Podczas organizacji przestrzeni biurowej należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty praktyczne, aby pracownicy wykonywali obowiązki w optymalnych warunkach, ale też na szereg zasad, które obowiązują zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. Dowiedz się, jakie obowiązki musisz wypełnić, podczas urządzania biura i projektowania przestrzeni biurowej już teraz!
Parametry techniczne w biurze
Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, osoby wykonujące prace biurową są szczególnie narażone na negatywne czynniki, w postaci m.in.:
- obciążeń mięśniowo-szkieletowych, wynikających z charakteru pracy siedzącej,
- stresu,
- niewłaściwego oświetlenia,
- hałasu.
Aby zniwelować te negatywne wpływy, środowisko naukowe wokół Instytutu Ochrony Pracy zaleca, aby warunki pracy biurowej gwarantowały m.in.:
- przestronne pomieszczenia dla pracowników i wydzieloną przestrzeń dla klientów,
- właściwe wyposażenie w meble – zwłaszcza ergonomiczne siedziska, ważne dla pracy siedzącej,
- prawidłowe warunki równomiernego oświetlenia, co jest szczególne istotne przy intensywnej pracy wzrokowej z monitorem,
- niski poziom hałasu,
- temperaturę i wilgotność pomieszczeń zapewniające komfort cieplny[1].
Dodatkowo każde pomieszczenie biurowe musi odpowiadać zasadom BHP pracy, a więc zgodnie z § 19 wspominanego wcześniej Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, wielkość pomieszczenia jest uzależniona od liczby pracujących w nim osób. Każda z nich musi posiadać przynajmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia i co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi[2].
Stanowisko pracy w biurze
Stanowiska pracy biurowej należy obowiązkowo wyposażyć w wygodne biurka pracownicze. Rynek oferuje rozwiązania takie jak modułowe biurka z regulacją wysokości, czy biurka typowo do pracy stojącej. Niezbędne jest również odpowiednio dostosowane krzesło biurowe, które umożliwi zajęcie zdrowej dla kręgosłupa pozycji. W przestrzeniach open-space świetnym rozwiązaniem na wydzielenie zapewniających prywatność stanowisk pracy są ścianki działowe, ustawiane bezpośrednio na biurku pracownika. Pozwalają one zachować komfort podczas samodzielnej pracy, ale jednocześnie umożliwiają współuczestniczenie w życiu biurowym.
Ergonomia w biurze
Należy pamiętać, że ergonomia na każdym stanowisku pracy jest niezbędna dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Zadbanie o odpowiednie narzędzia pracy i sprzęt sprawi, że praca w takim środowisku jest bardziej sprawna i efektywna. Oprócz przystosowania mebli i sprzętów do wymagań ergonomii pracy należy zadać o to, aby pracownik również dostosował swoje działania do tych zasad, a więc:
- robił krótkie przerwy co godzinę pracy przy komputerze,
- dbał o odpowiednią odległość oczu od monitora,
- regulował swoje krzesło i biurko na odpowiednią wysokość,
- zmieniał pozycję pracy w trakcie całego dnia.
[1] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_root_id=19382&html_tresc_id=19839&html_klucz =19558&html_klucz_spis=
[2] https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_root_id=19382&html_tresc_id=19839&html_klucz =19558&html_klucz_spis=