magazine top

W 2021 roku fotowoltaika pobiła wszelkie rekordy, jeśli chodzi o liczbę nowych instalacji. Rok 2022 przyniósł jednak spore zmiany. Czy to oznacza, że instalacje fotowoltaiczne przestały się opłacać? Czy jest sens inwestować w fotowoltaikę w firmie w 2022 roku? Sprawdźmy.

Fotowoltaika na świecie – tak dobrze jeszcze nie było

Rok 2021 był rekordowy dla fotowoltaiki. Potwierdzają to dane z raportu Renewables 2022 Global Status Report. Na świecie zamontowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w poprzednich latach. Skala tych nowych inwestycji jest naprawdę imponująca. W 2021 roku podłączono 942 GW nowych mocy, czyli o 17 GW więcej niż rok wcześniej. To wzrost na poziomie 24%.

Najwięcej fotowoltaiki montują Chińczycy – w 2021 roku w Chinach pojawiło się aż 54,9 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Za to największy udział energii z fotowoltaiki w krajowym rynku energii odnotowuje Australia. Aż 15,5% produkowanego prądu pochodzi tam właśnie z instalacji fotowoltaicznych.

W Europie prym niezmiennie wiodą Niemcy, Hiszpania oraz Francja (odpowiednio 5,3 GW, 4,9 GW i 3,4 GW). Polska – wraz z Holandią – kolejny raz z rzędu zajęła czwarte miejsce w rankingu. W 2021 roku zamontowaliśmy 3,3 GW mocy w fotowoltaice i łącznie mamy ich już 7,7 GW.

Odnawialne źródła energii w Polsce – dobre wyniki

Dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju wynika z transformacji polskiego rynku energii. W 2010 mieliśmy zaledwie 6% mocy zainstalowanych w OZE, w 2021 zaś już ponad 30%. W 2021 roku zielone źródła odpowiadały aż za 17% produkcji prądu w Polsce. Zainteresowanie OZE, m.in. instalacjami fotowoltaicznymi, rośnie, nawet mimo zmieniających się przepisów i zasad rozliczeń. 

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie, koszty, opłacalność

Fotowoltaika to sposób na darmowy prąd ze słońca nie tylko w przypadku gospodarstw domowych, ale także firm. Przedsiębiorcy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne wskazują przede wszystkim na możliwość uniezależnienia się od sprzedawców oraz zapewnienia sobie stabilnego źródła energii elektrycznej.

Fotowoltaika to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw, których obowiązuje dwuzmianowy system pracy lub które potrzebują energii do zasilania urządzeń przez cały dzień. Odpowiednio zaprojektowana, dopasowana do potrzeb budynku oraz zachodzących w nim procesów instalacja jest w stanie pokryć nawet całość zapotrzebowania przedsiębiorstwa na prąd. Z drugiej strony także w sytuacji, kiedy fotowoltaika zapewnia 70 czy 80% potrzebnej energii elektrycznej, oszczędności z tego tytułu są naprawdę spore. Przedsiębiorca nie musi opłacać części opłat zmiennych, znacznemu obniżeniu ulega m.in. opłata mocowa itd.

Fotowoltaika w firmie – rozliczenie w systemie net-billingu

1 kwietnia 2022 roku zmienił się sposób rozliczania energii z fotowoltaiki. Prosumentów, którzy zgłosili wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci po tej dacie, obowiązuje net-billing, czyli model sprzedażowy. Prosumenci nie mogą już przechowywać nadwyżek energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej, zamiast tego sprzedają ją po średniej cenie energii hurtowej obowiązującej w poprzednim miesiącu kalendarzowym.

Kwoty za sprzedaż energii trafiają na konto prosumenckie przedsiębiorcy. Zgromadzone środki pozwalają opłacać prąd pobierany z sieci – w momencie, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną przewyższa możliwości produkcyjne instalacji fotowoltaicznej. Środki z konta prosumenckiego należy wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Jeśli tego nie zrobimy, po tym czasie będziemy mogli je wypłacić, jednak – co ważne – nie więcej niż 20% wartości energii w miesiącu, w którym następuje zwrot.

Więcej o nowym zasadach rozliczania fotowoltaiki w firmie można przeczytać w artykule E.ON Polska.

Czy fotowoltaika w firmie może być bardziej opłacalna?

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, czyli przejście z modelu opustów na sprzedażowy, zostały ostro skrytykowany przez branżę fotowoltaiczną oraz aktualnych i potencjalnych prosumentów. Ich zdaniem spowodują one, że fotowoltaika przestanie się opłacać. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja na rynku energii – krajowym i światowym – diametralnie się zmieniła. Z uwagi na dynamicznie rosnące ceny prądu pochodzącego z paliw konwencjonalnych, energia ze słońca, nawet w teoretycznie nieco mniej opłacalnym systemie, to perspektywiczne i korzystne rozwiązanie.

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów inwestycyjnych na pewno jest jeden z programów dopłat do fotowoltaiki. Aktualnie nadal trwa nabór do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Energia Plus. W jego ramach można się ubiegać o pożyczkę na działania mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. Wysokość pożyczki to od 0,5 do 300 mln złotych, udzielana jest na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. Wnioski w trzecim naborze można składać do połowy grudnia 2022 roku.

Warto też śledzić regionalne programy dopłat do fotowoltaiki. Są uruchamiane niezależnie od projektów NFOŚiGW i często są nawet o wiele bardziej opłacalne.

Czy fotowoltaika to korzystne rozwiązanie dla polskich przedsiębiorców? Jak najbardziej, szczególnie w kontekście niestabilnych cen na rynku energii. Nowi prosumenci mogą w ten sposób zminimalizować pobór energii z sieci i tym samym płacić znacznie niższe rachunki za prąd. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble