magazine top

WELCOME Airport Services Sp. z o.o. jest największym pod względem liczby obsługiwanych przewoźników agentem handlingowym w Polsce. Firma świadczy profesjonale usługi obsługi naziemnej samolotów i pasażerów kilkudziesięciu liniom lotniczym z całego świata. Obecnie spółka zatrudnia około 1400 osób w siedmiu oddziałach na terenie kraju. Przedsiębiorstwo jest członkiem IATA Ground Handling Council.

Specjalnie dla BusinessPL ekskluzywnego wywiadu na temat działalności przedsiębiorstwa udzielił Piotr Wieczorek – były Prezes Zarządu WELCOME Airport Services Sp. z o.o.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię działalności przedsiębiorstwa WELCOME Airport Services?

31 stycznia 2000 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” powołało nową spółkę, która miała świadczyć usługi handlingowe na terenie lotniska Chopina w Warszawie. Nowo powstała firma przyjęła nazwę Warsaw Airport Services (w skrócie WAS). Działalność operacyjną WAS rozpoczął 1 maja 2001 roku, na początku obsługując tylko pięciu klientów, jednakże z każdym rokiem przedsiębiorstwo pozyskiwało kolejnych przewoźników i rozszerzało swoją działalność. 10 października 2013 roku WAS połączył się z pięcioma innymi spółkami wykonującymi usługi handlingowe na kluczowych lotniskach w Polsce, tworząc największą na rynku spółkę wykonującą obsługę naziemną samolotów: WELCOME AIRPORT SERVICES.

Wprowadzone w związku z rozwojem pandemii COVID-19 ograniczenia w ruchu lotniczym spowodowały gigantyczne problemy branży. W jakiej kondycji jest obecnie rynek usług lotniczych w Polsce? Jakie ma perspektywy?

Pandemia COVID spowodowała prawdopodobnie największy kryzys w historii lotnictwa, na szczęście sytuacja powoli wraca do normy. Pod koniec zeszłego roku nastąpiło intensywne ożywienie rynku lotniczego, obecnie nieco spowolnione przez sytuację za naszą wschodnią granicą. Lotnictwo to silna, dynamiczna branża, a popyt na podróże wymusza jej ciągłą ekspansję.

WELCOME Airport Services świadczy usługi handlingowe na największych lotniskach w Polsce. Czy mógłby Pan omówić wachlarz oferowanych usług?

Welcome Airport Services oferuje kompleksową obsługę pasażerów, w skład której wchodzi m.in. odprawa biletowo-bagażowa, reklamacje bagażowe oraz asysta dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, kłopotami ze wzrokiem lub słuchem. Dodatkowo spółka zajmuje się obsługą samolotów, czyli załadunkiem i rozładunkiem statków powietrznych, sortowaniem i transportem bagażów, przewozem pasażerów i załóg między terminalem a stanowiskami postojowymi, a także koordynacją operacji i wyważaniem samolotów. Welcome Airport Services świadczy również usługi w ramach lotów specjalnych oraz obsługi VIP. Nasza spółka dysponuje najnowocześniejszymi terminalami cargo w Polsce, w których prowadzi kontrolę bezpieczeństwa przesyłek lotniczych oraz poczty na podstawie statusu zarejestrowanego agenta.

Które lotniska i ile linii lotniczych obecnie obsługuje firma? Kim są Państwa główni klienci?

Firma obsługuje lotniska w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie i Modlinie. Posiada również pięć Oddziałów Cargo – w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu oraz Gdańsku. Z naszych usług korzysta blisko 70 linii lotniczych z całego świata. Do grona głównych klientów należą tacy przewoźnicy jak: LOT, Emirates, Emirates Cargo, grupa Lufthansa oraz Wizz Air.

Firma stale pracuje nad rozwojem asortymentu oferowanych usług. Jakie w ostatnim czasie wprowadziliście nowości do swojej oferty?

Uruchomiliśmy własną Agencję Celną, dzięki której świadczymy szybszą obsługę eksportowanych i importowanych towarów oraz przesyłek tranzytowych. W ramach działalności naszej Agencji reprezentujemy klientów przed Urzędem Celnym, sporządzamy dokumentację oraz zapewniamy zdalną realizację odpraw w transporcie drogowym, kolejowym i morskim. Jedną z wprowadzonych ostatnio usług jest reklama w autobusach lotniskowych. Ponadto w Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie pełnimy rolę konsjerża dla biur podróży.

Co wyróżnia Państwa spółkę spośród innych działających w tej samej branży? Co uważacie za swoje największe atuty?

Naszym największym atutem jest jakość świadczonych usług oraz wykwalifikowany i zaangażowany personel. Przewagą Welcome jest obecność w 7 największych portach lotniczych w Polsce oraz obsługa cargo na 4 lotniskach.

Jednym z wyznaczników powodzenia firmy, co często się podkreśla, jest znalezienie optymalnej relacji jakości usługi do ceny. W jaki sposób udaje się to Państwu osiągać?

Stawiamy przede wszystkim na dialog z klientami oraz zaspokojenie ich potrzeb. Optymalizujemy koszty, współpracujemy z zaufanymi dostawcami.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Ile osób zatrudnia obecnie przedsiębiorstwo? Czy mógłby Pan opowiedzieć kilka słów o strukturze zatrudnienia firmy WELCOME Airport Services?

W skład struktury Welcome Airport Services wchodzi 7 Oddziałów, Pion Cargo, Pion Logistyki oraz Centrala spółki. Zatrudniamy łącznie ponad 1400 pracowników. Największym oddziałem jest Warszawa, a najmniejszym i zarazem najmłodszym Modlin.

Sprawna obsługa portów lotniczych i pasażerów nie byłaby możliwa bez doświadczonej kadry, ale również bez odpowiedniego zaplecza technologicznego. Jakie najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Na przestrzeni ostatnich lat otworzyliśmy dwa nowoczesne terminale cargo w Warszawie i Szczecinie, wyposażone m.in. w mroźnię, chłodnię oraz osobne pomieszczenia do przechowywania przesyłek wartościowych, przesyłek radioaktywnych i żywych zwierząt. Jesteśmy w trakcie wymiany sprzętu, we flocie posiadamy elektryczne ciągarki i autobusy.

Czy planujecie w najbliższym czasie kolejne inwestycje?

Na ten moment naszą największą nadchodzącą inwestycją jest rozpoczęcie działalności na lotnisku w Radomiu. Dodatkowo planujemy kontynuację wymiany sprzętu i inwestycje w obszarze cargo.

Jakość oferowanych usług jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami. Czy są wśród nich tacy, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie, jako najważniejsi partnerzy?

Współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami z elastycznym podejściem do klienta, dzięki czemu wspólnie testujemy sprzęt i produkty oraz wprowadzamy w nich zmiany, tak, aby były jak najbardziej optymalne i bezpieczne. Jednym z takich dostawców jest producent płynu do odladzania, firma Clariant.

Społeczna odpowiedzialność biznesu również jest bardzo ważnym elementem działalności gospodarczej. Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Tak, obecnie prowadzimy, we współpracy z załogami linii KLM zbiórkę darów, które następnie transportujemy na Ukrainę. Poza tym gromadzimy nakrętki, które przekazujemy fundacji zajmującej się bezdomnymi zwierzętami, bierzemy udział w akcjach charytatywnych, prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów, dbamy o przestrzeganie etyki biznesowej. Współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zapewniając asystę dla repatriantów wracających do Polski. W planach mamy podjęcie kolejnych działań w zakresie CSR.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są posiadane świadectwa i wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Najważniejszym wyróżnieniem jest członkostwo w IATA Ground Handling Council. Od paru lat przynależymy do klubu Gazeli Biznesu, który zrzesza najdynamiczniej rozwijające się firmy. Od Polskiego Funduszu Rozwoju otrzymaliśmy tytuł „Odpowiedzialnego i przyjaznego pracodawcy”.

Co stanowi obecnie największe wyzwanie dla Państwa przedsiębiorstwa?

Ze względu na specyfikę branży i ciągły rozwój lotnictwa dużym wyzwaniem jest pozyskanie nowych i wykwalifikowanych pracowników.

Jak przedstawiają plany firmy i kierunki rozwoju na najbliższe miesiące, lata?

Stawiamy na ciągły rozwój firmy oraz nowe przedsięwzięcia. Planujemy rozpoczęcie obsługi handlingowej w porcie lotniczym Radom oraz rozszerzenie działalności cargo w Gdańsku.

WELCOME Airport Services Sp. z o.o. to firma z ponad 20-letnią historią i ugruntowaną pozycją na rynku Polskim. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy najbardziej dumni z naszego rozwoju. Rozpoczynaliśmy działalność jako mała firma, a obecnie zatrudniamy ponad 1400 pracowników i jesteśmy liderem w Polsce pod względem ilości obsługiwanych linii lotniczych. Nasz personel to wysoko wykwalifikowani specjaliści. Cieszymy się dużym zaufaniem przewoźników.

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne