magazine top

AKPIL Sp. z o.o. jest jednym z największych producentów maszyn rolniczych w Polsce. Mająca siedzibę i nowoczesny zakład produkcyjny w Pilźnie (woj. podkarpackie) firma została założona ponad 40 lat temu przez Pana Kazimierza Anioła. Obecnie w przedsiębiorstwie produkowanych jest 40 typów maszyn uprawowych, m.in.: pługi, agregaty uprawowe, brony talerzowe, kombajny ziemniaczane, kosiarki i opryskiwacze. Dodatkowo spółka oferuje maszyny komunalne. Doświadczona i wysoko wykwalikowana kadra nieustannie dba o zapewnianie najlepszych oraz najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych. Firma posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dilerską na terenie całego kraju, jak również za granicą. Urządzenia sygnowane logo „AKPIL” pracują na rolach na całym świecie.

Specjalnie dla BusinessPL o historii przedsiębiorstwa, najważniejszych aspektach działalności i planach na przyszłość opowiada Pan Kazimierz Anioł – Prezes Zarządu i zarazem właściciel firmy AKPIL Sp. z o.o.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa AKPIL Sp. z o.o.? Jaka była jego geneza?

Przedsiębiorstwo AKPIL zostało założone w 1975 roku. Początkowo przez kilka lat firma zajmowała się rzemieślniczą produkcją wyrobów budowlanych. W 1985 roku szukając nowych dróg rozwoju, spółka zmieniła profil działalności i przestawiła się na rolnictwo. Przełomowym momentem dla firmy był zakup w 1992 roku obiektów po Spółdzielni Kółek Rolniczych. Wtedy produkcja maszyn rolniczych została znacznie powiększona, a zakład zatrudniał prawie 340 osób. Niestety kryzys branży maszyn rolniczych końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku spowodował ograniczenie rozwoju firmy i ograniczenie zatrudnienia. Pierwszym produktem firmy była sadzarka, która została wyprodukowana 1984 roku, później rozpoczęto produkcję przyrządów żniwnych do kosiarki konnej i ciągnikowej oraz pielniko-obsypników. W 1991 roku powstało biuro konstrukcyjne, które pracowało nad wdrożonym do produkcji kombajnem ziemniaczanym. Jako pierwsza firma w Polsce AKPIL uruchomił produkcję talerzy do brony, które do dziś są cenione przez rolników z całej Europy. Obecnie roczna produkcja maszyn rolniczych wynosi blisko 3,5 tys. sztuk. W przedsiębiorstwie produkowanych jest 40 różnych typów maszyn. Produkty AKPIL wykonywane są w naszym zakładzie w 95 %. Prace nad nowymi prototypami prowadzą wysoko wykwalifikowani konstruktorzy. Maszyny już w fazie projektu badane są pod względem wytrzymałościowym. Każda maszyna jest testowana w warunkach polowych, prowadzone są testy fabryczne na różnych typach ziemi i z różnymi klasami ciągników. W grudni 2017 roku firma przekształciła się w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością. Aktualnie AKPIL jest jednym z największych producentów maszyn rolniczych w Polsce.

Na czym polega nowoczesne rolnictwo? Jakie korzyści dla rolników wynikają z wykorzystywania nowoczesnych urządzeń i technologii?

W obecnych czasach nowoczesne rolnictwo to ogromny przełom w temacie nowoczesnych technologii rolniczych. Zwiększenie wydajności i produktywności przy jednoczesnej oszczędności czasu pracy ludzkiej – coraz więcej zadań przejmują maszyny i systemy operacyjne. Kluczowym elementem nowoczesnego rolnictwa jest odpowiedni sprzęt. Ten musi być efektywny, oszczędny i zarazem prosty w obsłudze. Nowoczesne maszyny rolnicze wyposażone są w systemy sterujące, dzięki czemu można w sposób wygodny i bezpieczny sterować wszystkimi maszynami, które pracują w obrębie całego gospodarstwa. AKPIL produkuje cały czas maszyny rolnicze stosując nowe rozwiązania technologiczne opierając się na doświadczonym zespole konstruktorów, który wdraża do produkcji coraz to nowsze rozwiązania techniczne w produkowanych maszynach rolniczych. Firma AKPIL aktywnie uczestniczy w projektach unijnych mających na celu nowe rozwiązania i zagadnienia związane z wprowadzeniem nowoczesnych systemów komputerowych, systemów GPS, itd. Musimy tutaj jasno powiedzieć, że firma AKPIL aktywnie włącza się w rozwój nowoczesnego rolnictwa, czego potwierdzeniem są otrzymane nagrody, wyróżnienia i szereg pochwał z wielu różnych instytucji.

AKPIL to firma, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych urządzeń dla rolnictwa. Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

Firma AKPIL zbiera wiele doświadczeń z rynków całego świata. Dzięki zdobytej wiedzy opracowaliśmy inteligentne systemy i maszyny do uprawy gleby, siewu, zbiorów oraz prac komunalnych. AKPIL wytwarza maszyny rolnicze dla małych i dużych gospodarstw rolnych, uwzględniając ich rosnące potrzeby wprowadza systematycznie nowy asortyment. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się: agregaty uprawowe, agregaty talerzowe, agregaty podorywkowe, brony talerzowe, glebogryzarki, pługi, kopaczki, przetrząsarki, siewniki, sadzarki do ziemniaków, kombajn do zbioru ziemniaków a także odśnieżarki. Większa część produktów jest chroniona patentami. Do maszyn, które znalazły szczególne uznanie wśród naszych klientów z całego świata możemy zaliczyć na przykład agregat talerzowy BISON XL oraz serię pługów KM80 i KM180. Wymieniając nie możemy również zapomnieć o wielokrotnie nagradzanym kombajnie ziemniaczanym KARTOFFEL.

Co wyróżnia Państwa ofertę na tle konkurencji?

AKPIL to przede wszystkim trwałość i niezawodność. Na bieżąco przyglądamy się trendom w branży rolniczej implementując najnowsze rozwiązania w naszych maszynach. W kwestii innowacyjności ciągła, ścisła współpraca z instytutami naukowymi i badawczymi w kraju zaowocowała rozszerzeniem gamy produktów o chociażby nasz agregat uprawowo siewny GEPARD DRILL, czy siewnik mechaniczny SEED zbierający w Europie bardzo pozytywne recenzje. Wprowadzając nowe rozwiązania w maszynach rolniczych udokumentowaliśmy je poprzez zgłoszenia patentowe i wzory użytkowe. Obecnie mamy w posiadaniu 38 wzorów użytkowych, 15 wynalazków i 3 znaki towarowe oraz wiele nagród dla różnych produktów.

Jak przedstawia się obecnie Państwa sieć dystrybucji? Ile rocznie sprzedajecie Państwo urządzeń w Polsce, a ile jest eksportowanych?

Firma AKPIL prowadzi sprzedaż poprzez szeroko rozwiniętą sieć dilerską na terenie całego kraju, w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Azji. W skali roku nasze linie produkcyjne opuszcza około 3500 maszyn, z których średnio 40% przeznaczonych jest do sprzedaży na rynku krajowym, zaś pozostałe 60% eksportowane jest do wszystkich krajów świata.

Firma AKPIL nieustannie rozwija swoją ofertę i dostarcza innowacyjne autorskie rozwiązania. Czy mógłby opowiedzieć szerzej o działalności badawczo-rozwojowej firmy?

Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w celu zwiększenia atrakcyjności oferty i zyskania przewagi konkurencyjnej. Utrzymujemy własną komórkę projektową, odpowiedzialną za projektowanie i rozwój produktów oraz technologii produkcyjnych. Niektóre ze stworzonych produktów i technologii miały charakter unikatowy, nieznany i niestosowany dotychczas na świecie. Technologie te, jako innowacje, zostały objęte zgłoszeniami patentowymi do Urzędu Patentowego RP. Firma od roku 2001 współpracuje z Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu „PIMR”, obecnie pod nazwą „Sieć Badawcza Łukasiewicz”. Do dnia dzisiejszego wprowadziliśmy na rynek 11 nowych produktów, które cieszą się dużym popytem. Cały czas modyfikujemy nasze maszyny oraz szukamy nowych rozwiązań.

Czy planujecie wprowadzić do oferty w najbliższym czasie nowe produkty?

Firma AKPIL cały czas wprowadza nowe rozwiązania w produkowanych maszynach rolniczych, tworzymy nowe prototypy, następnie testujemy je w polach uprawnych. Ponieważ rolnictwo w kraju, jak i za granica rozwija się dynamicznie i powstają coraz większe gospodarstwa hektarowe w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na nowe rozwiązania. Obecnie jesteśmy w trakcie wykonywania nowego projektu do precyzyjnego wysiewu ziarna, nawozów płynnych i sypkich.

Czy może Pan opowiedzieć o zapleczu produkcyjnym firmy? Czy zakład w Pilźnie wpisuje się w trend Przemysłu 4.0 i jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcji i kontroli jakości?

Przemysł 4.0 to powiązanie bardzo wielu różnych czynników związanych z optymalizacją pewnych procesów technologicznych i organizacyjnych. Dają one możliwość stworzenia procesu produkcyjnego w zupełnie nowy i inny niż dotychczas sposób. W związku z przemysłem 4.0 zarząd firmy AKPIL postanowił wejść w realizację tego programu do własnego przedsiębiorstwa, co niewątpliwie wiąże się z nakładem dużych środków finansowych. Obecnie firma AKPIL wdraża nowe oprogramowania procesów technologicznych dotyczące całego cyklu procesu produkcyjnego. Zakupiła nowoczesne maszyny CNC, które będą ogniwem w nowoczesnym systemie informatycznym powiązanym z systemami zarządzania w całym przedsiębiorstwie. Wprowadzenie wszystkich zmian w całym zakładzie na pewno potrwa jakiś czas, a więc wdrażanie będzie postępować sukcesywnie, aż do osiągnięcia zaplanowanych przez zarząd firmy celów. Można powiedzieć, że zarząd firmy AKPIL postawił poprzeczkę bardzo wysoko w kwestii rozwoju i modernizacji zakładu.

Spółka AKPIL konsekwentnie umacnia swoją pozycję na światowych rynkach. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Kluczem do sukcesu i priorytetem firmy jest wysoka jakość oraz niezawodność naszych maszyn. Tak jak już podkreślałem AKPIL posiada ugruntowaną pozycje na rynku, a produkty firmy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rolników polskich, jak i zagranicznych. Marka AKPIL jest kojarzona z nowoczesnymi maszynami rolniczymi wysokiej jakości i o dużej wytrzymałości podczas wykonywanych prac polowych. Firma przeprowadza testy fabryczne obejmujące sprawdzenie pracy maszyn rolniczych na różnych typach ziemi i z różnymi klasami ciągników. Wszystkie powyższe zalety gwarantują klientom firmy zakup maszyn rolniczych najwyższej jakości oraz umożliwiają dokładną analizę parametrów urządzeń rolniczych podczas wykonywanych prac. Głównym hasłem reklamowym spółki jest: „nowe technologie – nowe możliwości”.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy AKPIL?

Firma AKPIL doskonale rozumie, że coraz ciężej znaleźć specjalistów z doświadczeniem, szczególnie w dziedzinie mechanizacji rolnictwa, dlatego staramy się inwestować w załogę i stale podnosić jej kompetencje poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Duża część zespołu pracuje z nami od wielu lat, a są to m.in. specjaliści z działów: Sprzedaży, Księgowości, Kadr, Płacy, Kadry kierowniczej na produkcji, Zaopatrzenia, BHP. Prowadzimy ekspansję na rynki międzynarodowe, w czym pomagają nam umiejętności komunikatywne naszych specjalistów ds. sprzedaży. Nad jakością naszych maszyn oraz ich rozwojem czuwa wysoko wyspecjalizowana kadra konstruktorów, która dokłada wszelkich starań, aby jakość maszyn produkowanych w naszej firmie była na najwyższym poziomie. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia średnio 181 osób oraz prowadzi praktyczną naukę zawodu w której bierze udział 32 młodocianych pracowników.

Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat? Jakie modernizacje planujecie w najbliższym czasie?

Spółka kontynuuje rozpoczętą w 2016 roku budowę hali produkcyjnej. W wybudowanej hali produkcyjnej firma zamierza stworzyć nowoczesną linię produkcyjną dla innowacyjnych maszyn rolniczych. Przedsiębiorstwo posiada kilka małych hal produkcyjnych, przez co produkcja się wydłuża i nie można stworzyć profesjonalnej linii produkcyjnej. Duża, nowoczesna hala wraz z profesjonalnym zapleczem magazynowym usprawni produkcję, ograniczy straty czasowe, dzięki czemu wzrośnie konkurencyjność spółki. Zostałyby ograniczone koszty przewożenia materiałów i elementów z hali do hali, mniejsze zapotrzebowanie na pracowników transportu wewnętrznego, mniejsza liczba osób nadzorujących. Spółka rozpoczęła także realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Celem projektu jest wdrożenie do działalności przedsiębiorstwa nowego produktu, tj. mobilnego urządzenia do usuwania szkodników upraw rolniczych (Biokiller). Projekt dotyczy zakupu środków trwałych do uruchomienia produkcji innowacyjnego produktu (tokarki CNC, centrum obróbkowego oraz zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego). Okres rozliczeniowy projektu przewidziany jest od 2020.07.01 do 2022.12.31. Planujemy w tym roku także zakup stanowiska zrobotyzowanego z tokarką do obróbki automatycznej talerzy do bron talerzowych.

Jakość oferowanych produktów i usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i podwykonawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Firma AKPIL współpracuje z wieloma renomowanymi dostawcami i nie sposób ich tu wszystkich wymienić, lecz jednymi z najważniejszych to firmy: SSAB, ThyssenKrupp, ArcelorMittal, Weber-hydraulik, Handlopex, Ponar Wadowice, Bondioli & Pavesi, Starco, SKF, NSK, Śrubtex, Agromet Lubań, Prema, König Stahl, KRAMP, BOWIM, BIBUS MENOS oraz GF Machining Solutions.

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest również bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. W jaki sposób angażują się Państwo lokalnie w działalność pozabranżową?

Lokalnie działamy bardzo prężnie. Wspomagamy i sponsorujemy młodzieżowy klub sportowy. Współorganizujemy imprezy lokalne wraz z Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Kultury. Udzielamy się także w działalność szkół zarówno podstawowej jak i Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia. Wspieramy także Ochotniczą Strażą Pożarną.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Generalnie, założenia jakie postawił sobie zarząd firmy AKPIL Sp. z o.o. to kontynuacja produkcji maszyn rolniczych i dalszy rozwój przedsiębiorstwa, z powiększeniem wzrostu produkcji maszyn obecnie wytwarzanych, jak i nowych typów maszyn rolniczych. Aktualnie przedsiębiorstwo powiększa swoją infrastrukturę związaną z rozbudową nowych hal produkcyjnych i zaplecza biurowego i logistycznego. Poza tym faktem jest realizowana modernizacja zakładu, mająca na celu, „odmłodzenie’’ parku maszynowego i zakup nowych maszyn CNC – co ma duży wpływ na jakość wyrobów i rozwój przedsiębiorstwa. Warto tutaj przypomnieć, że firma stawia na młodych pracowników, którzy odbywając później praktyki zawodowe mają szansę pozostania w zakładzie, jako pełnoprawni pracownicy. Firma AKPIL postawiła przed sobą nadrzędny cel powiększenia i zdobycia rynku sprzedaży na cały świat. Obecnie 60 procent wyrobów jest wysyłana na rynek międzynarodowy, co wskazuje na dużą popularność i zainteresowanie produkowanych maszyn.

Firma AKPIL działa z dużymi sukcesami nieprzerwanie od 1975 roku. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa jest Pan najbardziej dumny?

Przez ponad 45 lat rozwinęliśmy się bardzo dynamicznie, ponieważ ze statusu małej firmy powstała średnia. Park maszynowy jest co kilka lat wymieniany, a obecnie jest częściowo zrobotyzowany. Nasze produkty dzięki niezawodności oraz jakości wykonania są rozpoznawalne i cenione na całym świecie.

fb button

grab my essay banner

logo jooble