magazine top

Ceny energii drożeją, płace pracownicze coraz wyższe, znalezienie dobrego pracownika coraz trudniejsze… Czy w tym wszystkim znajdzie się jeszcze miejsce na dochodowy biznes stolarski? Wszystko zależy od co najmniej kilku czynników.

Dobranie produkowanego asortymentu

Często zdarza się, że główną działką stolarni są produkty mające zbyt dużą konkurencję. Powstanie licznych sieci typu IKEA spowodowało, że konkurowanie w branży meblarskiej automatycznie skazało na straty wiele zakładów stolarskich.

Podstawą prowadzenia biznesu w obecnych czasach jest znalezienie odpowiedniej niszy. Mogą to być produkty, które nie są popularne np. produkty dla pasjonatów danej branży. Wszystko, co wychodzi poza masowe produkcje, które sprzedawane są w sieciach sklepowych, może być trafionym strzałem. Inspiracją do szukania nietypowej niszy produktowej mogą być portale zagraniczne, czy portale z rękodziełami.

Kolejnym sposobem na konkurencyjność jest produkowanie asortymentu pod konkretne zamówienia. To niewątpliwie największy atut mniejszych biznesów stolarskich i być może to ten segment utrzymuje większość z tego typu przedsięwzięć.

Niezbędny sprzęt stolarski – odciąg do wiórów

Każdy zakład stolarski powinien być doinwestowany w odpowiedni sprzęt, taki jak np. odciąg do wiórów czy różnego rodzaju obrabiarki do drewna. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się przeinwestować w zbyt drogie sprzęty lub te, które w danej chwili nie są użytkowane.

Podstawowe sprzęty to:

 • miara
 • imadło
 • szczypce
 • kombinerki
 • ręczna piła
 • dłuta.

Dodatkowo warto zainwestować w urządzenie typu odciąg do wiórów, które oszczędzi mnóstwa czasu przy sprzątaniu odpadu stolarskiego. Wyciąg wiórów zadba o komfort pracy. Zdarzyło Ci się wejść do zakładu, w którym trzeba uważać, żeby nie skręcić kostki, chodząc po stercie trocin? Uwierz, że to nic przyjemnego dla pracującej tam osoby. Odciąg do wiórów staje naprzeciw tego typu problemom.

Jaki odciąg do wiórów?

Jednym z odciągów do wiórów godnych polecenia jest model OP, który dostępny jest w kilku wersjach, w zależności od ilości generowanych trocin.

 1. OP-750 - waga 23 kg, moc 750 W, pojemnik na wióry 1x 70l
 2. OP-1500 - waga 43 kg, moc 1500 W, pojemnik na wióry 1x 150l
 3. OP-2200 - waga 59 kg, moc 2200 W, pojemnik na wióry 2x 150l

Jeśli myślisz o jeszcze większej oszczędności czasu i masz nieco większy budżet, polecamy stół szlifierski do odsysania pyłów z drewna Holzmann SSAT150H. Ten automatyczny odciąg do wiórów pochłania odpad zaraz po tym, jak wyjdzie spod urządzenia tnącego. System odsysania wiórów utrzyma na swoim blacie aż 200 kg, co w zupełności wystarczy do pracy w stolarni. To jeden ze zbieraczy wiórów, który można znaleźć w wielu warsztatach stolarskich.

Jeszcze jeden model warty uwagi to Odciąg do trocin uniwersalny ZI-ASA550E Zipper. Parametry mocy zasysania 1150m3/ h oraz pojemność worka na wióry 65L czynią go urządzeniem, który poradzi sobie w każdym biznesie zarówno początkującym, jak i tym bardziej rozwiniętym, a zarazem czyni go lekkim do przetransportowania, gdyż waży około 20 kg.

Marketing w biznesie stolarskim

Nawet najlepszy produkt i najlepsze jego wykonanie nie sprawi, że produkt będzie chodliwy. W dobie wielu biznesów i mocnego przepływu informacji należy znaleźć pole do wyróżnienia się na tle konkurencji. Poniżej kilka elementów, nad którymi warto się pochylić.

 1. Stworzenie spójności kolorystycznej - zarówno logo, strona internetowa, ulotki reklamowe czy sama reklama internetowa powinny być uspójnione.
 2. Zatrudnienie specjalisty od pozycjonowania - większość usług jest poszukiwana w google, warto znaleźć speca z tej branży.
 3. Social Media - znajdź dwa kanały marketingowe i nie więcej. Zanim podejmiesz decyzję, które to mają być, zastanów się gdzie są Twoi klienci najczęściej.
 4. Dawaj, dawaj, dawaj, bierz - zanim będziesz oczekiwał zwrotu, dawaj jak najwięcej wartości. Dawaj gratisy, dawaj dodatkowe informacje, dawaj dobrą opiekę przed i po zakupową. Dawaj, dawaj, dawaj…, a dopiero potem bierz.
 5. Znajdź sposób na wyróżnienie - zastanów się, czego Twoja konkurencja nie robi, co możesz usprawnić. Czy jest to czas realizacji? Czy obsługa klienta? Czy jakość? Najlepiej oczywiście, jeśli takich płaszczyzn będzie więcej niż jedna.

Biznes stolarski jak każdy inny wymaga rzetelnego planowania i konsekwentnej realizacji. Jeśli masz wątpliwości, znajdź kogoś, kto taki zakład prowadzi i porozmawiaj z nim na ten temat. Może się okazać, że wszystkie kluczowe informacje znajdziesz u specjalisty z danej branży.

fb button

grab my essay banner

logo jooble