magazine top

Choć jak mówi przysłowie „Nie szata zdobi człowieka”, to w odniesieniu do kosmetyków, czy też do jakichkolwiek innych towarów, to właśnie opakowanie przyciąga wzrok konsumenta i wpływa na decyzję zakupu. Dobre pierwsze wrażenie to nie jedyna zaleta dobrego opakowania. Sprawdźmy, jakie jeszcze inne zalety mają plastikowe opakowania.

Plastikowe opakowania do kosmetyków skutecznie chronią zawartość

Zacznijmy od najprostszej zalety. Plastikowe opakowanie znakomicie chroni zawartość. W przypadku opakowań na kosmetyki, minimalizuje kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, dzięki czemu w okresie czy to przechowywania czy transportu gwarantuje zachowanie swoich właściwości oraz nienaruszonego stanu zanim trafi do ostatecznego klienta. Taką skuteczną ochronę w połączeniu z trwałością a jednocześnie lekkością, istotną zwłaszcza w transporcie, gwarantują opakowania z folii twardej (zwanej też folią sztywną). Ten typ opakowań może być wykonany na bazie tworzyw sztucznych, takich jak m.in.: PCW (polichlorek winylu), PET (Politereftalan etylenu) lub PP (Polipropylen).  Wszystkie rodzaje opakowania nadają się do recyklingu i mogą być używane do pakowania produktów spożywczych oraz przemysłowych. Charakteryzują się dobrą odpornością na wodę, oleje, tłuszcze i substancje chemiczne. Łatwość ich wykorzystania w transporcie oraz w przechowywaniu znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przypadku takich opakowań jak kasety (pojemniki dwuczęściowe) czy tuby, które mogą być opakowaniami zbiorczymi.

 

Pudełka na kosmetyki – promocja produktów poprzez informację

Estetyczne plastikowe pudełko może być znakomitą promocją produktu, który zawiera. Jego forma, kolorystyka nie tylko przykuwa uwagę klienta, nadaje mu cechy atrakcyjności, ale także swoim charakterem budzi skojarzenia z konkretną marką. Opakowania plastikowe z folii twardych znakomicie nadają się do zadrukowania. Dzięki temu producent może na nim zamieścić zarówno logo jak i ważne informacje, które dostarczają kupującym dodatkowej motywacji do zakupu. To powierzchnia na której mogą zostać zawarte informacje dotyczące składu czy przyznanych certyfikatów – każda informacja, która może pozytywnie wpłynąć na poczucie satysfakcji klienta pod wpływem zakupu, może zostać naniesiona na opakowanie.

 

Przeźroczyste opakowania na kosmetyki – autoprezentacja produktu

Producenci wykorzystując pudełka z folii twardej do opakowania kosmetyków czy innych towarów mogą zredukować liczbę informacji na opakowaniu pozwalając, aby produkt widoczny w przezroczystym pudełku „przemówił” samodzielnie do klienta. Możliwość dokładnego obejrzenia towaru, sprawdzenia jego kształtu, barwy może zwiększyć satysfakcję klienta i prawdopodobieństwo zakupu towaru. (takie pudełka oferuje m.in. firma Uni-Pak z Bolesławca) Oprócz pudełek znakomicie w funkcji prezentacji proponowanego do sprzedaży towaru sprawdzają się blistry. Klient może obejrzeć towar bez rozpakowywania i uszkadzania pudełka, co bardzo często zdarza się w przypadku towarów w tekturowych opakowaniach. Uszkodzone w skutek nadmiernej ciekawości konsumenckiej często nie znajdują już nabywcy, dla którego naruszone opakowanie oznacza towar niepełnowartościowy.

Blistry to opakowania z folii z kartonową ścianką tylną (może być ona też z tworzywa sztucznego). Karton w połączeniu z plastikiem PCW lub PET, łatwo poddającym się recyklingowi, jest przyjazny dla środowiska, co w czasach dużej wrażliwości na ekologię także ma duże znaczenie oprócz dużych walorów estetycznych i promocyjnych. Blistry najczęściej wykorzystywane są do pakowania artykułów biurowych, ko­smetycznych, motoryzacyjnych, che­micznych czy akcesoriów GSM. Często możemy spotkać blistry z drobnymi narzędziami oraz z ozdobami i zabawkami.

Niepowtarzalny kształt opakowania przyciąga uwagę

Opakowania na kosmetyki, czy to w formie pudełek, tub, kaset czy też blistrów mogą przybierać różne formy. Ich kształt może być przy dzisiejszych możliwościach technicznych ograniczony tylko wyobraźnią producenta. Wykorzystując poddający modulowaniu plastik oraz wiedzę marketingową producenci opakowań mogą stworzyć opakowania, które nie tylko będą znakomicie pasować do produktu, spełniać rolę ochronną, ale także będą starać dopasować się do pragnień i potrzeb klientów. Aby produkt mógł się zmierzyć z tymi pragnieniami musi być przede wszystkim dostrzeżony. Dobrze zaprojektowane opakowanie plastikowe, które odzwierciedla markę i jakość umieszczonego w nim towaru znacznie podnosi prawdopodobieństwo zakupu.  Ważny jest każdy szczegół: kształt, wielkość opakowania, ale także kolor czy czcionka naniesionych tekstów informacyjnych i promocyjnych. Plastikowe opakowania znakomicie się do tego nadają, aby skłonić klienta do przekonania, że to właśnie te produkty są lepsze od konkurencji i warte zakupu.

 

Estetyka, ochrona i ekologia – cechy plastikowych opakowań na kosmetyki

Podsumowując nasze rozważania do najważniejszych funkcji opakowań z plastiku należy zaliczyć ochronę towaru, zwłaszcza jeśli chodzi o kosmetyki. Oprócz ochrony przez zniszczeniem w transporcie, dobrze wykonane pudełko zapewnia zachowanie deklarowanych przez producenta właściwości, co sprzyja budowaniu silnej pozycji na rynku. Kolejną funkcją jest promocja produktu poprzez umieszczanie na opakowaniu informacji wpływających na decyzję o zakupie. Przezroczyste pudełka czy blistry na kosmetyki mogą także spełniać takie funkcje informacyjnie prezentując bezpośrednio towar klientowi bez potrzeby jego rozpakowywania. Na koniec opakowanie do przechowywania kosmetyków może być także elementem strategii marketingowej firmy i budowania jej marki i wizerunku. Ważną rolę odgrywać może tu także postrzeganie firmy jako proekologicznej, poprzez rzetelną informację zarówno o produkcie jak i opakowaniu, poddającym się recyklingowi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble