magazine top

ELA Wyrób Folii i Opakowań Sp. z o.o. to prężnie działające przedsiębiorstwo o wieloletniej tradycji i ugruntowanej pozycji na rynku opakowań. Firma jest czołowym producentem folii polietylenowej w Polsce, wykorzystywanej szeroko m.in. w branży spożywczej czy też przemyśle.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu udzielił Pan Kornel Laskus, Prezes Zarządu ELA Wyrób Folii i Opakowań Sp. z o.o.

Proszę powiedzieć, jaka była geneza powstania przedsiębiorstwa ELA Wyrób Folii i Opakowań i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Firma została założona przez moich rodziców w 1980 roku. Zaczynaliśmy od prostej produkcji woreczków HDPE. Nie da się jednak ukryć, że były to bardzo ciężkie czasy dla wszelkiego rodzaju działalności gospodarczych. Mimo przeciwności założyciele stopniowo inwestowali w kolejne maszyny pozwalające na bardziej zaawansowaną produkcję folii PE. W 2007 roku właściciele podjęli decyzję o wejściu w nowy dla siebie rynek folii drukowanych metodą fleksograficzną. Od 2014 roku firma została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i od tej pory jest prowadzona przez drugie pokolenie rodziny Laskus.

Firma ELA Wyrób Folii i Opakowań oferuje szeroki asortyment wyrobów i usług. Czy mógłby Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Nasza oferta jest faktycznie szeroka, dlatego najlepiej będzie ją podzielić na branże, do których jest kierowana: Spożywczą (folie do laminacji i zadruku, folie termokurczliwa, folie do pakowania typu flowpack, worki do pakowania świeżych warzyw i owoców, folie do pakowania mrożonek, folie do pakowania artykułów higienicznych, folie laminowane), Przemysłową (rękawy termokurczliwe, folie typu ColdShrink, kaptury na palety), Gumową/Oponiarską (folie moletowane przekładowe) oraz Dla domu i ogrodu (folie do pakowania ziemi, folie do pakowania nawozów i preparatów, folie do pakowania opałów).

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia ją na tle konkurencji?

Nasze produkty kierowane są do klientów wymagających, oczekujących wysokiej jakości zarówno produktów jak i serwisu. Naszą cechą charakterystyczną jest indywidualne podejście do klienta, proponowanie rozwiązań zgodnych z polityką gospodarki o obiegu zamkniętym, a przede wszystkim wysokiej jakości obsługa handlowa oraz techniczna.

Przedsiębiorstwo stawia na ciągły rozwój i poszerzanie oferty o nowe, innowacyjne produkty. Czy może Pan opowiedzieć o działalności badawczo–rozwojowej oraz zapleczu produkcyjnym firmy?

Firma od wielu lat bardzo intensywnie pracuje nad innowacyjnymi produktami. Naszym celem jest kreowanie rozwiązań dla rynku, a nie wyłącznie podążanie za już istniejącymi rozwiązaniami. Dzięki bogato wyposażonemu laboratorium oraz ścisłej współpracy z największymi dostawcami na rynku jesteśmy w stanie testować i prowadzić badania nad produktami, których nie ma jeszcze na rynku. Obecnie największym wyzwaniem dla rynku tworzyw sztucznych jest dostosowanie się do wymagań gospodarki o obiegu zamkniętym i to na tym zagadnieniu jesteśmy obecnie skoncentrowani.

Czy firma ELA Wyrób Folii i Opakowań wpisuje się również w trend Przemysłu 4.0 i inwestuje w najnowocześniejsze technologie produkcji?

Oczywiście, pełna kontrola nad procesem produkcyjnym przez kadrę zarządzającą jest kluczowa w naszej branży. Regularnie unowocześniając nasz park maszynowy stawiamy na dostosowanie się do integracji systemów zarządzania maszynami.

Folia polietylenowa to najtańszy materiał do pakowania, który ma bardzo szeroki zakres zastosowań w każdej gałęzi przemysłu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że proces jej powstawania jest bardzo skomplikowany. Czy mógłby Pan przybliżyć technologię, w jaki sposób powstaje folia i czym ona się charakteryzuje?

Faktycznie, niewiele osób ma świadomość jak przebiega proces produkcji folii. Jako producent folii polietylenowej rozpoczynamy swój proces od podgrzania granulatu polietylenowego w celu jego uplastycznienia. Następnie wytłaczamy roztopiony polietylen przez głowicę rozdmuchując go silnym strumieniem powietrza. Na tym etapie produkt zaczyna przypominać folię, która następnie nawijana jest rolki zgodnie z zamówieniem klienta.

Państwa firma współpracuje z wieloma znaczącymi klientami z kraju i Europy. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Najważniejszą wartością naszej firmy jest odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Uważam, że kluczem do sukcesu każdej firmy, oprócz właściwej kadry, jest jakościowy oraz zaawansowany technologicznie park maszynowy. To właśnie te czynniki spowodowały, że jesteśmy obecnie w tym, a nie innym miejscu.

Tak jak Pan podkreślił, osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy ELA Wyrób Folii i Opakowań?

Nasi specjaliści, kierownicy oraz Dyrektorzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży oraz zarządzaniu zespołami. Od początku istnienia firmy stawiamy wysoki nacisk na rozwój kwalifikacji kadry oraz jej ciągłe szkolenie. Ponadto bardzo chętnie inwestujemy w szkolenie młodych ludzi kończących studia inżynierskie. Pracownik, który chce się uczyć i rozwijać jest najwyższą wartością biznesu.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność employer brandingowa. Co oferują Państwo swoim pracownikom?

Do dyspozycji naszych pracowników są atrakcyjne pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczeniowe oraz socjalne. Tak jak wspomniałem powyżej kładziemy silny nacisk na rozwój i podnoszenie kwalifikacji pracownika poprzez szkolenia lub studia podyplomowe, które są finansowane przez firmę. Jednocześnie staramy się promować naszą spółkę sponsorując lokalny klub sportowy RKS Bór Regut.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi i renomowanymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Nasi dostawcy są bardzo dokładnie selekcjonowani i należą do ścisłej czołówki w branży. Naszymi najważniejszymi partnerami są: Basell Orlen Polyolefins, ExxonMobil, Sabic, Total Petrochemical, Chespa, Siegwerk.

ELA Wyrób Folii i Opakowań jest ciągle dynamicznie rozwijającą się firmą. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W ostatnich kilku latach postawiliśmy na rozbudowę naszego zakładu produkcyjnego, przestrzeni biurowej oraz zwiększyliśmy nasze moce produkcyjne.

Polska i świat zmaga się obecnie ze skutkami pandemii koronawirusa. Jak ocenia Pan przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany przedsiębiorstwa?

Nasza branża jest niezwykle odporna na światowe kryzysy, w tym pandemię koronawirusa. Przyszłość branży nie jest jednoznaczna z sytuacją konkretnych przedsiębiorstw branżowych. Uważam, że branża będzie w dalszym ciągu stabilnie się rozwijać, natomiast nie każda firma w branży poradzi sobie równie dobrze. Wszystko zależy od posiadanego portfolio klientów docelowych. Dzięki optymalnej dywersyfikacji portfela naszych klientów potrafiliśmy przejść przez najgorsze momenty pandemii bez większych szkód dla naszego biznesu.

Prospołeczne aspekty działalności gospodarczej stają się coraz ważniejszym elementem biznesu. Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład imprezy sportowe czy akcje charytatywne?

Oczywiście, od lat aktywnie wspieramy lokalny klub sportowy RKS Bór Regut, Małą Ligę MTB oraz biegaczy biegów przeszkodowych OCR w Polsce. Ponadto nasze coroczne pracownicze imprezy integracyjne są okazją do zbiórki środków na cele charytatywne.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa. Jakimi najważniejszymi certyfikatami mogą się Państwo pochwalić?

Posiadamy wszelkie niezbędne aprobaty, świadectwa i atesty potwierdzające, że nasze produkty spełniają wszystkie wymagane normy jakościowe, natomiast najważniejszymi certyfikatami są dla nas BRC, FDA, ISO 9001 oraz certyfikat koszerności naszych produktów. Aktualnie jesteśmy w trakcie certyfikacji naszego regranulatu post-consumer (PCR).

W 2020 roku firma ELA Wyrób Folii i Opakowań obchodziła rocznicę 40-lecia działalności. Z jakich dotychczasowych osiągnięć są Państwo najbardziej dumni?

Za największy sukces i jednocześnie motywację do dalszej ciężkiej pracy uważamy osiągniecie pozycji największego dostawcy w światowych korporacjach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne