magazine top

extraDACH Sp. z o.o. Sp.K. z siedzibą w Szczecinie jest firmą ze 100% polskim kapitałem, która od 15 lat prężnie rozwija swoją działalność – będąc aktualnie liderem wśród krajowych hurtowni materiałów budowlanych specjalizujących się w pokryciach dachowych. Swoim klientom oferuje tylko produkty najwyższej jakości, renomowanych polskich oraz światowych producentów. Firma posiada aktualnie 16 oddziałów na terenie całej Polski i planuje stały progres w dystrybucji, zarówno w kraju jak i zagranicą.

O powstaniu firmy, oferowanych produktach, wyróżnieniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Panem Piotrem Borysowskim, Współwłaścicielem i Prokurentem extraDACH Sp. z o.o. Sp.K.

Czy mógłby Pan pokrótce przedstawić historię przedsiębiorstwa extraDACH? Jaka była jego geneza?

Początki firmy extraDach sięgają kwietnia 2006 roku, gdy z Michałem Kujawskim całkiem spontanicznie przy kawie i luźnej wymianie myśli, stwierdziliśmy, że mamy wspólną wizję oraz ten sam cel, że chcemy wspólnie podbić rynek pokryć dachowych. Początki były bardzo trudne, firma zatrudniała tylko 6 osób, nie mieliśmy dobrych warunków zakupowych ani zapasów magazynowych, czy dopracowanej logistyki, ale wszyscy byliśmy pełni zapału i chęci do pracy. Nasze początki, jako hurtowni budowlanej, to przede wszystkim asortyment do wykonywania pokryć dachowych. Obecnie jako firma z około 250 osobami na pokładzie, oferujemy wszystkie materiały niezbędne nie tylko do budowy domów, ale również obiektów przemysłowych.

Czy może Pan przedstawić szczegółowo ofertę firmy?

W firmie extraDACH mamy największy wybór pokryć dachowych ceramicznych i cementowych (betonowych), na które składa się kilkaset modeli w dziesiątkach kolorów oraz różnych rodzajach powłok uszlachetniających. To zarówno ekonomiczne dachówki o bardzo dużym formacie, jak i niewielkie do skomplikowanych konstrukcji dachowych o wzorach zarówno nowoczesnych, minimalistycznych i płaskich, aż po inspirowane minionymi epokami, klasyczne. Sprzedajemy również blaszane pokrycia dachowe w formie blachodachówki i wszelkie inne akcesoria dachowe. extraDACH to nie tylko pokrycia dachowe. Z naszym asortymentem można wybudować dom od fundamentów, aż po dach. W stałej sprzedaży posiadamy elementy do murowania ścian firm Ytong, Solbet, Wienerberger, papy oraz gonty, systemy suchej zabudowy, materiały do dociepleń jak wełna czy styropian. Posiadamy również okna dachowe Velux i Fakro, cegły klinkierowe i systemy kominowe. Większość materiałów budowlanych, jakie znaleźć można w ofercie naszej hurtowni to kompletne linie produktów oraz rozwiązania systemowe, czyli dostępne wraz ze wszystkimi artykułami uzupełniającymi oraz akcesoriami, które służą do zabezpieczania czy montażu. Elementy tej samej linii produktowej pochodzą od tego samego producenta więc skonstruowane są specjalnie z myślą o uzupełniającym się działaniu oraz całkowitej kompatybilności. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ dzięki temu nie ma konieczności poszukiwania oraz dopasowywania do siebie poszczególnych elementów konstrukcji, a całość będzie sprawować się bez zarzutu.

Do kogo szczególnie kierujecie swoją ofertę i co wyróżnia Państwa na tle konkurencji?

Naszą ofertę głównie kierujemy do wykonawców, współpracujemy również z dużymi deweloperami, ale przysłowiowy Kowalski również jest naszym klientem. Wyróżnia nas przede wszystkim szeroki wybór materiałów - posiadamy wszystkie marki dostępne na rynku, 70 % z nich jest dostępna od ręki co skraca czas oczekiwania na towar. Duża sprzedaż pozwala nam na zakup towarów w bardzo konkurencyjnych cenach, na co nie mogą pozwolić sobie nasi konkurenci. Co ważne mamy również najlepszych specjalistów, którzy oprócz sprzedaży profesjonalnie doradzają klientom na każdym etapie.

W jakim obszarze szeroko rozumianego rynku budowlanego widzicie Państwo potencjał na dalszy rozwój? Czy planujecie wprowadzić do oferty nowe produkty?

Głównym naszym celem jest zwiększenie obszaru działalności i dostępność we wszystkich miastach. Poza tym obserwujemy bieżące trendy i nowości, współpracujemy z najlepszymi producentami tworząc nowe produkty. Szukamy nowych rozwiązań budowlanych na rynkach zagranicznych i wdrażamy to u nas – tak aby nasi klienci mieli wszystko co najlepsze w najniższej cenie.

Jakość oferowanych produktów jest dla Państwa priorytetem, dlatego współpracujecie wyłącznie z renomowanymi dostawcami. Czy chciałby Pan szczególnie wyróżnić któreś firmy – najważniejszych partnerów?

Kilkanaście lat na rynku to naprawdę duże doświadczenie, które dotyczy zarówno producentów materiałów budowlanych, z którymi współpracujemy, jak i poszczególnych produktów, które przekazujemy w ręce naszych klientów. Marki produktów, które sprzedajemy pochodzą od największych i najbardziej uznanych firm z kraju i zagranicy, takich jak Röben Polska - część rodzinnego koncernu produkującego ceramiczne materiały budowlane od ponad 160 lat. CREATON - to firma mająca ponad 130-letnie doświadczenie jest to renomowana marka rozwiązań dachowych należąca do międzynarodowego koncernu TERREAL czy firma BMI Braas Sp. z o.o., która należy do międzynarodowego koncern. Grupa BMI powstała w wyniku połączenia Braas Monier i Icopal, jednych z największych i najbardziej renomowanych marek w branży. Bratex Dachy to firma z polskim kapitałem, która jako producent blachy, specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wysokogatunkowych blach dachowych oraz stalowego systemu rynnowego. ISOVER, światowy lider wśród producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, oferujący szeroki wachlarz materiałów przeznaczonych do izolacji budowlanych, w tym izolacji dachów, ścian zewnętrznych oraz konstrukcji. Producenci okien dachowych: Grupa Velux należąca do duńskiego holdingu oraz Fakro - międzynarodowa korporacja, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. Wszyscy producenci z którymi współpracujemy mają spójną z nami misje i wizję, wspólnie tworzymy nowe rozwiązania na rynku podążając za trendami, modą i zgodnie z ekologią.

extraDACH dostarcza produkty do budowy domów, ale również obiektów przemysłowych. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów na temat najbardziej prestiżowych realizacji?

Mamy wiele prestiżowych i znanych realizacji, nie chciałbym jednak wymieniać. Mogę powiedzieć, że jest to kilka prestiżowych znanych ośrodków SPA, znana europejska sieć osiedlowych supermarketów, jeden ze znanych producentów domów szkieletowych. Wielu znanych deweloperów również z nami współpracuje przy swoich prestiżowych realizacjach.

Osiągnięcie sukcesu w biznesie nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zarządzania i wykwalifikowanego personelu. Czy mogą Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów firmy extraDACH?

Jak już wspomniałem wcześniej pracuje u nas około 250 pracowników, z roku na rok liczba ta rośnie. Stawiamy na specjalistów w każdym z działów, nasi dyrektorzy najczęściej zaczynali u nas na niższych stanowiskach, jednak ich wiedza i zaangażowanie pozwoliła na przesuniecie ich na stanowiska menadżerskie, co daje nam dobrych liderów i mentorów dla wszystkich nowych pracowników. Często zatrudniamy osoby zupełnie z innych branż i to również daje nam nowe spojrzenie, możliwość zmian i udoskonalanie na każdym z etapów od działu zakupów poprzez sprzedaż.

Firma extraDACH konsekwentnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Kluczem do sukcesu są nasi ludzie i ich zaangażowanie w organizację pracy. Pracują u nas najlepsi specjaliści w całym procesie sprzedaży od działu zakupów, poprzez sprzedaż i logistykę. Stawiamy na najlepszą obsługę klienta na każdym etapie sprzedaży i dobre relacje zarówno z klientami, ale i dostawcami. Dzięki temu jesteśmy najszybsi, najtańszy i mamy największy wybór dostępnych produktów. Najważniejszy jest dla nas klient, jego potrzeby i poczucie bezpieczeństwa.

Potwierdzeniem wysokiej jakości funkcjonowania firmy i oferowanych produktów są otrzymane świadectwa oraz wyróżnienia. Jakimi najważniejszymi certyfikatami, nagrodami i tytułami mogą się Państwo pochwalić?

Otrzymujemy wiele nagród i wyróżnień od naszych producentów, takich jak:

  • Złoty Partner 2020 otrzymany od przedsiębiorstwa Blachotrapez,
  • Dyplom Uznania z okazji 30-lecia firmy Fakro,
  • statuetki Złotej Dachówki od korporacji BMI Brass za sprzedaż akcesoriów dachowych.

Zostaliśmy również uhonorowani tytułami:

  • Gazele Biznesu dla najdynamiczniej rozwijających się firm za rok 2020, 2013 i 2012,
  • Diamenty Forbesa 2015 w kategorii firm o przychodach 50-250 mln.

Ostatnio zaskoczeniem była dla nas kolejna prestiżowa nagroda – tym razem jako EFEKTYWNY PRACODAWCA województwa zachodniopomorskiego dla firm średnich i dużych. Te wszystkie wyróżnienia to docenienie naszych wysiłków i są dla nas motywacją, która obliguje nas jednocześnie do dalszych sukcesów.

Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju polskiego rynku budowlanego w okresie kilku kolejnych lat?

Obecnie widzimy ogromny wzrost branży budowlanej, lockdown nie dotknął naszej branży a wręcz odnotowaliśmy niesamowity popyt na nasze produkty, wielu ludzi po pandemii kupuje ziemie i ucieka na swoje, najczęściej poza miasto. Myślę, że taka koniunktura utrzyma się przez kilka następnych lat.

Jak przedstawiają się plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata? Jakie stawiacie przed sobą wyzwania?

Mamy świadomość, że bycie liderem na rynku nie oznacza stanu, jest to proces, dlatego też dokładamy wszelkich starań, ażeby zachować dotychczasową pozycję. Sukcesy jakie osiągamy każdego roku dowodzą, że jesteśmy w stanie temu sprostać. Planujemy stały progres w dystrybucji, zarówno w kraju i zagranicą; nowe oddziały w kolejnych miastach, tak aby materiały budowlane za sprawą marki extraDACH trafiały jeszcze szybciej do odbiorców, zachowując swe konkurencyjne ceny. Zaufanie jakim cieszymy się wśród naszych klientów, z dużym entuzjazmem pozwala nam patrzeć w przyszłość. Cały czas pracujemy nad poprawą jakości, szybką dostępnością oraz obniżeniem kosztów i cen.

Firma extraDACH w obecnym roku obchodzi jubileusz 15-lecia powstania firmy. Z jakich dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa są Państwo najbardziej dumni?

Najbardziej dumni jesteśmy z naszego zespołu, z ludzi którzy razem z nami od samego początku budowali extraDach, że dzięki nim jesteśmy liderem w sprzedaży pokryć dachowych, że wspólnie otworzyliśmy 16 oddziałów, i że dalej rozwijamy się tworząc kolejne.

fb button

grab my essay banner

logo jooble