Kompleksowa oferta targów ITM INDUSTRY EUROPE już na kilka miesięcy przed wydarzeniem przyciąga wystawców i zwiedzających. Najbliższa edycja zaplanowana na 3-6 czerwca 2025 „stawia” nie tylko na ekspozycję setek firm z różnych gałęzi przemysłu oraz nowoczesne rozwiązania ery cyfrowej, ale przede wszystkim na fachowe doradztwo. To właśnie na targach, korzystając z wiedzy ekspertów i praktyków, pracownicy przedsiębiorstw produkcyjnych otrzymają gotowe recepty na rozwiązanie bieżących problemów.
Rozwiązania na „tu i teraz”
Jak wykazały analizy danych statystycznych zakończonych w czerwcu targów ITM INDUSTRY EUROPE, aż 65% z 14.726 osób, które odwiedziły to wydarzenie, wywodzi się z sektora produkcji.
- Co roku po zakończeniu targów dbamy o kompleksową analizę profilu zwiedzającego ITM INDUSTRY EUROPE. To pozwala nam w kolejnej edycji jeszcze precyzyjniej przygotować naszą ofertę. Wiemy, że znacząca grupa naszych gości reprezentuje przedsiębiorstwa produkcyjne i po rozmowach z nimi umiemy zdiagnozować jakiego typu wiedzy poszukują na targach. Dlatego już mogę zapowiedzieć, że przesłaniem kolejnej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie szukanie rozwiązań konkretnych problemów z jakimi mierzą się pracownicy produkcji „tu i teraz”. Zaprosimy fachowców, którzy prezentując faktyczne case studies z własnych przedsiębiorstw będą służyć wsparciem i wiedzą. Oczywiście targi ITM INDUSTRY EUROPE to także hale wypełnione innowacyjnymi i praktycznymi produktami oraz technologiami. Tutaj wyraźnie widzimy trend personalizacji oferty pod indywidualne zamówienia. Na to również mogą liczyć zwiedzający targi.– zapowiada Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.
Podczas ostatniej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE 38% gości targowych reprezentowało duże przedsiębiorstwa, 32% zwiedzających związanych było z firmami średniej wielkości a 22% z małymi. Dlatego kompleksowa oferta targów będzie odpowiadać na oczekiwania tych wszystkich grup.
- Cieszy nas fakt, że wystawcy już wysyłają zgłoszenia, co pozwala na planowanie mapy targów ze znacznym wyprzedzeniem. W roku 2024 ekspozycję tworzyło ponad 700 wystawców. Najbliższa edycja zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco. Spośród wielu informacji, które docierają do nas z runku, są też optymistyczne prognozy istotne dla firm tego sektora, m.in. nt. spadku kosztów produkcji. W sierpniu polski PMI wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy, odzwierciedlając wolniejszy spadek produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Nasi wystawcy z pewnością to odczują. Od wielu tygodni odwiedzamy współpracujące z nami firmy a od jesieni jesteśmy także na wybranych konferencjach naszych partnerów gdzie dodatkowo zbieramy informacje o aktualnych oczekiwaniach branży - dodaje Anna Lemańska-Kramer.
Strefy specjalne
W 2022 roku w sektorze przetwórstwa przemysłowego działało blisko 18 tys. robotów, co oznacza 54 robotów na 10 tys. pracowników tego sektora. Dawało to Polsce szóste miejsce w UE pod względem liczby robotów zainstalowanych w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Rozwój robotyzacji będzie miał istotne znaczenie dla polskiej gospodarki. Aż 76 procent badanych przedsiębiorstw uważa, że będzie ona miała coraz większe znaczenie dla zachowania konkurencyjności polskich firm. Takie wnioski płyną z raportu „Robotyzacja w Polsce w 2023 roku”, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Ten trend od kilku lat widoczny jest na targach ITM INDUSTRY EUROPE.
Nie bez przyczyny dużym powodzeniem cieszyła się podczas ostatniej edycji wydarzenia Strefa robotów współpracujących organizowana wspólnie z firmą Schmalz, gdzie prezentowane były coboty kluczowych marek. To urządzenia, które zwiększają wydajność, bezpieczeństwo w miejscu pracy, tworząc bardziej zintegrowane i efektywne środowisko produkcyjne. Nic dziwnego, że coraz więcej firm działających w przemyśle korzysta z tego typu rozwiązań. W 2025 r. w planach targów jest powiększenie tej strefy i zaproszenie do niej kolejnych partnerów.
W najbliższej edycji nie zabraknie także Strefy bezpieczeństwa tworzonej wspólnie z firmą Troax i oferty gotowych rozwiązań zapewniających optymalne i niezawodne środowisko pracy. -Pokazy testów uderzeniowych, które wzbogaciły program tej edycji okazały się strzałem w dziesiątkę. Można było na żywo zobaczyć jak odpowiednia ochrona pracujących urządzeń wpływa na bezpieczeństwo. Dla przedsiębiorców ta kwestia jest jedną z absolutnie priorytetowych – podkreśla Anna Lemańska-Kramer.
Uczestnicy targów mogą także liczyć na kolejną odsłonę Strefy Pneumat Game, w której ponownie będą mieli okazję zagrać na klasycznych automatach do gry w pneumatycznej odsłonie. W minionej edycji każdego dnia w tej przestrzeni organizowany był również Turniej Służb Utrzymania Ruchu. Te atrakcje cieszące się dużym powodzeniem powrócą w przyszłym roku. - Targi technologiczne to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczenia i wiedzy. W naszej strefie odwiedzający mogli wziąć udział w kilku atrakcjach, m.in. zagrać w kultowe gry takie jak piłkarzyki, flipper czy labirynt w pneumatycznej odsłonie. Maszyny te powstały we współpracy naszych ekspertów ze studentami Politechniki Krakowskiej oraz przy wsparciu firmy Item, która dostarczyła profile i elementy złączne do budowy konstrukcji. Dzięki uczestnictwu w branżowych wydarzeniach możemy śledzić najnowsze trendy i innowacje w przemyśle.- przekonuje załoga Pneumat.
Fabryka Przyszłości i Strefa Nauki
Tematyka związana z przejściem przez labirynt technologii przyszłości towarzyszyła ekspozycji stworzonej we współpracy z firmą DBR77. To tam uczestnicy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych i pokazach przygotowanych przez niemal 70 prelegentów. Nie zabrakło konkursów, pokazów VR i strefy AMR. - Zbudowaliśmy wspólnie Fabrykę Przyszłości, bazując na kooperacji, współpracy, nowoczesnych technologiach- informowali członkowie zespołu DBR77 zaangażowani w stworzenie tej wyjątkowej przestrzeni.
Strefy Fabryka Przyszłości wzbogaci także ekspozycję targów ITM INDUSTRY EUROPE 2025. Firma DBR77 już zapowiada, że będzie ona jeszcze bardziej spektakularna niż w latach poprzednich.
Siłą targów ITM INDUSTRY EUROPE jest także współpraca z uczelniami oraz ośrodkami badawczymi. - Bez wsparcia nauki nie wyobrażamy sobie rozwoju przemysłu w kierunku 4.0 a patrząc dalej przemysłu 5.0. Zarówno pracownicy uczelni technicznych i ośrodków badawczych jak i przedstawiciele biznesu podkreślają istotę takich dwustronnych kontaktów. Targi ITM dają możliwość rozpoczęcia tej kooperacji. – mówi Anna Lemańska-Kramer.
W ramach ekspozycji targów ITM pojawi się tradycyjnie oferta Nauki dla Gospodarki, wzbogacona o nowe jednostki naukowe.
Jednocześnie uczestnicy targów będą mieli okazję zwiedzić stoiska firm z branży: obróbki skrawaniem metali, narzędziowej, metrologii przemysłowej, obróbki plastycznej, laserów, spawalnictwa, odlewnictwa i metalurgii. Nie zabraknie także robotów, manipulatorów przemysłowych, pneumatyki, hydrauliki, napędów, technologii obróbki powierzchni i technologii przyrostowych.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE odbędą się 3-6 czerwca 2025 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich . W tym samym czasie dostępna będzie także ekspozycja targów Modernlog i Subcontracting.
Więcej informacji o targach: www.itm-europe.pl