magazine top

Clima Gold Sp. z o.o. to polska firma działająca w sektorze HVACR, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji zaawansowanych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma nieustannie dąży do doskonalenia swoich produktów, aby utrzymać pozycję jednego z liderów na polskim rynku HVAC, jest obecna także w kilku europejskich krajach. Clima Gold wykorzystuje najnowsze rozwiązania m.in. inteligentne systemy sterowania do optymalizacji urządzeń pod kątem zużycia energii, ułatwienia monitorowania i kontroli pracy przez użytkownika. Oferta Clima Gold skierowana jest do szerokiego spektrum klientów — od dużych przemysłowych kompleksów po mniejsze, prywatne obiekty.

Zapraszamy do lektury wywiadu z Wojciechem Bielańskim, Prezesem Zarządu Clima Gold Sp. z o.o. W rozmowie Pan Bielański podzielił się między innymi swoimi przemyśleniami na temat rozwoju sektora wentylacji i klimatyzacji, skupiając się szczególnie na innowacjach technologicznych, które kształtują przyszłość branży. Dyskusja obejmowała również strategię firmy, jej plany rozwojowe oraz wpływ Clima Gold na lokalną społeczność. Zapraszamy do zapoznania się ze spostrzeżeniami lidera rynku, który od prawie dwóch dekad współtworzy przyszłość branży HVACR.

Czy mógłby Pan na wstępie opowiedzieć krótko o historii Clima Gold? Jakie strategiczne decyzje odegrały kluczową rolę w rozwoju przedsiębiorstwa?

Clima Gold została założona w 2007 roku jako mała firma, specjalizująca się od początku w produkcji central i urządzeń wentylacyjnych. Początkowo zespół tworzyło 5 osób, które są z nami do dziś. Pierwszy rok działalności zakończyliśmy z 65 sprzedanymi urządzeniami. Nasze pierwsze biuro i zakład produkcyjny mieściły się w Rekowie, 10 kilometrów od obecnej lokalizacji. Właśnie tam stworzyliśmy nasze pierwsze urządzenia: centralę OPTIMA, OPTIMA TURKUS przeznaczoną do basenów i podwieszaną centralę OPAL. Kluczowym momentem dla naszej firmy był rok 2012, kiedy to otworzyliśmy regionalne przedstawicielstwa handlowe na terenie Polski, co umożliwiło nam stworzenie silnej sieci dystrybucji. Współpracujemy także z dystrybutorami m. in. na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Znaczącym krokiem było również rozpoczęcie budowy własnego zakładu produkcyjnego w Rumi w 2018 roku, a także wprowadzenie nowych urządzeń, czyli OPAL COMPACT i OPTIMA COMPACT MONOBLOCK. Wzbogaciły one naszą ofertę o standardowe urządzenia o konstrukcji bezszkieletowej i kompaktowych wymiarach .

Clima Gold nieustannie rozszerza portfolio swoich wyrobów. Czy może Pan powiedzieć, które produkty stanowią obecnie trzon oferty firmy i gdzie głównie znajdują zastosowanie?

Nasze centrale wentylacyjne są szeroko stosowane we wszystkich rodzajach budynków z instalacjami wentylacyjnymi – od mieszkań, przez placówki publiczne, edukacyjne, sportowe, hoteli, aż po placówki medyczne i przemysłowe, łącznie z tymi o podwyższonym ryzyku wybuchu. Trzon naszej oferty to uniwersalna centrala wentylacyjna OPTIMA Standard, przeznaczona do wentylacji budynków o standardowym przeznaczeniu. Specjalizujemy się również w projektowaniu i produkcji urządzeń specjalnego przeznaczenia. Jako przykład można podać OPTIMĘ KRYSZTAŁ, centralę higieniczną dedykowaną szpitalom, przychodniom, laboratoriom i salom operacyjnym. Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest dostarczanie ultraczystego powietrza, wolnego od jakichkolwiek zanieczyszczeń, co zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. Warto tutaj podkreślić, że przestrzeganie rygorystycznych norm i dyrektyw unijnych, dotyczących jakości materiałów i podzespołów użytych w naszych produktach, jest dla nas priorytetem.

Co sprawia, że produkty i usługi Clima Gold wyróżniają się na rynku HVACR? Jakie unikatowe cechy posiadają Państwa wyroby?

Segment rynku urządzeń wentylacyjnych jest zdominowany przez kilka dużych firm, a większość dostępnych na nim produktów pełni zbliżone funkcje. To, co nas wyróżnia, to podejście do produkcji i realizacji zamówień. Charakterystyczna dla naszej firmy jest produkcja urządzeń „szytych na miarę” — od projektu po dobór unikalnych rozwiązań i elementów, tak aby urządzenie spełniało wszystkie specyfikacje określone przez klienta, od nietypowych wymiarów po kolory obudowy i zwiększoną wydajność. Jednocześnie rozwijamy produkcję urządzeń standardowych, dążymy do unifikacji i standaryzacji rozwiązań. Charakteryzują się one szybkim i uproszczonym doborem komponentów, skróconym czasem produkcji oraz konkurencyjną ceną.

Czy innowacyjność jest kluczowym elementem strategii firmy? W jaki sposób technologiczny przełom związany z automatyzacją i Internetem Rzeczy (IoT) wpływa na rozwój produktów oferowanych przez Clima Gold?

Rozwój naszej firmy bazuje na badaniach i wdrażaniu nowych technologii. Celem tych innowacji jest wspieranie użytkowników poprzez optymalizację procesów, redukcję kosztów i zużycia energii, a także bycie przyjaznym dla środowiska. Kontynuujemy systematyczne prace nad udoskonalaniem naszych urządzeń. Rozwijamy projekt ClimaVisa – naszą platformę do zdalnego zarządzania centralami wentylacyjnymi. Dzięki niej, użytkownicy mogą korzystać z wizualizacji pracy urządzeń, stale kontrolować i optymalizować ich parametry. Warto także wspomnieć o naszym autorskim programie sterowniczym, który jest skrojony pod specyficzne wymagania – dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika i maksymalizujący funkcjonalność konkretnych central. Jedno z naszych nowatorskich rozwiązań, hybrydowy system oczyszczania powietrza zainstalowany w centralach wentylacyjnych OPTIMA Kryształ, został nagrodzony prestiżowym godłem „Teraz Polska”.

Czy mógłby Pan opowiedzieć o aktualnych możliwościach produkcyjnych firmy?

Nasze zaplecze produkcyjne to obecnie dwie hale o łącznej powierzchni 3000 m². Ostatnia rozbudowa miała miejsce w 2022 roku, co pozwoliło nam uruchomić drugą linię produkcyjną, zwiększając tym samym nasze możliwości produkcyjne i obroty o 15%. Jednak nasze plany rozwojowe sięgają dalej. Obecnie finalizujemy formalności związane z budową kolejnej hali wraz z zapleczem biurowym o powierzchni 2000 m², którą planujemy ukończyć jeszcze w tym roku.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania oraz wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy może Pan przybliżyć kadrę specjalistów tworzących zespół Clima Gold?

Zespół Clima Gold liczy obecnie 115 osób. W skład naszego zespołu wchodzą głównie pracownicy odpowiedzialni za produkcję urządzeń, a także 35 osób pracujących w biurze. Zatrudniamy specjalistów bezpośrednio zaangażowanych w projektowanie i wprowadzanie produktów na rynek, pracujących w działach badań i rozwoju oraz konstrukcyjnym. Zespół techniczno-handlowy, który nie tylko wspiera sprzedaż, ale także stanowi wsparcie dla naszych regionalnych biur handlowych. W związku z rosnącym wyposażaniem naszych urządzeń w systemy sterowania, dynamicznie rozwijamy dział automatyki i zwiększamy zespół serwisowy. Działy techniczne wspierane są przez logistykę, marketing i administrację. Prowadzimy również 10 regionalnych biur handlowych na terenie całej Polski i aktualnie rekrutujemy do dwóch nowo otwieranych przedstawicielstw.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Jakie inicjatywy CSR są najważniejsze dla Clima Gold, szczególnie w kontekście wsparcia lokalnej społeczności?

Nasze działania CSR skupiają się przede wszystkim na integracji z lokalną społecznością i wsparciu jej potrzeb, zwłaszcza że znacząca część naszych pracowników pochodzi z Rumi i okolic. Ostatnio , sfinansowaliśmy zakup defibrylatora dla jednej z miejskich instytucji oraz przeprowadziliśmy szkolenie z pierwszej pomocy. Ponadto, wraz z innymi przedsiębiorcami wsparliśmy zakup i sadzenie drzew. Współpracujemy z lokalnymi klubami sportowymi i kulturalnymi. Nasze zaangażowanie obejmuje m.in. wsparcie dla klubu rugby Arka Rumia, zawodów i mistrzostw Polski w Tańcu Sportowym, które odbywają się w Rumi. Dzięki współpracy z władzami miasta, możemy lepiej rozpoznawać i reagować na aktualne potrzeby oraz projekty lokalne.

W jaki sposób będzie kształtował się rozwój sektora HVACR zarówno w Polsce, jak i na świecie w nadchodzących latach? Jakie kluczowe czynniki będą miały największy wpływ na kształtowanie się branży?

Kluczowe czynniki to przede wszystkim zmiany w regulacjach prawnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, oraz konieczność dostosowania technologii do nowych przepisów dotyczących efektywności energetycznej, emisji CO2 i zrównoważonego budownictwa. Regulacje te wymagają stosowania bardziej efektywnych materiałów izolacyjnych, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań z zakresu wymiany ciepła oraz rozwijania technologii pomp ciepła i systemów geotermalnych. Innym znaczącym czynnikiem jest rozwój systemów SMART w branży HVAC, które wyposażone są w zaawansowane funkcje monitoringu i regulacji, pozwalające na analizę i optymalizację pracy systemów w czasie rzeczywistym. Branża HVACR jest również ściśle powiązana z rynkiem budowlanym. W Polsce szczególnie dynamicznie rozwija się sektor budowy powierzchni przemysłowo-magazynowych oraz Data Center, które wykorzystują zaawansowane systemy wentylacji. Istotne są także środki z KPO, które mogą stać się impulsem do wzrostu aktywności inwestycyjnej, zarówno komercyjnej, jak i samorządowej.

Jak przedstawiają się plany rozwoju firmy Clima Gold? Czy planują Państwo ekspansję na nowe rynki lub wprowadzenie nowych produktów w najbliższej przyszłości?

Jak wspomniałem wcześniej, nasze plany obejmują rozbudowę zaplecza produkcyjnego oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji do wsparcia produkcji i doskonalenia produktów. Obecnie utrzymujemy poziom eksportu na poziomie 5-10%, ale planujemy jego systematyczne zwiększanie. Rozwój i rozbudowa firmy to stały element naszych planów, jednakże niezmiennie skupiamy się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i utrzymaniu wysokiej jakości naszych produktów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble