magazine top

Profile ochronne i ochronno-ostrzegawcze to detal, o którym często się zapomina. Tymczasem w adaptacji magazynów, archiwów, wewnętrznych ciągów komunikacyjnych czy do zabezpieczania niektórych maszyn są wręcz idealne. Co o tym decyduje i kiedy warto zdecydować się na użycie profili ochronnych?

Czym charakteryzują się profile ochronno-ostrzegawcze?

Profile ochronne to kształtki wykonane z trwałej gąbki. Od zewnątrz najczęściej są zabezpieczone kontrastową taśmą: czarno-żółtą lub żółto-czerwoną, stąd też określenie ochronno-ostrzegawcze. Mocuje się je na trwałej taśmie dwustronnej do maszyn, elementów konstrukcyjnych lub na przykład regałów. Jak to wygląda, można podejrzeć na różnych stronach specjalistycznych na – dostępne są różne kształty i wielkości, dzięki czemu dopasowanie profilu do konkretnego zastosowania jest prostsze.

Co można dzięki nim zyskać?

Profile ochronne nie dają pełnej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast dzięki jaskrawym kolorom mogą po prostu zapobiegać różnego rodzaju zdarzeniom: wjechaniu wózkiem widłowym w niewysoki słupek lub stopień, uderzeniu głową o obniżony strop itd. Profile ochronne mogą być użyte tam, gdzie często stosuje się tylko malowania ostrzegawcze – poza poprawą widoczności mogą one minimalizować niektóre szkody.

Jak należy je używać?

Bardzo dobrze sprawdzają się one do oznaczenia obniżonego stropu. Stosuje się je zarówno przy zejściach do piwnic w budynkach mieszkalnych, jak i w przestrzeni przemysłowej, gdzie są o tyle istotne, że poprawiają bezpieczeństwo nawet w niezbyt dobrym oświetleniu. 

Profile są używane także do ostrzegania o zmianie poziomu posadzki. Jeśli jest to stopień, to profil można nakleić bezpośrednio na jego krawędź. Widoczność będzie wtedy większa, a przy okazji można w podstawowym stopniu zabezpieczyć krawędź przed przypadkowym ukruszeniem. Jeśli posadzka zmienia poziom, ale bez stopnia, profile można nanieść na strukturach granicznych przy brzegu. Mogą niekiedy zastąpić taśmę ostrzegawczą przy najazdach na rampy wyładowcze.

Profilami zabezpiecza się także maszyny lub ramy różnych obiektów, na przykład regałów archiwalnych. Tutaj chodzi o pierwsze o funkcję ostrzegawczą (przy czym oczywiście gąbkowy profil nie zastępuje trwałego odbojnika przy regale magazynowym), ale także zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. To o tyle ważne, że i warstwę ocynku, i malowanie proszkowe, można dość łatwo zarysować lub obić, a to nie tylko pogarsza walory estetyczne, ale może też wpłynąć na czas korozji elementu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia przemysłowego zobacz sklep dla przemysłu

Jak się je dobiera?

Profile ostrzegawcze nie są elementem wymaganym, więc i ich dobór jest dość dowolny. Ze względów praktycznych należy przeanalizować dopasowanie kształtu i wielkości, natomiast już wybór kolorów jest sprawą dowolną. Standardowo używa się ich tylko na wysokości wzroku, więc są relatywnie krótkie, mają zwykle koło metra, ale można dowolnie łączyć większą ilość profili, jeśli jest to uzasadnione specyfiką danego miejsca.

fb button

grab my essay banner

logo jooble