magazine top

Klienci produktów motion plastics — od przewodów do napędów po przekładnie — wciąż szybko otrzymywali bardzo dużą część swoich zamówień w 2021. Plan inwestycji w produkcję i łańcuch dostaw z 2019 roku pomógł sprostać wzrostowi popytu. To intensywne zwiększanie skali potrwa do 2023, także z myślą o konflikcie na Ukrainie. Skoncentrowaliśmy się na celu firmy: ulepszyć to, co się porusza w sposób neutralny pod względem emisji CO2, bez produkowania odpadów z tworzyw sztucznych i stać się „najlepszą firmą do współpracy”.

„W ciągu jednego roku sprzedaż wzrosła o 234 miliony euro, przy niemalże takich samych cenach sprzedaży do końca roku, a wszystko to przy produkcji i pozyskiwaniu we własnym zakresie — nigdy wcześniej nie mogliśmy się tym pochwalić”, stwierdza Frank Blase, CEO firmy igus. „Nasi koledzy dokonali cudów. I mieliśmy szczęście realizować nasze plany inwestycyjne nawet w słabszym 2020 roku”. Obroty w 2021 roku wyniosły 961 mln euro.

O 32% większe obroty niż w 2020, to także 26% więcej niż w rekordowym 2019. W tym roku rozpoczęła się również realizacja planu, który wewnętrznie określany jest jako „No. 1 Catalogue”: od tego czasu zwiększyliśmy ilość pozycji magazynowych o ponad 80 000. W 15 światowych centrach dystrybucyjnych, odsetek produktów katalogowych wysyłanych tego samego dnia lub w ciągu 24 godzin wzrósł do co najmniej 25%. „Prawdopodobnie dlatego wzrost sprzedaży jest niemalże taki sam we wszystkich liniach produktów”, stwierdził Blase. Poprawił się również sklep internetowy. W 2021 sprzedaż internetowa wzrosła o 55%. „Klienci muszą mieć możliwość natychmiastowego podjęcia decyzji, czy rozwiązanie z tworzywa sztucznego jest odpowiednie do ich zastosowania, a następnie szybko je otrzymać.” Według Franka Blase to część celu bycia „najlepszą firmą współpracującą”.  

500 nowych wtryskarek — kontynuujemy główne inwestycje

Wojna na Ukrainie i niedobory na wielu rynkach powodują, że igus jeszcze więcej inwestuje w dostępność materiałów w krótkim okresie. Jednocześnie firma stale rozwija swoje moce produkcyjne. Od 2020 produkcja w Kolonii została zwiększona o 300 wtryskarek. Zamówiono już kolejnych 200 sztuk. Oczekuje się, że nowy budynek produkcyjny w Kolonii, z dodatkowymi 20 000 m² powierzchni produkcyjnej, zostanie ukończony 1 maja 2023. Już w 2021 wybudowano nowe magazyny na 12 000 stanowisk paletowych. Plany dalszej rozbudowy „igus Campus” w Kolonii, dla których firma nabyła przyległe powierzchnie mające 20 000 m², są obecnie w toku. W 35 zagranicznych oddziałach, obszar rozrostu placówek wyniósł łącznie 60 000 m².

168 innowacji — wyższa wydajność w produkcji chipów

Klienci z ponad 50 branż nieustannie przychodzą do igus z nowymi wyzwaniami. Jednym z przykładów są przewody dla pomieszczeń cleanroom do produkcji chipów: „Nowatorskie rozwiązania w zakresie elastycznych przewodów, takie jak e-skin flat, są bardzo potrzebne, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającym się przemyśle półprzewodników” — mówi Peter Mattonet, dyrektor działu pomieszczeń cleanroom w firmie igus. „Możliwość wymiany przewodu w ciągu kilku minut to rewolucja w produkcji, która zwiększa wydajność”.

W drugim roku pracy zdalnej tempo innowacji w firmie igus nie zwolniło — dowodem tego jest 168 nowych produktów, takich jak koła zębate motion plastics produkowane metodą formowania wtryskowego, z 740 różnymi artykułami dostępnymi w sklepie internetowym. Tylko w 2021 czteroletni dział smart plastics wprowadził na rynek dwanaście nowych produktów do monitorowania stanu, konserwacji predykcyjnej i IoT. W połączeniu z monitorowaniem w czasie rzeczywistym przewodów Ethernet i zintegrowanym, zasilanym energią słoneczną czujnikiem stanu „EC.I”, klienci mogą teraz całkowicie uniknąć nieoczekiwanych przestojów maszyn. 

Cyfryzacja — inżynieria „zrób to sam” w sieci 5000 razy dziennie

Ekonomiczna integracja robota z ustaloną ceną za pośrednictwem konsultacji online — tę obietnicę spełnia platforma RBTXpert, którą firma igus uruchomiła w 2021 jako usługę cyfrową i osobistą. Przed złożeniem oferty, na obszarze testowym o powierzchni 400 m², eksperci sprawdzają wymagania klientów. Koszty typowych rozwiązań wynoszą 8500 euro za sprzęt i 20 godzin pracy integracyjnej — równowartość kilku miesięcy zwrotu z inwestycji. Na arenie międzynarodowej usługa jest już dostępna w siedmiu krajach, a dla kolejnych 14 jest w przygotowaniu. Dzięki trzem nowym narzędziom online, łączna liczba usług internetowych wzrosła do 58. Według Franka Blase „Internetowa inżynieria „zrób to sam”, tylko w zeszłym roku, podwoiła dodaną wartość dzienną do 5000 zastosowań”.

Postęp — neutralność klimatyczna, oszczędność zasobów, recykling

W drodze do osiągnięcia produkcji neutralnej klimatycznie do 2025 — obecnie 95% w zakresie poziomu emisji 1 i 2 (protokół dotyczący gazów cieplarnianych) — firma igus zrealizowała w zeszłym roku różne projekty: łącznie 100 starszych wtryskarek zostało zastąpionych modelami o 40% bardziej energooszczędnymi. Zarządzanie energią zostało dodatkowo zoptymalizowane, a certyfikat ISO w tym zakresie został wydany pod koniec marca. Firma igus posadziła 15 687 drzew w 23 krajach. Produkcja odpadów z tworzyw sztucznych, których nie można bezpośrednio poddać recyklingowi, zmniejszyła się o 21%. Globalny program recyklingu prowadników „eko-prowadnik" również rozrósł się w ostatnich latach i wkroczył na arenę międzynarodową. Tej wiosny firma igus zaprezentuje swój pierwszy e-prowadnik wykonany w 100% z materiałów pochodzących z programu recyklingu „eko-prowadnik".

Bezsmarowy świat

Firma zaprezentuje te i ponad 100 innych innowacji motion plastics wiosną 2022 roku, począwszy od kwietnia, kiedy cyfrowe targi igus motion plastics wejdą w trzeci rok istnienia.

Frank Blase: „W tej chwili, oczywiście, wszyscy jesteśmy poruszeni trudną sytuacją ludzi na wojnie i ogromną walką polityczną na świecie. Ale oprócz wielu inicjatyw pomocy staramy się nadal koncentrować na postępie technicznym”. Ulepszanie świata ruchu za pomocą motion plastics — to marzenie firmy igus. Na przykład poprzez koncept bezsmarowości. Według danych firmy, jeden litr oleju przedostający się do środowiska zanieczyszcza milion litrów wody pitnej. Według danych z 2006 roku, 22,7 miliona ton smarów zanieczyszcza gleby i wody na całym świecie, każdego roku. Coraz więcej klientów zwraca się do igus w poszukiwaniu bezsmarowego rozwiązania. „Mamy nadzieję, że zobaczymy się na targach branżowych i już nie możemy się doczekać, kiedy znajdziemy tam wiele innowacji firmy igus – w tym bardzo różne, dotyczące mobilności.”

fb button

grab my essay banner

logo jooble