magazine top

Chiny są głównym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej. Ogromna różnorodność i liczba towarów sprowadzanych z ChRL wymusza na importerach organizację transportu ładunków uwzględniającą zarówno czas, jak i koszty takich usług. W ostatnich czasach szczególnie ważny stał się czas dostawy towaru. W tym artykule podpowiemy, jak szybko sprowadzić towary z Chin.

Jakimi środkami przewozić towary z ChRL

Europę z Chinami dzieli odległość około 10 tys. km. To powoduje, że czas transportu towarów znacznie się wydłuża. Z Państwa Środka ładunki można przewozić za pomocą trzech różnych środków transportu. Należą do nich kontenerowce, ekspresowe pociągi towarowe i samoloty transportowe. Wszystkie mają swoje zalety, jak i wady. Dzisiaj skupimy się jednak na czasie transportu oferowanym przez te środki transportu.

Kontenerowce są dominującym środkiem transportu w zakresie przewozu ładunków z Chin do Polski i Europy. Są odpowiedzialne na gros towarów importowanych z ChRL. Ekspresowe pociągi towarowe kursujące po Nowym Jedwabnym Szlaku to stosunkowa nowość w sposobie przywozu ładunków z Chin. Dynamicznie rozwija się także, w relacji Europa — Chiny, transport lotniczy, ten jednak ma największe ograniczenia w zakresie ilości przewożonych ładunków. 

Kolej versus statek

Kontenerowce potrzebują najwięcej czasu, aby dowieźć towary z ChRL do Europy. Globalny transit time frachtu morskiego na tym dystansie wynosi od 2 do 3 miesięcy. Co więcej, statki są stosunkowo czułe na niekorzystne warunki atmosferyczne — np. sztormy, co wpływa na brak możliwości dokładnego określenia  czasu dostawy. Ponadto na transit time wpływają czynniki losowe — na przykład zablokowanie Kanału Sueskiego, co dodatkowo może wydłużyć czas dostawy o kolejne tygodnie. Co więcej, w transporcie morskim powszechne jest rolowanie kontenerów, które dodatkowo wydłuża czas dostawy. Duże obłożenie portów oraz ogromna ilość przewożonych kontenerowcami towarów sprawia, że ich przepustowość jest wykorzystana w 100%. W efekcie znalezienie wolnego miejsca na statku dla konkretnego kontenera może zająć nawet 1 miesiąc, co ma dominujący wpływ na globalny transit time ładunku. 

W przypadku frachtu kolejowego sytuacja jest zasadniczo inna. Globalny transit time w ramach usługi “door-to-door” nie przekracza 1 miesiąca, mieszcząc się w przedziale 24-28 dni. Ekspresowe pociągi kolejowe należą do najbezpieczniejszych środków transportu — są odporne na warunki atmosferyczne, rzadko zdarzają się na torach wypadki losowe. W przypadku pociągów poruszających się po Nowym Jedwabnym Szlaku trasa przejazdu prebiega przez tereny o bardzo niskim stopniu zaludnienia. To powoduje, że sporadycznie dochodzi na nich do sytuacji spowalniających czas przejazdu. We frachcie kolejowym nie występuje rolowanie kontenerów, co w efekcie oznacza, że raz zarezerwowane miejsce zawsze jest dostępne dla danego ładunku. Kolej na Nowym Jedwabnym Szlaku funkcjonuje od 2010r. W tym czasie lawinowo zwiększyła się liczba składów przewożących towary z Chin — obecnie już kilkadziesiąt składów w tygodniu dociera do terminala przeładunkowego w Małaszewiczach, będącego głównym hubem Nowego Jedwabnego Szlaku w Polsce. Pozwala to na transport nieograniczonej liczby towarów, co doceniają najwięksi importerzy w Europie i Polsce. 

Kolej versus samolot

Fracht lotniczy jest niewątpliwie najszybszym środkiem transportu. Samoloty w opcji “door-to-door” mogą dostarczyć towary w czasie krótszym niż 2 tygodnie. Kluczowym aspektem jednak tego rodzaju transportu jest wysoka cena przewozu (kilkukrotnie wyższa niż statkiem czy koleją) oraz ograniczenia w ładunku. W efekcie samolotem warto przewozić towary w sytuacjach, kiedy transit time musi być niezwykle krótki.

Warty podkreślenia jest fakt, że kolej dostarcza towary z Chin do Europy w czasie jedynie 2 razy dłuższym przy jednocześnie zoptymalizowanych cenach za kontener. Co więcej, przepustowość towarów we frachcie kolejowym jest znacznie wyższa i nie powoduje wydłużenia czasu dostawy.

fb button

grab my essay banner

logo jooble