magazine top

Prawie 5000 zatrudnionych pracowników Brose Sitech produkuje w Polsce, Niemczech, Chinach oraz Czechach kompletne zestawy siedzeń oraz ich elementy dla marek koncernu Volkswagen. Firma Brose Sitech została założona 25 lat temu w Polkowicach. Aktualnie polską spółkę tworzą trzy zakłady produkcyjne (w Polkowicach, Głogowie i we Wrześni) oraz dwa Biura Badań i Rozwoju (w Polkowicach i we Wrocławiu). Partnerzy Brose i Volkswagen posiadają po 50 procent udziałów w spółce Joint Venture. Produkty z polskich zakładów spółki Brose Sitech trafiają m.in. do Niemiec, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Węgier, a także do Argentyny, RPA i Chin. Priorytetem firmy jest usatysfakcjonowany klient, dlatego dokłada ona wszelkich starań, aby oferowane produkty spełniały najbardziej surowe normy. Nowoczesna technologia, oparta również na pracy robotów – poparta wiedzą i doświadczeniem załogi są gwarantem najwyższej jakości produktów. Spółka Brose Sitech jest corocznym laureatem prestiżowych nagród w wielu kategoriach.

O historii rozwoju firmy, oferowanych produktach, inwestycjach, kadrze, planach rozwoju i wielu innych kluczowych aspektach działalności opowiada Thomas Spangler, Prezes Zarządu Brose Sitech Group.

Brose Sitech to obecnie jeden z liderów światowego rynku producentów profesjonalnych systemów siedzeń samochodowych. Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić drogę rozwoju, jaką firma przebyła od dnia założenia do momentu, w którym się obecnie znajduje?

Historia firmy Brose Sitech w Polsce liczy już 25 lat, a rozpoczęła się w 1998 r. To wtedy powstała pierwsza hala produkcyjna w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Myślę, że początkowo nikt nie przypuszczał jak bardzo fabryka rozbuduje się w kolejnych latach. Dynamiczny rozwój spółki spowodował jej rozrost już w 2003 r. Wówczas powstały dwie kolejne hale produkcyjne oraz magazyn. Zdobywając kolejne projekty, spółka w 2013 r. otworzyła swój drugi zakład produkcyjny w Głogowie. W tym samym roku powstało Biuro Badawczo–Rozwojowe we Wrocławiu. Była to inwestycja związana z rozbudową obszaru doświadczalnego, tzw. „Testy i struktury metalowe” oraz z powstaniem działu Prototypów znajdującego się w zakładzie w Polkowicach. Kolejnym kluczowym wydarzeniem dla przedsiębiorstwa było otwarcie trzeciego zakładu produkcyjnego we Wrześni. Odbywa się tam produkcja kompletnych siedzeń samochodowych dla nowego Volkswagena Craftera, które dostarczamy Just in Sequence do fabryki Volkswagen Września. Ostatnie i jedno z bardziej przełomowych wydarzeń w historii firmy to zawiązanie spółki Joint Venture z początkiem 2022 r., która otworzyła nas na nowych klientów i rynki, a tym samym na znacznie większe możliwości produktowe. Spółka matka Brose Sitech nadal ma swoją siedzibę w Polsce, w Polkowicach. Oprócz istniejących zakładów produkcyjnych i centrów rozwojowych w Europie Wschodniej, w skład grupy wchodzą 2
zakłady w Niemczech oraz 2 zakłady w Chinach. Planowana jest dalsza ekspansja w Europie, Ameryce i Azji.

Firma Brose Sitech od ćwierćwiecza nieustannie poszerza katalog wytwarzanych produktów dla branży automotive. Czy mógłby Pan omówić aktualną ofertę firmy?

Niezmiennie od lat naszą główną specjalnością jest projektowanie i produkcja kompletnych systemów siedzeń samochodowych oraz komponentów. Dodatkowo, utworzenie w zeszłym roku spółki Joint Venture, stworzyło nam nowe możliwości rozwoju i pozyskiwania klientów już nie tylko na fotele samochodowe, ale na całościowe rozwiązania wnętrz samochodów z kokpitami włącznie.

Kim są Państwa najważniejsi klienci? Gdzie znajdują się główne rynki zbytu?

Nasi klienci to przedstawiciele branży motoryzacyjnej, głównie z Europy. Dostarczamy produkty m.in. do Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Czech oraz Słowacji. Dodatkowo wśród naszych odbiorców można wymienić także Chiny, RPA oraz Argentynę. Nasze produkty i podzespoły można znaleźć w coraz większej liczbie samochodów, bowiem rozwijamy współpracę z nowymi klientami, którzy stanowią czołowych producentów branży motoryzacyjnej.

Czym wyróżniają się produkty Brose Sitech?

Produkty Brose Sitech to przede wszystkim jakość potwierdzona testami oraz komfort użytkowania. Jesteśmy jednym z nielicznych producentów siedzeń samochodowych, którego produkty zostały zaprojektowane we własnych ośrodkach Badawczo-Rozwojowych spółki. Zanim produkt trafi do klienta przechodzi przez liczne fazy analizy produktu oraz jego wdrożenia, w dalszej kolejności trafia do produkcji seryjnej. Wszystkie nasze produkty seryjne podlegają regularnej kontroli wytrzymałości, funkcji, komfortu, akustyki oraz zachowania w różnych warunkach klimatycznych. Wszystkie te testy przeprowadzane są w centrum rozwojowym spółki w Polkowicach i Wolfsburgu, co jest dla nas gwarancją jakości i bezpieczeństwa, a na tym zależy nam najbardziej.

Co spowodowało, że zyskaliście jako firma tak dobrą pozycję na rynku producentów profesjonalnych siedzeń samochodowych? Co leży u podstaw tego sukcesu?

Ciężka praca, zaangażowanie i rozwój pracowników – to z pewnością trzy główne czynniki, które pomogły nam osiągnąć sukces. W miarę upływu lat pozyskiwaliśmy coraz większą wiedzę i zdobywaliśmy doświadczenie. Cechuje nas profesjonalizm, dzięki któremu spełniamy najwyższe wymagania klientów. Co roku przeprowadzamy ankietę zadowolenia naszych klientów. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Zaufanie i zadowolenie naszych klientów jest dla nas priorytetem. Przewagę na konkurencyjnym rynku buduje przede wszystkim odpowiednio dobrany personel, jego właściwe ulokowanie w firmie, przygotowanie odpowiednich warunków do ciągłego rozwoju, czy stosowny system wynagrodzeń za pracę. Spółka Brose Sitech na rynku zdecydowanie wyróżnia się polityką personalną. Potwierdzają to liczne nagrody, które firma otrzymuje za działania w obszarze HR (np. Złota Statuetka i tytuł Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Certyfikat Pracodawcy Zdrowia, Certyfikat HR Najwyższej Jakości), ale jeszcze lepiej widać to na przykładzie nieprzeciętnych rozwiązań systemowych i pracowniczych benefitów.

Brose Sitech stawia na dynamiczny rozwój, innowacyjność i najnowsze technologie. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym oraz o najważniejszych wynikach ich prac?

Patrząc pod kątem technologicznym, nieustannie wdrażamy w spółce innowacje oparte na rozwiązaniach przemysłu 4.0. Zdecydowaliśmy się na wdrożenie pierwszego w Polsce robota współpracującego z człowiekiem. W obszarze tłoczni posiadamy roboty, które tworzą linię do automatycznego pakowania produktów z jednej z pras. Ponadto od dwóch lat wykonujemy testy dynamiczne foteli samochodowych na nowoczesnym urządzeniu badawczym do wykonywania testów zderzeniowych, jedynym tego typu w Polsce. Testy te mają na celu sprawdzenie konstrukcji pod względem bezpieczeństwa według wymogów prawnych oraz ze strony naszych klientów. Już we wczesnych etapach projektowania stanowisko to umożliwia nam walidację konstrukcji, wyznaczając tym samym kierunki dalszej optymalizacji i rozwoju produktu. To tylko niektóre przykłady rozwiązań stosowanych w naszej firmie, jednakże w związku z rozwojem przemysłu, cały czas udoskonalamy nasze linie produkcyjne oraz działy fachowe.

Brose Sitech dostosowuje ofertę do potrzeb klientów, a także wyprzedza ich oczekiwania stale rozszerzając asortyment. Jakie działania inwestycyjne podejmuje firma w celu wprowadzenia nowych możliwości produkcyjnych?

Mimo panującego trendu na rynku nasza firma stabilnie się rozrasta i pozyskuje nowe zlecenia. Przykładem tutaj może być chociażby nasz zakład w Głogowie, który przez ostatnie trzy lata przeżył bardzo wiele pozytywnych zmian. Nastąpiła rozbudowa hali o prawie siedem tysięcy metrów kwadratowych i zainstalowano blisko 40 maszyn z kompletnym oprzyrządowaniem. W rozbudowę głogowskiego zakładu Brose Sitech sp. z o.o. zainwestowała ponad 190 mln zł, a w planie są kolejne inwestycje na około 30 mln zł. Zakład Głogów produkuje bowiem około
1,7 mln metalowych struktur siedzeń samochodowych rocznie. Czynimy również kolejne kroki w celu rozbudowy oraz modernizacji zakładu w Polkowicach, o czym wkrótce będziemy mogli Państwa informować. Wszystkie realizowane przez firmę działania oraz inwestycje prowadzą nas ku wprowadzeniu nowych możliwości produkcyjnych i produktowych.

Kluczem do sukcesu w biznesie jest posiadanie odpowiedniego personelu. Ile osób obecnie pracuje w przedsiębiorstwie Brose Sitech w Polsce? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów zatrudnionych w spółce?

Brose Sitech aktualnie to trzy zakłady produkcyjne w Polsce i blisko 2 000 pracowników. Są to specjaliści i eksperci z branży automotive. Prawie 85% z nich to osoby zatrudnione w obszarze produkcyjnym oraz okołoprodukcyjnym. Mimo, iż należymy do branży motoryzacyjnej, to ponad 23% załogi stanowią kobiety, z czego jesteśmy bardzo dumni. Nasz najliczniejszy obszar w firmie to inżynierowie z Biur Badawczo – Rozwojowych. Na co dzień zajmują się oni nie tylko projektowaniem, ale również konstruowaniem, tworzeniem prototypów nowych produktów, czy też rozwiązań technologicznych. Jesteśmy dumni i możemy pochwalić się, że większość naszych pracowników jest z nami od ponad 10 lat. Są z nami również osoby, które razem z firmą świętują w tym roku swój jubileusz 25-lecia pracy. W związku z rozwojem firmy na bieżąco poszukujemy nowych pracowników, zarówno wykwalifikowaną kadrę managerską, jak i pracowników związanych procesami produkcyjnymi, technologów, IT czy inżynierów.

Oprócz aktywności biznesowej, równie ważna jest działalność w zakresie Employer Brandingu. Jakie działania podejmuje spółka, które przyczyniają się do tego, że pracownicy wiążą się z nią na lata?

Spółka dostosowuje się do dzisiejszych dynamicznych realiów rynku pracy i zadbała o tzw. szeroko rozumianą elastyczność pracy, wprowadzając pracę hybrydową. Wśród benefitów znajdują się również dofinansowania do nauki i szkoleń. Każdy pracownik ma też możliwość przeznaczenia 8 godzin z czasu pracy w ciągu roku na wolontariat. Spółka oferuje bogaty pakiet świadczeń finansowych i pozafinansowych. Większość składników płacy całkowitej oraz benefitów to świadczenia dobrowolne pracodawcy, niewynikające z przepisów prawa pracy. Sama lista cyklicznych premii finansowych jest długa. Firma oferuje też świadczenia dodatkowe, jak zapomogi zwykłe i losowe, karty podarunkowe, świadczenie „ołówkowe”, czy nagrody jubileuszowe. Osobną pulą są nagrody wypłacane pracownikom, którzy w specjalnym programie motywacyjnym zgłaszają autorskie wnioski racjonalizatorskie, usprawniające miejsca pracy i wprowadzające oszczędności. W skrócie – staramy się na każdym kroku być firmą, w której po prostu chce się pracować przez lata.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Jako przedsiębiorstwo produkcyjne będące na rynku od 25 lat posiadamy ogromną liczbę dostawców i firm współpracujących. Wszystkie firmy z którymi współpracujemy doceniamy i dbamy o to, by relacje z nimi były jak najlepsze. Jesteśmy profesjonalistami i z takimi firmami również współpracujemy. Nasi dostawcy, wiedzą, że oczekujemy od nich profesjonalizmu oraz usług i produktów na najwyższym poziomie. Wszyscy nasi kooperanci są dla nas ważni.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest bardzo ważnym elementem prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo jako firma lokalnie w działalność pozabranżową?

Zrównoważony i odpowiedzialny rozwój jest podstawą naszej codziennej praktyki biznesowej, na podstawie której kształtujemy plany na przyszłość. Działamy odpowiedzialnie na rzecz naszych pracowników, partnerów biznesowych, społeczności lokalnej i środowiska naturalnego. Osoby odpowiedzialne za tematykę CSR inicjują i często również wspierają przedsięwzięcia własne pracowników. Budowanie społecznie odpowiedzialnej postawy stanowiło fundament do powstania projektu Brose Sitech: „Jestem bezpieczny w podroży”. Pracownicy z powodzeniem realizują kampanię edukacyjno-uświadamiającą dla dzieci na temat bezpiecznego podróżowania. Wszystko ma na celu uświadomienie, że jazda w foteliku samochodowym nie jest pomysłem dorosłych, aby utrudnić życie swoim pociechom podczas jazdy, lecz rozwiązaniem, które ma zapewnić im bezpieczeństwo. Ponadto od lat rozwijamy wolontariat pracowniczy, który skupia się na pomocy potrzebującym. Wolontariusze Brose Sitech kwestują przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, a w firmie znajdują się Sztabowe Skarbonki Stacjonarne. Co roku angażujemy się w akcję Szlachetnej Paczki. Nasze działania i plany komunikujemy na bieżąco w mediach społecznościowych, więc zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku (Brose Sitech Polska) oraz LinkedInie (Brose Sitech Group).

Kryzys wywołany najpierw przez pandemię Covid-19, a obecnie wojną w Ukrainie oddziałuje na prowadzony biznes. Czy firmę Brose Sitech ominęły rynkowe perturbacje? Jak poradziliście sobie z przeciwnościami, które co chwila atakują firmy?

Dla rynku automotive nadal odczuwalne są skutki pandemii oraz wojny, czy też braku półprzewodników, przez co nasi klienci składają mniejsze zamówienia, w stosunku do tych wcześniej zaplanowanych. Ogromnym sukcesem jest zatem fakt, że udało nam się w tych trudnych czasach uzyskać nowe zlecenia, które zagwarantują w przyszłości wykorzystanie wszystkich możliwości produkcyjnych w naszych zakładach.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania jako firma?

Zdecydowanie stawiamy na rozwój – rozwój zasobów produkcyjnych, rozbudowę naszych hal, inwestycję w sprzęty, a co za tym idzie - przede wszystkim rozwój naszych pracowników. Dążymy do pozyskania nowych zamówień oraz nowych klientów. Aby to zrealizować musimy stawiać niezmiennie na jakość i profesjonalizm oraz wykwalifikowaną kadrę.

Brose Sitech to spółka z długimi tradycjami, która w tym roku obchodzi rocznicę 25-lecia swojej obecności na rynku. Ten okrągły jubileusz skłania do refleksji, podsumowań i analizy wieloletniej pracy. Czy mógłby Pan powiedzieć, z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Tak jak w poprzednim pytaniu, tak i tutaj podkreślę, że największą dumą i przewagą rynkową Brose Sitech są ludzie, którzy tę firmę budują, jakość oraz profesjonalizm. Gdyby nie te trzy składowe, nie byłoby nas tu gdzie jesteśmy. Wiem, że stawiając na wykwalifikowaną kadrę oraz ciągły rozwój, Brose Sitech będzie niezmiennie osiągał sukcesy na międzynarodowych rynkach automotive. Brose, jako jedna ze spółek współwłaścicielskich, niedawno obchodziła swoje 115-lecie działalności. Tego sobie i swoim pracownikom życzę – kolejnych wielu lat dobrej, rozwojowej pracy. Żeby każdy z naszych pracowników mógł być osobiście dumny z tego, że jest częścią tej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble