magazine top

WC Serwis to renomowana, polska firma, która od 1996 roku dostarcza wszechstronne rozwiązania sanitarne. Mające siedzibę w Zabrzu przedsiębiorstwo znajduje się w czołówce krajowego rynku mobilnej obsługi sanitarnej. W ofercie znajdują się toalety i umywalki przenośne różnego rodzaju, kontenery, ogrodzenia oraz szeroki zakres innych produktów pozwalających na skuteczną obsługę dużych projektów budowlanych i eventowych. WC Serwis z powodzeniem świadczy usługi dla klientów indywidualnych oraz firm i organizacji na terenie całego kraju. Nadrzędną ideą spółki jest satysfakcja klientów oraz koncentracja na ich potrzebach. Firma realizuje usługi kompleksowo, a więc zarówno dostarcza zamówione systemy sanitarne pod wskazane miejsce, następnie serwisuje je w określonej przez klienta częstotliwości, a na końcu odbiera. Nowoczesny, stale modernizowany sprzęt i wykwalifikowana kadra pozwalają firmie WC Serwis zagwarantować najwyższą jakość wykonywanych działań.

O drodze do sukcesu firmy, oferowanych usługach, realizacjach i wielu innych aspektach działalności opowiada Marcin Bański, Prezes Zarządu.

Spółka WC Serwis od ponad ćwierć wieku prężnie rozwija swoją działalność będąc obecnie jednym z krajowych liderów w wynajmie przenośnych systemów sanitarnych. Czy mógłby Pan opowiedzieć o początkach firmy i krokach milowych w drodze do obecnego sukcesu przedsiębiorstwa?

Start działalności WC Serwis nastąpił w 1996 roku, kiedy Jacek Bański, pełniący od początku funkcję prezesa, zdecydował się wstrzelić w niezagospodarowaną wcześniej branżę mobilnej obsługi sanitarnej. Pomysł na biznes podpatrzył u zachodnich sąsiadów, będąc z wizytą u kolegi budowlańca. W Polsce końca XX wieku nikt nie dbał o aspekt właściwego pod tym względem zabezpieczania budowy, imprezy plenerowej, czy innej aktywności zewnętrznej. Nie było też świadomości istnienia takich rozwiązań, jak toalety mobilne. Z drugiej strony koniec wieku to złoty czas po przemianie ustrojowej, wielkie inwestycje, budowy prywatnych domów, pierwsze duże eventy. Widząc potencjał w zaistniałej sytuacji wykupiono część gruntów na Osiedlu Młodego Górnika w Zabrzu, wyprzedawanych przez likwidowaną kopalnię „Pstrowski”. W tamtych czasach nikt nie interesował się tą usytuowaną na uboczu, pokopalnianą działką, a teren ten nadawał się przecież idealnie do profilu prowadzonej przez WC serwis działalności. Plac zaczął zapełniać się sprzętem i szybko powstała tam funkcjonująca do dzisiaj baza i siedziba firmy.

Firma WC Serwis od wielu lat dostarcza wszechstronne rozwiązania sanitarne. Czy mógłby Pan omówić aktualny wachlarz oferowanych produktów oraz usług?

Nasz oferta pozwala na kompleksową realizacje terenów budowy, imprez plenerowych, czy realizacji wojskowych. W naszej ofercie znajdują się:

  • Toalety przenośne – w wielu wariantach: podstawowych i rozbudowanych, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Kontenery – biurowe, magazynowe, socjalne, sanitarne. Przydatne wszędzie tam, gdzie trudno o wybudowanie dodatkowych pomieszczeń dla pracowników. W ramach, których oferujemy pełne kompleksowe podłączenie do sieci wod-kan lub mobilnych magazynów na wodę i nieczystości.
  • Ogrodzenia przenośne – organizację wszelkiego rodzaju wydarzeń plenerowych wspieramy logistycznie, dostarczając potrzebne ogrodzenia: ażurowe i zaporowe. Idealne zarówno na koncert, jak i plac budowy.
  • Potrzebne akcesoria – kosze na śmieci, agregaty prądotwórcze, schody kontenerowe czy zbiorniki na nieczystości to akcesoria, które także oferujemy naszym klientom; tym, którzy nie potrzebują toalety czy przyczepy, a właśnie pojedynczych elementów.
  • Przyczepy sanitarne – solidne i estetyczne z możliwością różnorodnej konfiguracji wyposażenia, od przyczepy typowo toaletowej po prysznicową.

Do których grup odbiorców w szczególności kierujecie ofertę firmy?

Świadczymy usługi sanitarne przede wszystkim dla firm budowlanych, deweloperów a także indywidualnych inwestorów. Co więcej świadczymy usługi dla organizatorów wydarzeń plenerowych, właścicieli parkingów, a także wojska i osób prywatnych potrzebujących przenośnej toalety np. na działce. Wspieramy klientów instytucjonalnych – administracji samorządowej i państwowej, a także indywidualnych inwestorów.

Jak przedstawia się obecna sieć dystrybucji oraz infrastruktura logistyczna firmy?

Z uwagi na charakter firmy podstawą jest rozproszona sieć sprzedaży, co pozwala na łatwiejsze i efektywniejsze pozyskanie klienta w całej Polsce. Infrastruktura logistyczna firmy dzieli się na toaletową i kontenerową. Logistyka toaletowa ma charakter regionalny i jest w głównej mierze związana z logistyką aut asenizacyjnych. W ramach logistyki kontenerowej oprócz własnych samochodów wykorzystujemy również transport zewnętrzny.

Grupa WC Serwis obsługuje bardzo wiele dużych, ogólnokrajowych wydarzeń różnego rodzaju. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów na temat najbardziej wymagających realizacji?

Do najważniejszych należy obsługa wizyt Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży, Tour de Pologne, Mistrzostwa Świata Sztafet w Chorzowie, PZU i PKO Maratony, Mistrzostwa Świata FIFA U-20, konkursy skoków narciarskich i rajdy samochodowe, a także wiele wydarzeń muzycznych, takich jak jeden z największych na świecie festiwali muzyki elektronicznej Global Gathering, Przystanek Woodstock, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver, Męskie Granie, Malta Festival, OFF Festival, Kraków Live Festival, Fest Festival, Orange Warsaw Festival, Open’er oraz imprezy sylwestrowe między innymi w Warszawie, Gdyni i Zakopanem. Odbywające się w 2016 roku Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) były jednymi z niezapomnianych wyzwań, jakim firma WC Serwis sprostała. Regularny serwis kilku tysięcy toalet znajdujących się równolegle na krakowskich Błoniach oraz Brzegów w gminie Wieliczka był tylko jednym z wyzwań tego przedsięwzięcia. Podczas wieloletniej współpracy z partnerami w branży eventowej, zyskaliśmy duży kredyt zaufania, którego efektem była współpraca z największymi obiektami w kraju przy organizacji szpitali tymczasowych. Wsparcie walki z efektami pandemii COVID-19 poprzez zapewnienie zaplecza sanitarnego olbrzymim przestrzeniom przeznaczenia medycznego było wielkim sprawdzianem wykorzystania zasobów i możliwości logistycznych spółki. Realizacja składała się z kontenerów biurowych i sanitarnych, które zostały dostosowane do potrzeb szpitala tak, aby współgrały z wewnętrzną częścią hali. Kontenery zostały dołączone do konstrukcji budynków specjalnymi korytarzami wykonanymi z setek metrów bieżących ogrodzenia. Można śmiało powiedzieć, że te działania były swego rodzaju podsumowaniem budowanej przez ćwierć wieku pozycji na rynku, dając wielką satysfakcję z efektów pracy przy tym prestiżowym, rządowym programie.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa miały miejsce w ostatnich latach?

Firma cały czas inwestuje. Obecnie wdrożyliśmy program IFS pozwalający na automatyzację prac między innymi administracyjne i logistyczne. W ostatnim roku firma mocno postawiła na rozwój infrastruktury kluczowych oddziałów w Polsce, czego efektem są budowy nowych hal produkcyjno- magazynowych.

Co wyróżnia firmę WC Serwis spośród innych działających w tej samej branży?

WC Serwis jest firmą rodzinną z polskim kapitałem. Jesteśmy jedyną Polską firmą działającą w tak dużych realizacjach i takim zakresie. Widząc zieloną toaletę z dużym prawdopodobieństwem jest to nasza toaleta. Obecnie niema firmy w Polsce tej skali z zielonymi toaletami. Urządzenia WC Serwis posiadają pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny i są zalecane przez Terenowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne oraz Państwową Inspekcję Pracy. Nasza firma posiada wszelkie certyfikaty ISO, co pozwala nam sprostać nawet najbardziej wymagającym klientom.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy WC Serwis?

Obecnie firma zatrudnia ponad 400 pracowników, do obsługi używa ponad 150 samochodów, a na wyposażeniu posiada 15000 toalet i 1000 kontenerów sanitarnych. Podstawą sprawnego zarządzania taką firmą jest wykwalifikowana kadra. Doświadczenie jednak udowadnia, że wiedza branżowa, wypracowana z czasem, jest często bardziej istotna. Te elementy pozwalają na budowanie sprawnej kadry zarządczej jak również realizacyjnej.

Jakość oferowanych usług i produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich takie firmy, które zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Podstawą działalności w naszej branży jest stawianie na sprawdzonych dostawców sprzętu. Pozwala to na poprawę jakości oferowanej usługi. Toalety sanitarne, które oferujemy od lat kupujemy od firmy Satellite Industries. Jest to firma, która w naszym odczuciu jest bezkonkurencyjna, jeżeli chodzi o jakość i żywotność swoich produktów. Lata działania w branży udowodniły, że najlepszymi samochodami asenizacyjnymi są Mercedesy Attego w wersji 918. Jednym z naszych kluczowych dostawców jest firma Modular System Sp. z o. o. dostarczająca światowej jakości kontenery różnego rodzaju. W ich ofercie znaleźć można między innymi kontenery biurowe czy sanitarne, a także kontenery specjalne lub całe moduły mieszkalne.

Pandemia koronawirusa, a obecnie wojna w Ukrainie odcisnęły swoje piętno na wielu branżach. Czy Państwa firmę ominęły rynkowe perturbacje? Jak radzicie sobie w tych warunkach?

Zdarzenia mające miejsce w ostatnich latach wymagała od firmy WC Serwis zmiany podejścia na zapotrzebowanie klienta. Na początku pandemii firma zmierzyła się z wdrożeniem do oferty dezynfekcji. W ramach, której dezynfekowane były tereny publiczne takie jak przystanki, dworce czy wynajęte przez nas kontenery. Ciągle zmieniający się rynek w ostatnich latach wymaga od nas ciągłej szczegółowej analizy. Jako firma WC Serwis w obliczu wojny w Ukrainie staramy się nieustannie pomagać pieniężnie jak również sprzętowo.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące, lata? Jakie stawiacie przed sobą cele?

Ciągły wzrost z każdym rokiem jeszcze bardziej napędza nas do inwestycji i rozwoju. Jesteśmy na etapie wielu zmian w sposobie zarządzania na wielu płaszczyznach firmy. Jednym z elementów jest ciągle wdrażana oparta na technologii i wiedzy gospodarka magazynowa.

fb button

grab my essay banner

logo jooble