magazine top

Rozwój wewnątrz własnego zespołu czy nowe siły pozyskane z zewnątrz? Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w twojej firmie? Poznaj wady i zalety obu możliwości, które pomogą zdecydować, czy lepsza będzie rekrutacja zewnętrzna czy wewnętrzna.

Decyzja o wyborze obsadzeniu wolnego stanowiska to dylemat każdego prezesa bądź menadżera. Szukać kandydata w strukturach firmy czy rozejrzeć się za nowym pracownikiem z zewnątrz? Pomożemy rozwiać wątpliwości, na którą rekrutację postawić.

Dlaczego warto wybrać rekrutację wewnętrzną?

Dlaczego rekrutacja wewnętrzna jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim pracownicy niższego szczebla, którzy funkcjonują w strukturach firmy, opierającej się na rekrutacji wewnętrznej, mają większą motywację do awansu. Każdy wakat na atrakcyjniejszym stanowisku jest możliwością do wspięcia się na kolejny szczebel kariery. Zmiana na szczycie hierarchii oznacza szereg wewnętrznych awansów. Każdy chce wykazać się umiejętnościami i osobowością, które predestynują go do lepszej posady.

Łatwiej też o adaptację i płynność funkcjonowania firmy. Osoby pełniące rolę liderów zaznały w czasie swojego pobytu w firmie pracy na różnych stanowiskach, znają dobrze potrzeby pracowników niższych szczebli, gdyż sami byli w tym miejscu jakiś czas temu. Rekrutacja wewnętrzna jest też nierzadko silnym spoiwem zespołu, który działa na z góry określonych zasadach. Jasne są reguły awansu oraz sytuacja na wyższych szczeblach kariery, chociażby w kwestii wynagrodzenia brutto. W wielu przypadkach poszukiwanie kandydata w strukturach własnej firmy oznacza też oszczędność czasu poświęconego np. na rozmowy kwalifikacyjne.

Czy rekrutacja zewnętrza może być lepszym rozwiązaniem?

Czas przyjrzeć się możliwościom, jakie niesie za sobą rekrutacja zewnętrzna. Dlaczego może to być lepsze rozwiązanie niż szukanie wewnątrz firmy? Przede wszystkim pracodawca nie zamyka się wyłącznie na osoby, które już są w przedsiębiorstwie. Rekrutacja wewnętrzna może być w pewnym sensie pułapką. Jeśli w firmie panuje zasada wewnętrznego awansu, jednak żaden z pracowników niższego szczebla nie spełnia oczekiwań, może ucierpieć jakość pracy całego zespołu.

Pracownik z zewnątrz może wnieść nowe spojrzenie na problemy, które od dłuższego czasu doskwierały firmie. To szczególnie ważne w branżach, w których liczy się kreatywność i nieszablonowe myślenie. Ciągłe poruszanie się wśród tych samych osób może prowadzić do wypalenia.

Jaka jest najlepsza droga do znalezienia specjalisty IT?

W branży IT stosunkowo łatwo odpowiedzieć na pytanie, który model rekrutacji jest bardziej efektywny. Specjaliści IT posiadają bardzo wąskie i zaawansowane kompetencje, które niełatwo zastąpić innym pracownikiem. W przypadku programisty, który zajmuje się podstawowymi zadaniami w firmie, można nadrobić zaległości kursem programowania lub krótkim okresem wdrożenia. Jednak większość prac IT wymaga sporej wiedzy w konkretnym zakresie, wobec tego trudno o realizację zasad wewnętrznej rekrutacji. Pozyskanie specjalisty IT z zewnątrz jest znacznie bardziej efektywne i zarazem może dostarczyć świeżego spojrzenia na poszczególne projekty. Mimo że programiści działają w zespołach, w praktyce ich dzień pracy nierzadko opiera się przede wszystkim na indywidualnej realizacji poszczególnych zadań, dlatego element spójności personelu nie jest tak ważny, jak w przypadku innych branż.

Jak widać, skuteczność rekrutacji wewnętrznej bądź zewnętrznej uzależniona jest w głównej mierze od charakterystyki branży. W niektórych sektorach, np. sprzedaży, wewnętrzny system hierarchii i awansów stanowi motywację dla pracowników. Z kolei w branży IT czasami najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistę IT z zewnątrz, który posiada odpowiednie kwalifikacje i może wnieść sporo nowej energii do zespołu. W rekrutacji najlepszego pracownika do twojego zespołu IT warto zaufać profesjonalistom. Agencje, wyspecjalizowane w rekrutacji do projektów technologicznych, takie jak Harvey Nash, dopasują idealnego kandydata do profilu twojej firmy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne