magazine top

STOLLAR Systemy Okienne Godlewska Sp.j. od 2000 roku zajmuje się produkcją stolarki PVC, drewnianej oraz aluminiowej. Mająca siedzibę w Suwałkach firma nieustannie inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i park maszyn. Lata doświadczeń ze stolarką PVC pozwoliły spółce na skompletowanie załogi, która profesjonalnie produkuje, montuje i sprzedaje produkty. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 300 osób. Jakość produktów marki STOLLAR została doceniona nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, czego dowodem są liczne nagrody i certyfikaty oraz wieloletnia współpraca z licznymi kontrahentami.

Specjalnie dla BusinessPL obszernego wywiadu na temat działalności firmy udzielił pan Kasper Godlewski – Dyrektor Operacyjny w STOLLAR Systemy Okienne Godlewska Sp.j.

Czy mógłby Pan przedstawić początki przedsiębiorstwa STOLLAR Systemy Okienne Godlewska Sp.j.?

Początki naszej firmy sięgają 2000 roku. Wówczas nikt nie spodziewał się, że z małego zakładu stolarskiego powstanie firma, będąca aktualnie jednym z liderów branży okiennej na rynku europejskim. Co więcej, w przeciągu kilku pierwszych lat działalności, zostaliśmy odznaczeni wieloma wyróżnieniami za swój szybki rozwój. Mogę tutaj wymienić m.in. nagrody – “Wehikuł czasu”, “Gazele Biznesu”, czy nagrodę miesięcznika Forbes.

Czy mógłby Pan omówić aktualny przedmiot działalności przedsiębiorstwa?

Specjalizujemy się w produkcji najwyższej jakości okien i drzwi z PCV, drewna i aluminium. Jednak w naszej ofercie znaleźć można również rolety, klamki, pochwyty, czy parapety.

Do jakich grup odbiorców kierujecie swoją ofertę? Kim są Państwa główni Klienci?

Swoją szeroką ofertę kierujemy do Klientów biznesowych jak i indywidualnych. Zdecydowaną większość stanowi pierwsza z wspomnianych grup, w której prym wiodą kraje bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa, Estonia. Jesteśmy również jednym z pierwszych wyborów Klientów z Czech, Węgier, czy Słowacji. Od niedawna stawiamy również na rozwój sieci detalicznej, otwierając nowe firmowe punkty sprzedaży na terenie Polski.

Co wyróżnia firmę STOLLAR spośród innych działających w tej samej branży? Gdzie widzicie swoją przewagą nad konkurencją?

Z pewnością naszym dużym atutem jest wyspecjalizowana załoga, która przekłada się na wysoką jakość naszych wyrobów. Zwróćmy uwagę, że znaczna większość naszych Pracowników (z produkcji, obsługi Klienta, czy działu projektowego) działa w branży stolarki okiennej od naprawdę wielu lat. Dla przykładu, w głównej siedzibie w Suwałkach (drugą halę produkcyjną mamy w Olecku) pracuje dokładnie 245 Pracowników i 75 z nich jest zatrudnionych w naszej firmie od minimum 10 lat. Sprawia to, że jesteśmy pewni podejmowanych przez nas decyzji, popartych ogromnym doświadczeniem naszej załogi. Co więcej cieszymy się z zadowolenia naszych Pracowników, którzy pomimo wielu firm produkcyjnych w naszym mieście, nie widzą dla siebie innego miejsca pracy niż w Stollar.

Czy może Pan opowiedzieć szerzej o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy fabryki w Suwałkach i Olecku wpisują się w trend Przemysłu 4.0 i są wyposażone w najnowocześniejsze technologie?

Dużym przełomem w rozwoju naszego przedsiębiorstwa było otwarcie nowej hali produkcyjnej w roku 2021. Już przy samym powstawaniu planów rozbudowy infrastruktury firmy, kładliśmy duży nacisk na pełną automatyzację linii produkcyjnej, która finalnie poskutkowała zwiększeniem nie tylko precyzji oraz jakości wykonywanych produktów, ale również komfortu pracy naszej załogi. Dodatkowo, inwestycja w jedne z najnowocześniejszych maszyn w Europie poskutkowała zmniejszeniem emisji CO2 – co było dla nas kwestią priorytetową. Dla przykładu, sterując parkiem maszyn możemy z wyprzedzeniem zaplanować jego godziny pracy, tak aby uniknąć niepotrzebnych strat energii. Posiadamy specjalny system nadzoru, wyłączający elektrozawory, w których w danym momencie nie odbywa się żadna produkcja. A dzięki specjalnej sprężarce, duże ilości ciepła - które jeszcze przed inwestycją traktowane były jako odpad – są odzyskiwane i powtórnie zagospodarowane w postaci ogrzanego powietrza oraz gorącej wody. W okresie letnim, tzw. „ciepło odpadowe” magazynujemy w specjalnych zasobnikach.

Jakie priorytetowe cele wyznaczyliście sobie w swoich działaniach?

Nowoczesny biznes to nie tylko nowoczesne maszyny, ale również procesy i rozwiązania IT. Od kilku lat inwestujemy w swoje autorskie oprogramowanie, dzięki któremu poprawiamy efektywność pracy na poszczególnych obszarach, komfort pracy ludzi, ale również optymalizujemy procesy biznesowe, tak by nieustannie usprawniać funkcjonowanie zakładu. Od czasu uruchomienia nowej hali produkcyjnej obraliśmy sobie ambitny cel informatyzacji i cyfryzacji każdego obszaru w firmie, co finalnie przekłada się na skrócenie ścieżek dostępu do informacji, a także efektywne przetwarzanie danych. Przyszłość polskich biznesów będzie zależeć od tego w jaki sposób producenci będą potrafili zintegrować się z odbiorcami informatycznie i dostosować się do panujących standardów. Jesteśmy tego świadomi i rozwijamy się w tym kierunku.

STOLLAR jest marką o silnie ugruntowanej pozycji na polskim i europejskim rynku stolarki otworowej. Proszę powiedzieć, co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Sukces jak i ogromne zaufanie wśród Klientów jest z pewnością zasługą wysokiej jakości wyrobów marki Stollar oraz możliwości wyboru najbardziej spersonalizowanych produktów. Pomimo dużej wielkości naszego przedsiębiorstwa, zawsze indywidualnie podchodzimy do każdego kontrahenta, wsłuchując się w jego potrzeby. Jesteśmy świadomi tego, że jeden zadowolony Klient może przyprowadzić do nas kolejnych dwóch. Dlatego skupiamy się nie tylko na działaniach promocyjnych i sprzedażowych, ale również na wysokim poziomie obsługi.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy STOLLAR?

W Suwałkach, gdzie znajdują się 3 linie produkcyjne (pod produkty z PCV i aluminium), zatrudniamy 245 osób. Natomiast w zakładzie w Olecku (zajmującym się produkcją okien i drzwi z drewna) – 80. Można powiedzieć, że nasza kadra zjadła zęby na branży stolarki otworowej, patrząc na ich długi staż pracy. Tym bardziej, że kierujemy się tzw. brytyjskim stylem zarządzania. Czyli zanim zatrudnimy specjalistę z zewnątrz, sprawdzamy, który z obecnych Pracowników poradziłby sobie na wyższym stanowisku. W ten sposób w naszym zespole jest wiele osób, które zaczynały na produkcji, a dzięki poszerzaniu wiedzy i awansom znajdują się na stanowiskach kierowniczych, czy nawet dyrektorskich. Dodatkowo dzięki organizowanym szkoleniom wewnętrznym z roku na rok stajemy się jeszcze silniejszą organizacją.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność w zakresie employer brandingu. Jakie działania podejmuje spółka, które przyczyniają się do tego, że Pracownicy wiążą się z nią na lata?

Na terenie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej działa wiele firm produkcyjnych. Jesteśmy więc świadomi tego, że na co dzień musimy walczyć nie tylko o Klienta, ale również o Pracownika. Z tego względu wychodzimy z szeregiem akcji employer brandingowych, do których zaliczyć można:

  • wyprawki szkolne dla dzieci naszych Pracowników (plecaki, zeszyty, linijki, ołówki itp.),
  • bilety na mecze klubu piłkarskiego Wigry Suwałki, którego od 15 lat jesteśmy głównym sponsorem,
  • bilety na inne wydarzenia sportowe, w tym gale MMA,
  • specjalnie wydzielone strefy vip podczas koncertów (ostatnio wspólnie bawiliśmy się na koncercie Golec uOrkiestra, po którym spotkaliśmy się osobiście z gwiazdami zespołu, aby otrzymać płyty z autografami oraz wznieść symboliczny toast),
  • świąteczne premie pracownicze,
  • oraz wszystkie inne działania typu darmowe pączki w Tłusty Czwartek, czyli coś co w kwestiach pracowniczych stało się już kwestią podstawową i oczywistą.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Wychodzimy z założenia, że podstawą rozwoju jest przede wszystkim współpraca, uczenie się od siebie nawzajem, ale również inspirowanie – co finalnie przekłada się na doskonalenie produktu. Dlatego cały czas zacieśniamy więzi z naszymi partnerami i dostawcami przez systematyczne spotkania, a także różnego rodzaju działania promocyjne. Do naszych zaufanych partnerów śmiało zaliczamy firmy: Gealan Polska Sp. z o.o., Siegenia Group Polska, NSG Group (Pilkington), Veyna Door Panels, Portos Sp. z o.o., Decco S.A., czy Aluprof S.A.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Cały czas stawiamy na rozwój naszej firmy. Jednak chcemy mieć również jak największy wpływ na rozwój miasta jak i poprawę życia lokalnej społeczności. Dlatego często występujemy w roli patrona wydarzenia, sponsorujemy różnego rodzaju koncerty, akcje charytatywne, czy proekologiczne. Bierzemy również aktywny udział w akcjach sadzenia lasów.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane certyfikaty i wyróżnienia.

Systematycznie na nasze ręce spływają kolejne wyróżnienia i wszelkiego rodzaju nagrody. Ostatnim z nich był specjalny Certyfikat Jakości Gealan, który otrzymaliśmy po uzyskaniu pozytywnego wyniku audytu produkcyjnego. Audyt obejmował m.in. składowanie i przycinanie profili, dobór wzmocnienia, montaż okucia oraz szklenie. Certyfikat jest potwierdzeniem wysokiej jakości okien i drzwi, wytworzonych zgodnie z wytycznymi technologicznymi, dotyczącymi konstrukcji stolarki oraz procesu produkcyjnego.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wielu branżach. W jakim stopniu epidemia Covid-19 wpłynęła na działalność Państwa firmy?

Pandemia wprowadziła niepewne czasy w każdej branży. Nam jednak, dzięki szybkiej reorganizacji pracy i przystosowaniu się do panujących warunków na rynku, udało się nie tyle zachować ten sam poziom sprzedaży, co nawet go zwiększyć. Z tego względu postanowiliśmy pomóc lokalnym przedsiębiorcom, dla których okres lock downu mógł niestety oznaczać bankructwo. Wykupiliśmy czas antenowy w regionalnej radio stacji, podczas którego suwalskie firmy mogły reklamować się na nasz koszt.

Jak przedstawiają się plany spółki na najbliższe miesiące?

Najbliższe miesiące to przede wszystkim działania związane z nowym produktem w naszej ofercie - systemem Linear Q4 Line. System oparty na profilu Gealan Linear został dobrze przyjęty na rynku polskim oraz ma duże wzięcie na rynku włoskim. Aktualnie badamy i analizujemy zachowania naszych kientów, aby jak najbardziej spersonalizować komunikacją pod poszczególne rynki zbytu Lineara.

fb button

grab my essay banner

logo jooble