magazine top

Innowacyjność, kreatywność, doświadczenie połączone z nowoczesnością – właśnie, dzięki tym atutom firma JS Fabryka Przekładni sp. z o.o. sp. k. uplasowała się jako polski lider w swojej branży. Przedsiębiorstwo niespełna od 40 lat buduje silną pozycję sprawdzonego dostawcy przekładni do maszyn rolniczych i komunalnych. Wysoka jakość produktów sprawia, że rynek odbiorców w Polsce, Unii Europejskiej i Rosji wciąż się poszerza. Nawet najbardziej skomplikowane zadania nie stanowią przeszkody w realizacji za sprawą rozbudowanego parku maszynowego oraz wykwalifikowanego zespołu, który liczy 250 pracowników.

Historia napisana przez rozwój
Przedsiębiorstwo swoją siedzibę ma w Bierkowie, oddalonym 5 kilometrów od Słupska w województwie pomorskim. Początki JS Fabryki Przekładni sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęto działalność z zakresu przetwórstwa drutu. Firmę powołał do życia Janusz Starosielski. Początkowo nosiła ona nazwę Zakład Przetwórstwa Drutu, aby wraz z rozwojem powiększać katalog oferowanych produktów. Ten progres „pociągnął” za sobą kolejną zmianę w nazwie – Fabryka Przekładni Kątowych. Od 2011 roku miało miejsce następne przeobrażenie, ponieważ doszło do zawiązania spółki komandytowej, która funkcjonuje pod aktualną nazwą. Wśród wielu kluczowych momentów w rozkwicie przedsiębiorstwa należy wspomnieć rok 2015, kiedy rozszerzono rynek zbytu o nowy obszar, jakim stała się produkcja dla sektora pojazdów szynowych.

Produkty dla wymagających
Indywidualne podejście do każdego klienta oraz nieustanne inwestowanie w nowoczesne technologie sprawiają, że spektrum oferowanych produktów jest imponujące; zarówno tych przygotowanych w oparciu o własną dokumentację, jak i tą powierzoną przez zleceniodawców. Jedną z głównych branży obsługiwanych przez przedsiębiorstwo jest przemysł rolniczy, ale nie jedyną. Przekładnie zębate to komponenty stosowane jako części składowe do przeniesienia napędu w maszynach. W rolnictwie przekładnie mają zastosowanie w wielu urządzeniach, np.: rozsiewaczach, zgrabiarkach, kosiarkach, przystawkach do kombajnów z przeznaczeniem do zbioru kukurydzy. W poszerzonej ofercie znalazły się przekładnie stosowane w wózkach napędowych pojazdów szynowych. Zaawansowany park maszynowy składający się aż z ok. 130 obrabiarek pozwala na produkcję nawet bardzo skomplikowanych wyrobów o wysokiej dokładności Ponadto, cennym uzupełnieniem jest nowoczesna hartownia oraz niedawno otwarta hartownia indukcyjna i malarnia. Wśród innych działów firmy nie można nie wspomnieć o wydziale konstrukcyjnym, w którym odbywa się projektowanie i wykonywanie przekładni zgodnych z oczekiwaniami odbiorców. W fabryce znajduje się także narzędziownia, hamownia, dział montażu przekładni oraz laboratorium jakościowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt, np. twardościomierze, spektrometr, współrzędnościową maszynę pomiarową. Hamownia umożliwia sprawdzenie przekładni pod wpływem obciążenia. Działania dla sektora pojazdów szynowych są ukierunkowane na remont przekładni i ich produkcję. Posiadanie innowacyjnego parku maszynowego niesie ze sobą konieczność ciągłych inwestycji, do tych najnowszych zaliczymy wdrożenie systemu zarządzania produkcją ASPROVA. Wraz z kolejnymi latami działalności JS Fabryki Przekładni przybywa klientów, którzy stają się stałymi odbiorcami. Produkty trafiają głównie na rynki europejskie i państw wschodnich, dla przykładu można wymienić: Niemcy, Belgię, Danię, Holandię, Austrię, Francję, Czechy, Rosję. Do grona głównych klientów przedsiębiorstwa zaliczymy: Samasz, Kubota, McHale, PESA. Producenci maszyn w Europie wysoko oceniają jakość oferowanych wyrobów. Ponadto, strategia sprzedaży dla rynku pojazdów szynowych jest oparta o udział w przetargach i kontynuowanie stałej współpracy z PESĄ, która uznała opisywaną firmę za kwalifikowanego dostawcę.

Mierzyć trzeba wysoko
Wysoki popyt na oferowane towary sprawia, że zarządzający JS Fabryką Przekładni wyznaczają sobie kolejne cele do osiągnięcia. Jednym z nich jest rozszerzenie działalności o rynek pojazdów szynowych w zakresie remontu i produkcji przekładni do tramwajów i taboru kolejowego. Obecnie na tym obszarze gospodarczym widoczny jest podział na serwisowych usługodawców wybranych produktów. Przedsiębiorstwo z Bierkowa „postawiło sobie wyżej poprzeczkę” chcąc mieć w swoim portfolio serwis i modernizację przekładni innych producentów oraz produkcję i własny serwis posprzedażowy. W ramach kolejnego planu rozwoju, kadra kierownicza analizuje potrzebę poszerzenia parku maszynowego dla spełnienia rosnących oczekiwań swoich klientów. Wysoka jakość produktów dla branży szynowej może zostać wzmocniona przez wprowadzenie technologii obróbki uzębień na twardo przez frezowanie lub szlifowanie. Dla uzyskania wysokich wyników finansowych niezbędne jest posiadanie długofalowej strategii biznesowej. Kierownictwo w strategicznym zarządzaniu fabryką wykorzystuje koncepcję podejścia opartego na ryzyku, która jest nieodzownym elementem w realizacji wysokiej skuteczności systemu zarządzania. Dlatego, wszystkie działania poprzedzone są analizą potencjalnego ryzyka i szans, a to przekłada się na poprawę wyników. Badanie ryzyka pozwala uniknąć negatywnych efektów, a analiza szans określa okoliczności potrzebne do osiągnięcia zamierzonych celów. W planie biznesowym uwzględnia się także nieoczekiwane sytuacje, które mogą przerwać prawidłowe funkcjonowanie fabryki. W związku z tym, w strategii znalazły się także metody postępowania w takich przypadkach, aby uchronić produkcję przed przerwami w pracy.

Najwyższa jakość wpisana w nowoczesność
Działania zgodne z najnowszymi technologiami są wpisane w cały zakres realizacji JS Fabryki Przekładni. Począwszy od łańcucha dostaw, przez cały system logistyczno-transportowy, zarządzanie produkcją aż do późniejszych procesów. Spółka od wielu lat korzysta z systemów ERP oraz wprowadza nowe udogodnienia zgodne z systemem klasy APS + MES. Warto wspomnieć, że od wielu lat odkuwki stalowe, potrzebne do produkcji przekładni, przyjeżdżają z lubelskiej Kuźni Matrycowej. Dzięki temu zagwarantowana jest wysoka jakość procesów i wyrobów oraz zachowana jest ciągłość wytwórcza. Na podstawie prawie 40-stu lat doświadczeń w firmie funkcjonuje know-how w pełnym spektrum wytwarzania przekładni zębatych. Wysoka klasa produktów jest potwierdzona także przez wprowadzony zintegrowany system zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Obejmuje on swoim zakresem projektowanie i produkcję przekładni oraz elementów uzębionych. W 2015 roku uzyskano nadane przez TUV Rheinland certyfikaty ISO 9001, ISO 14001 oraz PN N-18001. Następnie, dwa lata później Zintegrowany System Zarządzania dostosowano do wymagań Systemu Zarządzania Jakością i Biznesem wg ISO/TS 22163:2017 dla produkcji i usługi utrzymania przekładni mechanicznych dla pojazdów szynowych i elementów uzębionych. W ramach tej normy zaprojektowano dwa typy przekładni, które będą służyły jako zamienniki lub przekładnie do pierwszego montażu. Od 2019 roku obowiązuje także norma ISO 45001.

Nie zwalniają tempa
Zarządzający firmą przyznają, że jednym z ich osiągnięć, które napawa ich dumą jest pozycja lidera wśród producentów przekładni i możliwość konkurowania z dużymi przedsiębiorstwami o globalnym zasięgu. Tak dobre perspektywy są możliwe, m.in. dzięki oferowanym produktom, których wyrób nie należy do łatwych i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz innowacyjnych urządzeń. Wśród nich na uwagę zasługują nowoczesne maszyny CNC oraz roboty, które wpisują się w coraz powszechniejszy w Polsce trend przemysłu 4.0. Branżowe sukcesy są możliwe, dzięki podejmowanym działaniom i wykwalifikowanej kadrze specjalistów. Do tych najważniejszych „elementów” składających się na powodzenie przedsiębiorstwa zaliczymy: nowoczesny park maszynowy, kontrola jakości na najwyższym poziomie, profesjonalna i doświadczona załoga pracowników, udział w szkoleniach i nieustanne szukanie innowacji w oferowanych usługach.

fb button

grab my essay banner

logo jooble