, gwarantując precyzję, powtarzalność, ale i opłacalność procesu.

Gięcie krokowe

Sprawdzonym sposobem na gięcie blachy  jest gięcie postępowe - krokowe (określane także jako krokowe, w związku z tym, że tzw. krok gięcia wykonuje się tutaj możliwie, jak najgęściej). W tym przypadku wykorzystujemy prasy krawędziowe, które pozwalają przede wszystkim uzyskać promień gięcia niemożliwy lub trudny do uzyskania na walcarkach. Jeśli zależy nam na gięciu elementów o małej średnicy, czy tez stożków, metoda ta zagwarantuje nam najwyższy stopień kontroli nad obrabianym materiałem.

Dobierz metodę do rodzaju blachy

Jakie kryterium pozwoli odpowiednio dobrać nam metodę obróbki do materiału? W przypadku gięcia blach istotne znaczenie będzie miała ich grubość oraz typ, czyli to, czy mamy do czynienia z blachą falistą, żeberkową, trapezową, ocynkowaną, czy też platerowaną. W doborze metody niemałe znaczenie będzie mieć także faktura blachy. 

Warto jednak zaznaczyć, że w zakresie technologii gięcia blach zawsze warto zdać się na doświadczonych profesjonalistów, którzy z pewnością wskażą optymalne w naszym przypadku rozwiązanie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://gieciewalcowanie.pl/.

fb button

grab my essay banner

logo jooble