magazine top

SIPMA S.A. to wiodący producent maszyn rolniczych w Polsce, jedno z największych przedsiębiorstw produkcyjnych na Lubelszczyźnie. Swoją pozycję zawdzięcza udanemu połączeniu tradycji, doświadczenia i stosowaniu nowoczesnych metod zarządzania. Przedsiębiorstwo w swojej bogatej ofercie posiada m.in. najwyższej jakości prasy, owijarki, rozdrabniacze i zgniatacze. Jej produkty są sprzedawane w kraju oraz trafiają na rynki zagraniczne, w tym m.in. do innych krajów europejskich, obu Ameryk, Azji i Australii. W 1996 roku zarząd firmy powołał Grupę Kapitałową SIPMA. Grupa skupia firmy produkcyjne, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja maszyn dla rolnictwa, ogrodnictwa oraz gospodarki komunalnej. W ostatnich latach firma przeznacza duże nakłady finansowe na nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe R&D Centre INVENTOR. Owocem pracy wykwalifikowanej kadry inżynierów jest nowa generacja maszyn rolniczych. Pionierskie rozwiązania zaproponowane przez specjalistów SIPMA S.A zostały wielokrotnie wyróżnione. Przedsiębiorstwo, jako jedyne w kraju zdobyło aż 8 złotych medali na targach POLAGRA.

O historii firmy, obecnych możliwościach produkcyjnych, planach na przyszłość i wielu innych aspektach działalności rozmawiamy z Bartłomiejem Leśniakiem – Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu SIPMA S.A.

Na obecne osiągnięcia firmy SIPMA S.A składa się ponad 175 lat tradycji lubelskiego przemysłu rolniczego. Czy mógłby Pan pokrótce opisać historię i najważniejsze momenty w drodze do sukcesu marki?

Firma SIPMA S.A. w swej obecnej postaci rozpoczęła działalność gospodarczą 1 stycznia 1990 roku, kontynuując z dumą ponad 175-letnią tradycję lubelskich producentów maszyn rolniczych. Trzy ostatnie dekady działalności firmy to rozwój technologiczny oraz jakościowy, a także stałe zwiększanie oferty produktów. Rok 1994 przyniósł podpisanie „Przedwstępnej Umowy Konsorcyjnej” z Bankiem Handlowym S.A. w Warszawie, tworzącej podstawy do budowy Centrum Zielonej Techniki – holdingu podmiotów wzajemnie powiązanych kapitałowo, organizacyjnie i zarządczo – późniejszej Grupy SIPMA. Dwa lata później nastąpiły kolejne ważne dla spółki zmiany. SIPMA S.A. nabyła pakiet kontrolny BIZON Sp. z o.o. i Lubelskiej Fabryki Maszyn Rolniczych S.A. Kolejny rok to dopuszczenie akcji SIPMA S.A. do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także uzyskanie certyfikatu Systemu Zapewnienia Jakości wg ISO 9001: 1996. XXI wiek to szereg nowych produktów w ofercie oraz ekspansja na kolejne rynki zagraniczne. W 2010 roku nawiązaliśmy współpracę z Politechniką Lubelską w ramach modułu „Era inżyniera” i projektu „Nowoczesna edukacja – rozwój potencjału dydaktycznego Politechniki Lubelskiej”. W ramach nawiązanej współpracy studenci odbywający staż mają możliwość zdobycia doświadczenia, a także szansę poznania nowoczesnych metod organizacji przedsiębiorstwa. Rok później powołaliśmy spółkę R&D Centre INVENTOR, która stanowi Centrum Badawczo Rozwojowe i jest jednym z kluczowych elementów w dalszej strategii rozwoju Grupy SIPMA. Dzięki wytężonej pracy Zarządu i Pracowników firmy stale dążymy do doskonałości.

SIPMA jest krajowym liderem w produkcji maszyn rolniczych w kilku kategoriach. Czy mógłby Pan omówić aktualny katalog oferowanych urządzeń oraz usług?

Naszą ofertę dostosowujemy do potrzeb rynku gospodarstw rolnych w Polsce i za granicą. W katalogu mamy takie produkty jak: prasy zwijające i kostkujące, kosiarki dyskowe, przetrząsarki, owijarki bel, rozrzutnik obornika, rozsiewacze nawozów, rozdrabniacze bel, zgniatacze ziarna, a także wóz stertujący, prasa silosująca, czy sieczkarnie do roślin energetycznych. SIPMA S.A. to największy polski producent wałów przegubowo-teleskopowych. Obok maszyn rolniczych jest to równie ważna linia biznesowa naszej firmy. Zajmujemy się również bieżącą sprzedażą części zamiennych do maszyn. Ważnym segmentem jest obsługa naszych klientów w zakresie dostępu do oryginalnych części zamiennych i fachowej obsługi serwisu.

Które rodzaje sprzętu cieszą się największą popularnością i są liderami sprzedaży?

Zdecydowanie kluczowymi produktami w naszej gamie maszyn są prasy i owijarki, których sprzedajemy i produkujemy najwięcej, a także wspomniane wcześniej wały przegubowo- teleskopowe.

Jak przedstawia się obecnie eksport? Które kraje są największymi odbiorcami maszyn wytwarzanych przez spółkę SIPMA?

Współpracujemy z dealerami i rolnikami niemal na całym świecie. Stale eksportujemy nasze produkty zarówno na rynki zachodniej jak i wschodniej Europy, utrzymujemy i rozbudowujemy relacje biznesowe w krajach Ameryki Południowej, czy Kanadzie. Nasz zespół odpowiedzialny za eksport prowadzi intensywne działania ku rozwojowi sprzedaży i rozpoznawalności marki, co przynosi wymierne efekty. Wskazując największe rynki zbytu możemy wyróżnić m.in. Kazachstan, Węgry, czy Rumunię.

Co wyróżnia Grupę SIPMA spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Na pewno wyróżnia nas wszechstronna i bogata oferta sprzętu rolniczego oraz wieloletnie doświadczenie w ich produkcji, co powoduje, że jesteśmy jednym z liderów producentów pras oraz maszyn zielonkowych i nawozowych w Polsce. Wały przegubowo-teleskopowe wychodzące z naszej fabryki są wykorzystywane przez wielu producentów maszyn rolniczych i komunalnych, z którymi stale współpracujemy. SIPMA S.A. prowadzi również własne sklepy firmowe w Lublinie i Zamościu oferujące bezpośrednią i internetową sprzedaż całego asortymentu. Istotą jest troska o obsługę klienta w zakresie pierwszych uruchomień, dostępu do części zamiennych i obsługi serwisowej.

Implementowanie autorskich technologii i rozwiązań to istotne źródło przewagi konkurencyjnej firmy. Czy mógłby Pan opowiedzieć o zapleczu badawczo-rozwojowym firmy oraz najważniejszych patentach?

Zaplecze badawczo rozwojowe w naszej firmie stanowi działalność spółki R&D Centre INVENTOR. Zatrudniamy tam profesjonalny zespół konstruktorów, technologów i badaczy, którzy korzystają z nowoczesnego parku badawczego. Do zadań zespołu R&D Center INVENTOR należy poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, realizacja projektów konstrukcyjno-badawczych, współpraca z jednostkami badawczymi i uczelniami wyższymi, rozwój wiedzy i transfer technologii, analizy inżynierskie, kontrola jakości, realizacja projektów B+R dla klientów zewnętrznych. Warto podkreślić, iż na terenie naszego zakładu znajduje się jedyna w Polsce hala wysiewów, która umożliwia prowadzenie badań wysiewu przez cały rok kalendarzowy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wśród najistotniejszych patentów wyróżnić należy: mechanizm zwijający, wał podajnika maszyny rolniczej, urządzenie sprzęgające, konstrukcja sieczkarni do roślin energetycznych, konstrukcja owijarki samojezdnej, mechanizm kształtujący oraz podajnik folii, innowacyjna metoda zabezpieczenia antykorozyjnego – KTL oraz zawieszenie sztywne.

Do listy sprzedawanych maszyn wciąż dołączają kolejne, będące odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku. Jakie premiery produktowe oczekują w kolejce w kolejnych miesiącach?

Jak już wcześniej wspomniałem analizujemy rynek, a także pracujemy nad rozwojem technologicznym naszych maszyn, dlatego stale opracowujemy nowe rozwiązania. W najbliższym czasie kluczową premierą będzie linia pras nowej generacji, w tym prasa zmiennokomorowa PZ 2780 SUPRA. Absolutną nowością w gamie maszyn SIPMA będzie rozsiewacz nawozów RN 5500 MAGNUS. Pracujemy także nad udostępnieniem klientom nowego modelu rozdrabniacza bel oraz prasoowijarki.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie firma? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów SIPMA?

Aktualnie SIPMA S.A. utrzymuje poziom zatrudnienia na poziomie kilkuset osób w zależności od zapotrzebowania. Stawiamy na wysokokwalifikowanych specjalistów, którzy zapewniają funkcjonowanie firmy w każdym z obszarów. SIPMA S.A. prowadzi odpowiedzialną politykę personalną dbając między innymi o utrzymanie odpowiedniej średniej wieku załogi, oferujemy możliwości rozwoju pracownikom, a także zapraszamy studentów i absolwentów studiów wyższych do płatnego programu stażowego.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Poczucie SOB leżało u podstaw strategicznych wyborów, w ramach rozwoju w warunkach regionu. Grupa SIPMA od zawsze angażowała się w inicjatywny skierowane do społeczności lokalnej. Warto wspomnieć, że przez wiele lat wspieraliśmy pierwszą ligę Start Lublin Kobiet, żużlowy Motor Lublin, gdzie występowaliśmy jako sponsor tytularny. Aktualnie angażujemy się społecznie w naszym mieście oraz regionie. Finansowo wspieramy coroczny Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej im. Unii Lubelskiej oraz Miejski Klub Sportowy MKS Lublin. Stale włączamy się również w zbiórki i akcje charytatywne. SIPMA S.A. jest członkiem Lubelskiego Klastra Otoczenia Biznesowego, ponadto współpracujemy z lubelskimi uczelniami wyższymi oraz inkubatorami przedsiębiorczości.

SIPMA S.A. jest producentem urządzeń docenianych zarówno przez klientów, jak i ekspertów. Jakimi najważniejszymi przyznanymi nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Stale jesteśmy doceniani przez klientów i ekspertów, ale także przez władze samorządowe. Jako jedyna polska firma zdobyliśmy 8 złotych medali podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich POLAGRA i jubileuszowy medal z okazji 75-lecia MTP oraz Wielki Złoty Medal MTP. Nasze wyroby zdobywały również laury na Targach Wschodnich w Lublinie, Międzynarodowych Targach INTERRES w Rzeszowie, Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej w Kielcach oraz puchary Ministra Rolnictwa. Najnowsze przyznane nam nagrody to: Nagroda Targowa AGRO PARK 2022 za rozsiewacz nawozów RN 1000 OPTIMA, Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin w kategorii innowacyjność. SIPMA S.A. posiada prestiżowy certyfikat „Marka Lubelskie”. Jesteśmy również laureatami konkursu „TOP Pracodawcy Polski Wschodniej” oraz „Lubelski Orzeł Biznesu”.

Obecnie rozmaite czynniki zewnętrzne wpływają negatywnie na prowadzony biznes. Czy można rozwijać przedsiębiorstwo w tak trudnej sytuacji? Jak przedstawiają się plany firmy?

Rzeczywiście sytuacja międzynarodowa i koniunktura gospodarcza jest dość nieprzewidywalna. SIPMA S.A. jest firmą, która stawia na innowacje i nowe rozwiązania, prowadząc przy tym elastyczne działania odpowiadające zapotrzebowaniu rynku. W związku z czym rozważne oraz ambitne planowanie przyszłości pozwoli nam utrzymanie obecnego rozwoju firmy i łatwe zaadoptowanie się w zmieniającej sytuacji gospodarczej.

Firma SIPMA S.A. w swej obecnej postaci rozpoczęła działalność gospodarczą w 1990 roku, kontynuując ponad 175 letnią historię lubelskich producentów maszyn rolniczych. Z których współczesnych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Najbardziej cieszy nas fakt stałego rozwoju SIPMA S.A., a także utrzymanie stabilnej obecność na rynku przez ponad 30 lat. Przeprowadziliśmy liczne inwestycje w sprzęt produkcyjny oraz obszar badawczy. Nasze maszyny pracują w polskich i zagranicznych gospodarstwach, co jest dowodem zaufania do marki SIPMA wśród klientów.

fb button

grab my essay banner

logo jooble