magazine top

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych oznacza, że coraz więcej Polaków przekonuje się do korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii. Choć mają one wiele zalet, użytkownicy nadal muszą liczyć się z wpływem nasłonecznienia oraz warunków pogodowych na efektywność systemu. W grę wchodzi także prowizja, którą pobiera operator sieci energetycznej za każdym razem, kiedy odbieramy nadwyżkę energii oddaną do sieci. Rozwiązaniem tych niedogodności mogą okazać się magazyny energii. Czym są i jak działają takie ogniwa?

Czym jest magazyn energii?

Magazynowanie energii w fotowoltaice polega na jej gromadzeniu w specjalnych akumulatorach wtedy, gdy instalacja produkuje więcej prądu, niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Zapasy energii możemy odebrać bez konieczności potrącania zaliczki tak, jak ma to miejsce w przypadku sieci publicznej. Stanowią one także zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawach prądu.

Energia może być kumulowana w ładowalnych bateriach na kilka sposobów. Najczęściej spotkamy:

  • akumulatory AGM,
  • baterie żelowe,
  • baterie litowo-jonowe,
  • baterie kwasowe.

Każda z nich nieco inaczej zachowuje się przy określonym obciążeniu, w różnym stopniu znosi szybkie uzupełnianie energii lub częściowe opróżnianie ogniwa. Nieprawidłowe ładowanie akumulatora może doprowadzić do częściowego spadku maksymalnej pojemności, a nawet do uszkodzenia elementu.

Jak działa magazynowanie energii?

Sposób działania magazynu energii jest uzależniony od rodzaju zastosowanej technologii, ale ogólna zasada opiera się na przekształceniu energii elektrycznej w substancję chemiczną. Uruchomienie akumulatora polega na oddaniu zgromadzonej energii w postaci prądu, który trafia do gniazdek elektrycznych. Poszczególne modele różnią się między sobą m.in. gęstością energetyczną oraz liczbą cykli ładowania, a także sposobem podłączenia do sieci PV.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest uniezależnienie się od przerw w dostawie prądu. Nawet kiedy posiadamy instalację PV, w przypadku odcięcia od sieci nie będzie ona generowała energii. Zabezpieczenie antywyspowe montowane w systemach on-grid zapobiega oddawaniu prądu do sieci do czasu naprawy instalacji. Magazyn energii nadal jednak będzie zasilał urządzenia podłączone do sieci. Takie działanie nazywamy systemem hybrydowym.

Kto skorzysta z magazynów energii?

Technologia magazynowania energii dopiero się rozwija, ale już teraz widać, że jest to uniwersalne rozwiązanie, z którego skorzystają zarówno prosumenci, przedsiębiorcy, jak i rolnicy. W przypadku indywidualnych gospodarstw magazyny energii pozwalają na skumulowanie energii i odzyskanie jej bez strat w godzinach wzmożonego zapotrzebowania. Z kolei dla firm lub działalności rolniczej stały dostęp do prądu często jest warunkiem prowadzenia działalności. Dzięki niemu funkcjonują chłodnie, parki maszyn czy węzły logistyczno-przeładunkowe.

Zdaniem wielu ośrodków naukowych możliwość magazynowania prądu to przyszłość fotowoltaiki. Należy jednak pamiętać, że jest to cały czas drogie przedsięwzięcie, ponieważ ceny samych magazynów energii są dosyć wysokie. Jeżeli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku to dobre rozwiązanie, skontaktuj się ze specjalistami z firmy Alians OZE i dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą inteligentne zarządzanie energią elektryczną.

fb button

grab my essay banner

logo jooble